Architektės patarimai: į ką atsižvelgti renkantis fasado apdailą

Seniai praėjo tie laikai, kai buvo manoma, kad namai prasideda tik už būsto slenksčio, o visi iki jo esantys elementai – antraeiliai. Šiandien namas atlieka savininko vizitinės kortelės vaidmenį, tad sumanūs architektūriniai sprendimai yra labai sveikintini. Kadangi pastato išorė (jo estetika ir kokybė) tampa vis svarbesnė, pasiteiravome architektūros ir interjero „a-i studija“ architektės, ypatingo statinio projekto vadovės ir Kultūros paveldo apsaugos specialistės Indrės Dubovskytės į ką atsižvelgti, kuriant namo fasado apdailą.

Namo fasado išvaizda ir apdaila mūsų šalyje ilgą laiką buvo gan ignoruojama. Pavyzdžiui, baigus statyti namą, fasado apdaila būdavo nukeliama į darbų sąrašo pabaigą, o kartais net atidedama ne vieniems metams. Visgi šios architektūrinės detalės neverta ignoruoti, nes tinkamai parinktos apdailinės medžiagos ne tik apsaugos patį fasadą, bet ir gali suteikti papildomų funkcijų.


Shutterstock nuotr.


Kokį vaidmenį atlieka namo fasadas?


Architektė Indrė Dubovskytė sako, kad fasadas yra svarbus tiek praktine, tiek estetine prasme. Juk būtent fasadas sudaro pirmąjį įspūdį apie pastatą. Tad užsukę svečiai su namu susipažįsta dar iki peržengdami būsto slenkstį.

Architektūrinė fasado išraiška, pasak architektės, yra svarbi formuojant nuotaiką bei jausmą. Jis taip pat aktyviai dalyvauja kuriant bendrą aplinkos suvokimą. Fasadas – tai užuomina apie pastato paskirtį, amžių, vertę, statybos laikotarpį.


Praktine prasme – fasadų matomi elementai uždengia pastato laikančiąsias konstrukcijas, inžinerinių tinklų voratinklį, statinio apšiltinimą.


Shutterstock nuotr.


Į ką atkreipti dėmesį renkantis namo fasado apdailą?


I. Dubovskytė pastebi, kad atskirai apie fasadą kalbėti yra sudėtinga. Taip yra todėl, kadangi namas yra visuma, kurią sudaro: fasadai, planas, tūris. Pastato išvaizdą galima kurti skirtingomis fasado plokštumomis, dekoro elementais, detalėmis (langų ir durų apvadai, langinės ar pan.). Pasak architektės, ilgaamžiškumas, patvarumas, natūralios medžiagos ir jų tinkamas panaudojimas turi būti prioritetai renkantis fasado apdailą.  


Populiarūs fasado apdailos variantai, pasak architektės I. Dubovskytės: 


* Pastaruoju metu vienas iš populiarių pastato apdailos sprendimų – (šlaitinio) stogo danga pereinanti ir ant pastato fasado (plieninė stogo danga, vario, žalvario ar cinkuota skarda, čerpės, akmuo, medinės apdailos medžiagos).


* Tinkuotas ir dažytas fasadas taip pat gali atrodyti išskirtinai, nestandartiškai. Parinkus tinkamas spalvas ar tinko faktūrą galima sukurti tiek elementarų, tiek ir išskirtinį pastatą.


* Stiklo fasadai, berėmio stiklo plokštumos, dideli langai suteikia pastatui prabangos, ištrina ribą tarp išorės ir vidaus, praplečia vidaus erdves.


* Natūralus akmuo, medžio apdaila – tai medžiagos, kurioms reikia papildomos priežiūros, tačiau visos investicijos atsiperka matant jaukų ir tikrą namą.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis