Augalai raudonais lapais – alternatyva žiedams

Tiems, kas nori kuo ilgiau išliekančio gražaus aplinkos vaizdo, bet kuo mažiau priežiūros, renkasi augalus spalvotais lapais. Ilgai išsilaikanti spalva yra puikus akcentas, jei pasodintas tinkamoje vietoje ir tinkamoje kitų augalų draugijoje.

Raudonlapių augalų derinimas

Žiedai nuvysta, vaisių reikia laukti, ryškesnė šakelių spalva matoma tik žiemą – o lapai matomi visą šiltąjį sezoną. Todėl išskirtiniai augalai spalvotais lapais gali pavaduoti savo drauges gėles ir traukti gerbėjų dėmesį ilgą laiką. Tai ypač svarbu didesniuose plotuose, kai akcento reikia didelio, ryškaus, masyvaus.

„Visuomet greičiau atkreipiame dėmesį į šiltas spalvas – raudoną, oranžinę ir geltoną, nes akys į šias spalvas stipriau reaguoja, jos geriau pastebimos net iš didelio atstumo ir lengviau suvokiamos šešėlyje“, – sako Lina Puodžiūtė, kraštovaizdžio achitektė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė. Kai sklype yra labai didelės šiltų spalvų dėmės, jos erzina, net vargina. Todėl venkite naudoti daug raudonlapių augalų vienoje vietoje.

Shutterstock nuotr.

Purpurinė spalva yra artimesnė violetinei, ji tamsesnė, dar reiklesnė. Tokie augalai labai gerai atrodo giminingų atspalvių kompozicijose, praskiesti su švelniai alyviniais, rausvais žiedais ar lapais. Sodriai purpurinės spalvos dėmės sklype daro nemalonų tuštumos įspūdį – gali atrodyti, kad toje vietoje skylė, tamsi nejauki vieta. Geriausia tokios spalvos augalus naudoti tik kaip akcentus (vad. soliterai).

Žalia spalva sklype yra pati maloniausia. Ji teigiamai veikia nervų sistemą. Žalia lapų spalva sudaro puikų foną ryškių spalvų žiedams. Todėl ją naudoti reikia gausiausiai, o akcentus dėlioti apgalvojus ir nepersistengiant.

Shutterstock nuotr.

Prie raudonlapių augalų drąsiai sodinkite visus neutralius atspalvius – pilkus, baltus, žalsvus. Jie leis atsiskleisti akcentiniam augalui visu savo grožiu.

Būtent todėl geriau vengti ryškiai geltonų lapų derinio su raudonais ar purpuriniais. Akcentams būtinas ramus fonas, o erdvės užpildymas vien akcentiniais augalais įneša chaoso, rėksmingumo į aplinką.

Kalbant apie raudonlapius, dar reikia pridurti, kad jų grožis priklauso ir nuo apšvietimo. Saulėtoje vietoje, ypač kai lapus peršviečia rytinė ar vakarinė saulė, ryški spalva ypač intensyvi. Pavėsyje raudoni lapai gali netekti savo žavesio ir atrodyti per tamsūs.

Raudonlapių augalų pasirinkimas

Iš populiariausių medžių raudonais lapais būtinas paminėti paprastasis klevas (Acer platanoides) 'Royal Red' – jis vertinamas dėl gražios purpurinės spalvos, didelių lapų. Jį galima sodinti urbanizuotose vietovėse, nes yra atsparus užterštam orui.

Shutterstock nuotr.

„Truputį primiršti, bet vėl į madą grįžta bukai“, – teigia L.Puodžiūtė. Jų išties yra daug veislių. Pvz: paprastasis bukas (Fagus sylvatica) 'Purple Fountain', 'Purpurea Pendula', 'Atropunicea' ir kt. Labai gražūs paprastojo buko (Fagus sylvatica) 'Purpurea Tricolor' margi lapai.

Shutterstock nuotr.

Taip pat galite rinktis medelį, kurio lapai įrausta atėjus rudeniui, pvz: raudonasis ąžuolas (Quercus rubra), rūgštusis žagrenis (Rhus typhina) ir kt.

Fotolia nuotr.

Iš raudonlapių krūmų, pirmiausia reikia paminėti raugerškį, kurio yra tikrai daug veislių – skirtingo aukščio, krūmo formos ir spalvos. Keletas iš jų: otavinis raugerškis (Berberis x ottawensis) 'Superba', Tunbergo raugerškis (Berberis thunbergii) 'Atropurpurea', Tunbergo raugerškis (Berberis thunbergii) 'Bagatelle', Tunbergo raugerškis (Berberis thunbergii) 'Golden Ring', Tunbergo raugerškis (Berberis thunbergii) 'Helmond Pillar', Tunbergo raugerškis (Berberis thunbergii) 'Red Chief'. Raugerškiai nereiklūs, labai puošnūs, gerai atrodo ilgą laiką. Jie pakantūs formavimui, tačiau formavimui gali būti nepakantus žmogus – dėl duriančių spyglių sudėtinga prižiūrėti.

Fotolia nuotr.

Kitų raudonlapių krūmų pasirinkimas nėra gausus, bet tikrai pakankamas:
didysis lazdymas (Corylus maxima) ‚Purpurea‘, europinis pūkenis (Cotinus coggygria) 'Royal Purple‘, juodauogis šeivamedis (Sambucus nigra) 'Black Beauty', veigelė gražiažiedė (Weigela florida) ‚Foliis Purpureis‘, putinalapis pūslenis (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo', putinalapis pūslenis (Physocarpus opulifolius) 'Atropurpurea', ir t.t. Tikrai didelis pasirinkimas, nuo visiškai nereiklių, tokių kaip putinalapis pūslenis, iki duodančių vaisius, pvz. lazdynas. Bet kuriuo atveju krūmas spalvotais lapais duos užtikrintą efektą, kai reikia didelės ilgai spalvą išlaikančios dėmės su minimalia priežiūra.

Rinkdamiesi atkreipkite dėmesį, kad paprastai lapų spalva viso sezono metu keičiasi, retai kada išlieka tokia pati. Kita vertus, galite kaip tik tuo pasinaudoti. Pavyzdžiui, ąžuolialapė hortenzija (Hydrangea quercifolia), lapų spalvą pakeičia į raudoną tik rudenį. O blizgančiojo kaulenio gyvatvorė, visą vasarą tokia nematoma, rudenį visa nusidažo ryškiai raudona spalva.

Shutterstock nuotr.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis