Orchidėjų priežiūra pirmaisiais pavasario mėnesiais

Nors pavasario pradžia gan vėsi, ilgėjančios dienos ir aukštesnės temperatūros, sukeltos padidėjusio šviesos kiekio, yra ilgai laukti ateinančio pokyčių sezono pranašai. O kaip tai veikia orchidėjas?

Vis dar tęsiasi hibridinių Katlėjų žydėjimo metas. Stebėkite orchidėjų lapus ir laiku šalinkite senstančius bei geltonuojančius lapus. Jeigu šie geltonuojantys lapai nebus pašalinti, drėgmė, kurią jie sulaiko gali sukelti puvinį. Pavasariniai saulės spinduliai yra ir naudingi, ir tuo pačiu gali būti pavojingi Jūsų orchidėjoms. Staiga pasikeitusios šviesos sąlygos, kaitri pavasarinė saulė gali nudeginti orchidėjų lapus. Kuo daugiau orchidėjos gaus saulės spindulių, tuo daugiau joms reikės maistinių medžiagų (vandens ir trąšų). Pastebėsite, kad orchidėjos saulėtomis dienomis pradžius greičiau nei žiemos mėnesiais. 


Netręškite jau žydinčių orchidėjų! Tręšdami jau žydinčias orchidėjas pagreitinate nužydėjimą.

Laiku šalinkite pageltusius, senus orchidėjų lapus, taip apsaugosite augalą nuo puvinio plitimo. Pirmais pavasario mėnesiais atlikite savo auginamų orchidėjų reviziją. Įvertinkite jų būklę, gal substratas jau senas ir sukritęs. Rekomenduojama jį atnaujinti kas du metus, jei per tą laiką nėra kitų priežasčių dėl kurių reikėtų jį keisti. Katlėjas reikėtų persodinti po žydėjimo, kai ima augti nauji ūgliai. 


Cymbidium orchidėjų žydėjimas šiuo metu dar gali tęstis. Pritvirtinkite sunkius ir svyrančius žiedynus, taip jie ilgiau žydės. Nepamirškite laiku palaistyti, vandens trūkumas pakenks žiedams, jie greičiau nuvys. Pasirodžius naujiems ūgliams, tręškite daugiau azoto turinčiomis trąšomis. Jei matote, kad Cymbidium orchidėja jau netelpa sename vazone dabar tinkams laikas ją persodinti. Šios orchidėjos persodinimui reikėtų rinktis pralaidų orui, tačiau ilgai drėgmę išlaikantį substratą. Cymbidium substratui naudojame kokoso čipsus (kokoso kevalo gabaliukai), pluoštines durpes, kurios ilgai išlieka drėgnos. Substratas tinkantis Cymbidium orchidėjai, tikrai netiks kitoms orchidėjoms, todėl į jį sodinkite tik šios rūšies orchidėjas. Ne mažiau svarbu pasirinkti ir tinkamą vazoną jos persodinimui. Jis turi būti tik keletą centimetrų platesnis už ankstesnį, siaurėjantis į apačią. Galima rinktis plastikinį arba molinį neglazūruotą. Pasibaigus pavasarinėms šalnoms, persodintą orchidėją neškite į lauką ir iki pat vėlyvo rudens laikykite lauke negailėdami vandens bei trąšų, tuomet žiemos metu ji apdovanos Jus gausiais žiedynais. 


Dendrobium nobile žydėjimo laikotarpiu reikia stebėti, kad orchidėja labai neperdžiūtų, nes tai pakenks jos žiedams. Laikyti šviesioje vietoje, nužydėjus pradėti tręšti ir esant būtinybei persodinti į šiek tiek didesnį nepermatomą vazoną bei rinktis smulkios frakcijos substratą, kuris padėtų palaikyti tolygią drėgmę. 


Phalaenopsis orchidėja jau esame įpratę nuolat matyti šias orchidėjas žydinčias. Jos tarsi ir neturi savo sezoniškumo, nes žydi ilgai ir gausiai. Dažnas klausimas: tai kada ją persodinti, jei ji nuolat žydi? Ši orchidėja tikrai neturi labai aiškiai išreikšto ciklo, tačiau ji, kaip ir kiekvienas augalas, reaguoja į saulę. Žiemos metu ji neužmiega giliu miegu, tačiau esant mažiau šilumos, mažiau saulės spindulių, jos gyvenimo ritmas irgi sulėtėja. Pavasarį tikrai pajusite jų suaktyvėjimą. Vandens ir Jūsų dėmesio joms reikės tikrai daugiau! Atidžiai apžiūrėkite savo auginamas Phalaenopsis orchidėjas. 


Phalaenopsis orchidėja persodinama kartą per du metus. Geriausias laikas persodinimui yra iš karto po žydėjimo. Nerekomenduojama persodinti, kai orchidėja ruošiasi žydėti arba jau žydi. Tačiau yra keletas atvejų, kai orchidėją reikia persodinti nedelsiant: jei matote, kad šaknys vazonėlio viduje pūna, jei substratas pelyja, jei vazonėlio sienelės yra pažaliavusios, substratas sukritęs ir nepralaidus orui, jei per permatomo vazonėlio sieneles visai nematote šaknų. Šiais atvejais rekomenduojama nedelsiant persodinti tam, kad būtų laiku užkirstas kelias šaknų puviniui.


Kaip persodinti:


1. Paliekite augalą ir išimkite iš vazono;


2. Atsargiai, saugodami augalo šaknis, nuimkite nuo jų senąjį substratą;


3. Pašalinkite sudžiūvusias ar supuvusias šaknis. Pjūvio vietas šiek tiek pabarstykite pelenais arba anglies milteliais, taip pat tinka ir namie turimas cinamonas;


4. Patalpinkite augalą ir į tarpus tarp šaknų nespausdami pilkite naują substratą;


5. Vazonėlio viršų apdėliokite drėgnais kiminais;


6. Naujai pasodintas augalas pirmą kartą laistomas priklausomai nuo jo būklės. Jei jo šaknys buvo pažeistos puvinio, tuomet laistyti reikia praėjus savaitei po persodinimo, o jeigu augalo šaknys buvo sveikos, tuomet laistyti galima iš karto po persodinimo. Kiminus ant vazonėlio viršaus nuolat laikykite drėgnus (ne šlapius), o substratui tarp laistymų leiskite pradžiūti!


Skirkite dėmesį Paphiopedilum orchidėjoms. Apžiūrėkite kiekvieną augalą: ar jis neturi nuvytusių, ar vystančių lapų? Ar nepridygo piktžolių? Ar jį reikia persodinti? Ar jis tvirtai laikosi vazonėlyje? Ar nesimato kenkėjų? Tai orchidėjos, kurios mėgsta atsišviežinti


Vasarą žydinčios šios rūšies orchidėjos jau parodys pirmuosius savo pumpurus. Stebėkite pumpurus ir saugokitės vabalų kenkėjų. Ypač sunku yra atsikratyti miltuotųjų skydamarių, ypač, kai jie jau yra įsitvirtinę augale. Geriau aptikti juos, kai jie dar nėra įsikūrę.


Saulėtos dienos turėtų suteikti daugiau jėgų Jūsų orchidėjoms. Nepamirškite laiku jų palaistyti, nes šaknys nemėgsta ilgą laiką būti be vandens. Nerekomenduojama namų sąlygomis purkšti lapų, nes į tarpulapius patekęs vanduo gali užsilaikyti ir sukelti bakterines ligas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis