Raugerškis – nauda sveikatai ir sodo puošmena

Raugerškiai ne tik puošia sodą, žavi gražiais žiedais ir ryškiaspalvėmis uogomis, jie taip pat naudojami liaudies medicinoje, panaudojama ir jų mediena, uogomis dažomi audiniai ir odos dirbiniai. Šis vasarą žaliuojantis augalas sodininkų yra mėgstamas, nes jis ne tik panaudojamas praktiškai, bet kasmet gegužę ir birželį džiugina akį žiedais, o likusią vasarą ir rudenį puošia sodą dekoratyviu savo grožiu.

Raugerškis priklauso raugerškinių šeimai, tai dygliuotas, vasarą žaliuojantis krūmas, galintis užaugti net iki trijų metrų, ir priklausomai nuo veislės gali būti šliaužiantis arba augantis statmenai. Pietuose raugerškiai auga kaip dideli krūmai arba net nedideli medžiai. Europoje sutinkamos keturios laukinių raugerškių rūšys, o mūsų kraštuose auginama tik viena jų rūšis – paprastasis raugerškis (Berberis vulgaris). Pasirodo, raugerškiai yra gana plačiai paplitę – jie sutinkami ne tik Europoje, bet ir Šiaurės Afrikoje, Rytų Azijoje, Vidurio Azijoje ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje.

Raugerškių spygliai apsaugo augalą nuo gyvūnų, o gegužę ir birželį krūmas apsipila nepaprasto grožio žiedais ir puošia sodą. Kekėmis krentančių žiedų spalva kinta nuo gelsvos, ryškiai geltonos iki pat oranžinės ir skaisčiai raudonos. Žiedai priklausomai nuo veislės auga šluotelėmis, kekėmis, kuokštais arba po vieną. Tačiau šis augalas turi vieną ypatybę. Ne visiems patinka jo žiedų kvapas, daugumai jis yra net nemalonus, todėl nevertėtų raugerškio sodinti arti namų, geriau kiek toliau, kad galima būtų iš tolo grožėtis žiedais, nejaučiant jų skleidžiamo aromato.

Shutterstock nuotr.

Ne tik sodo grožiui

Rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje iš puošniųjų žiedų išauga nedidelės, ryškios, pailgos uogos, kurios paprastojo raugerškio yra valgomos. Raugerškio uogos yra raudonos, juodos arba žalios spalvos, kiekvienoje uogoje yra viena arba kelios pailgos sėklos. Rytų kraštuose raugerškio uogų dedama į gaminamą maistą, kad praturtintų patiekalų skonį, suteiktų ryškumo. Ir mūsų kraštuose raugerškių uogos nėra jokia naujiena, iš jų verdamos uogienės, marmeladai, džemai, gaminamos sultys ir kiti gardumynai. Uogos labai sveikos, jose daug vitamino C. Raugerškius vertina ir paukščiai, kurie ant krūmų likusiomis uogomis minta žiemą.

Raugerškis naudotas ne tik sveikatos ir kulinarijos tikslais. Iš jo uogų gaminti raudoni, o iš medienos – geltoni dažai, naudoti audinių ir odos gaminių dažymui. Liaudies medicinoje naudotos ne tik šio augalo uogos, bet ir šaknys. Raugerškio uogų sulčių nauda prilygsta gervuogių sultims, nes turi mikrobus naikinančių medžiagų, padeda nuo daugelio bakterijų, o šaknyse yra palmatino, kolumbamino ir kitų naudingų medžiagų. Maistui naudojamos ir šviežios, ir džiovintos uogos, o kol uogos neprinoko, galima valgyti jaunus raugerškio lapus – gardinti jais salotas.

Shutterstock nuotr.

Raugerškis nereikalauja ypatingos priežiūros

Dažniausiai raugerškiai auginami sausoje, saulėtoje vietoje, yra tik kelios veislės, kurios geriau auga pavėsyje. Labiausiai tinka gerai nusausintas, pralaidus dirvožemis – gali būti ir rūgštinis, ir šarminis, taip pat šis augalas augs ir kalkingame dirvožemyje. Jokiu būdu nesodinkite raugerškio labai drėgnoje vietoje, nes jis prastai augs. Prieš sodinant į dirvožemį patartina įmaišyti durpių ir komposto arba mėšlo, tada krūmas augs pastebimai greičiau, bus vešlesnis.

Ypač gražiai atrodo raugerškiai, pasodinti prie mūrinės sienos arba prie tvoros, taip pat iš jų galima formuoti gyvatvorę, nes šie augalai gana vešlūs. Prie raugerškio galima sodinti ir rožes – jos labai gražiai atrodys vešlių krūmo lapų fone.

Jei norite suformuoti krūmą, karpyti jį geriausia vasaros pabaigoje, tada krūmas puikiai ištvers procedūrą. Šaknų atžalas dauginimui taip pat geriausia atskirti vasaros pabaigoje, kai jos išauga iki apytikriai 8 cm ilgio.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis