Ruošiame veją rudens ir žiemos sezonams

Be abejo, didžiausią dėmesį vejai skiriame pavasarį, ruošdamiesi jos sužaliavimui, tačiau taip pat reikia nepamiršti, jog yra svarbu ir „žiemos miegui“ veją paruošti tinkamai.

Specialistai sako – kaip paruošite veją rudenį, tokio rezultato ir tikėkitės kitą pavasarį.
Vejos paruošimas žiemai – ne lengvas pasivaikščiojimas po gražią pievelę. Tai yra rimtas darbas, kurį galima suskirstyti į keturi etapus:

1. Aeravimas (vejos vėdinimas). Supurendami, aeruodami veją, suteiksite galimybę dirvožemiui, žolės šaknims gauti daugiau deguonies, todėl nauja veja bus vešlesnė, bus mažiau pavasarinių piktžolių. Atgaivinsite ypač tankią, sukietėjusią velėną, todėl ji geriau sugers vandenį, deguonį ir mineralines medžiagas, geriau sudygs sėklos, bus stipresnė šaknų sistema.

Jei pievelėje dažnai žaidžia vaikai, aeruokite ją ne mažiau kaip 2 kartus per metus – rudenį ir pavasarį. Jei pievelė – tik dekoratyvinė, jos niekas nemindžioja, užteks purenti kartą į metus ar net rečiau.

Aeracija dažniausiai atliekama specialiu aeratoriumi, bet galima rinktis ir paprastesnį būdą: šakes, specialius batus ar kitus įrankius. Rankiniu būdu aeruoti veją, žinoma, kiek sunkiau, nes reikia subadyti veją 5-8 cm. gylio skylutėmis, todėl galima išsinuomoti ir specialią aeravimo mašiną. Beje, ji yra gana sunki, tad, važiuodami nuomotis, pasiimkite pagalbininką, kuris galėtų padėti ją įkelti į jūsų priekabą ar kitą transporto priemonę.

2. Sėjimas. Pati tinkamiausia dirvos temperatūra, kuomet geriausia sėti veją, yra rudenį – vejos šaknys intensyviai augs rudenį ir žiemą. Jei norite tankios vejos – netaupykite sėkloms, nepirkite pačių pigiausių. Pačiame pigiausiame mišinyje paprastai būna nemažai tuščiavidurių sėklų, išaižų, piktžolių sėklų, ar tos veislės žolės, kurią pakanda jau pirmoji šalna. Brangesnės sėklos yra atsparesnės sausrai, vabzdžiams ir ligoms. Šviežiai apsėtą veją laistykite kasdien 10-20 dienų, kol ji sudygs.

3. Tręšimas. Vėlyvas rudeninis tręšimas padės vejai peržiemoti net ir pačią atšiauriausią žiemą, o pavasarį sužaliuoti visu gražumu. Tręškite trąšomis, kuriose yra didelis fosforo kiekis: 10-15 proc., nes fosforas ypatingai svarbus šaknų augimui ir tvirtėjimui.

Pastaba: kai kuriose šalyse yra uždraustos trąšos su dideliu fosforo kiekiu, nes gali pakenkti natūraliems žemės vandenims. Tokiu atveju rinkitės trąšas, kuriose gausu azoto, nes azotas skatina ūglių ir šaknų augimą.

4. Mulčiavimas. Neskubėkite sugrėbti rudeninių lapų: jei pervažiuosite per juos porą kartų žoliapjove, pasigaminsite puikaus mulčio. Susmulkinti lapai apsaugos veją nuo žvarbaus žiemos vėjo ir išdžiūvimo, o irstantys lapai puikiai pamaitins vejos augalų šaknis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis