Fasado apdaila: ką rinktis?

Tai kas gražu - nebūtinai ilgaamžiška, tai kas ilgaamžiška - nebūtinai pigu, o tai kas pigu – nebūtinai efektyvu. Šią taisyklę galima pritaikyti daugeliui statybinių medžiagų, ne išimtis ir fasado apdaila. Taip pat visi žinome, kad „stebuklingos“ medžiagos nėra – puikiausiomis savybėmis pasižyminčios medžiagos bus brangios, vidutinių kainų medžiagos keliais kriterijais nusileis savo konkurentėms, o pigiausių medžiagų privalumas dažniausiai ir būna tik kaina. Belieka atsirinkti aktualiausius kriterijus ir produktus rinktis būtent pagal juos. Vadovaudamiesi šia logika, apžvelgėme fasado apdailos variantus.

Estetika. Dėl skonio nesiginčijama, sako sena lietuvių patarlė, tačiau kiekvienas turime savo įsivaizdavimą, kaip turėtų atrodyti mūsų namai. Nuomonės neretai skiriasi ir tarp artimiausių šeimos narių, ką bekalbėti apie skirtumus tarp jūsų ir kaimyno, bendradarbio ar tiesiog žmogaus iš gatvės nuomonių. Tad klausimus apie dangos solidumą ar grožį palikime spręsti kiekvienam asmeniškai. Tiesa, vertinant estetiką visgi yra keli objektyvūs kriterijai, vienas iš jų – spalvingumas.

Gausi spalvų paletė būdinga, dekoratyviniams tinkams, taip pat žinoma ir įprastiems tinkams, ant kurių dažoma. Visos trys fasadinių dailylenčių medžiagos – mediena, plastikas ir fibrocementas pagal pageidavimą taip pat gali būti padengtos įvairiausiomis spalvomis. Nulakuotos medinės dailylentės atidengia vertinamą medienos faktūrą, tiesa, kitų rūšių dailylenčių gamintojai taip pat siūlo medienos imitacijos padengimą.

Keraminės medžiagos – plytos ir klinkeris, pasižymi ribota spalvų gama.Tai lemia jų natūralumas ir gamybos pobūdis – degamos medžiagos natūraliai įgauna rusvas, gelsvas ar rausvas spalvas, be to, spalvą iš dalies nulemia ir degimo temperatūra. Tiesa, siauresnė spalvų gama tikrai nereiškia, kad rinksitės iš 3 ar 4 variantų – gamintojai stengiasi pasiūlyti kuo daugiau spalvinių sprendimų.

Kaina. Šis aspektas yra tikrai ne paskutinis renkantis apdailą savo namui. Atsižvelgus į tai, nenuostabu, kad tinkavimas yra toks populiarus – tai pigi fasado apdailos rūšis. Tiesa, dėl jos padengimo sudėtingumo, į kainą reikia įskaičiuoti ir tai, kad norint tinkamai nutinkuoti fasadą, praktiškai neišvengiamai reikės samdyti profesionalą (kiti dengimo metodai yra atlaidesni klaidoms). Kadangi jie, vaizdžiai tariant, „nesimėto“, o geri meistrai yra brangūs meistrai, kaina dažniausiai priklauso nuo darbininko įkainių.

Medinių dailylenčių kainų diapazonas yra platus – jos gali ir būti brangesnės, ir pigesnės, priklausomai nuo medienos rūšies. Plastikinės dailylentės, priešingai, yra laikomos pigesniu variantu. Egzistuoja ir tarpinis variantas, derinantis tiek medžio, tiek plastiko savybes – tai medžio kompozito dailylentės. Jos yra brangesnės, aukšta yra ir fibrocemento dailylenčių kaina.

Viena didžiausių yra klinkerio plytų kaina. Norintys turėti vizualiai panašią ir panašiomis savybėmis pasižyminčią apdailą, renkasi keramines plytas.

Ilgaamžiškumas ir priežiūra. Tinkamai įrengtas fasadas gali tapti ilgaamžiu beveik kiekvienu atveju. Išimtimi galėtumėme laikyti medines dailylentes. Nors jos, tinkamai prižiūrimos, gali tarnauti iki dviejų dešimtmečio, o kartais ir ilgiau, tačiau kaip ir daugelis medinių lauko paviršių, taip ir dailylentės kenčia nuo ardomojo atmosferos poveikio. Jų ilgaamžiškumas itin priklauso nuo padengimo priemonių, kurias naudosite, be to, labai svarbu laiku pastebėti problemas (puvinį, neapsaugotą paviršių ir pan) bei jas pašalinti. Kitų rūšių dailylentės yra mažiau reiklios priežiūrai – tiek plastiko, tiek fibrocemento dailylentės yra ilgaamžiškos ir patvarios, tiesa, pirmųjų paviršius truputį prasčiau išlaiko lauko sąlygų išbandymus.

Tinkas gali laikyti net iki kelių dešimčių metų, tačiau vėlgi reikėtų priminti, kad sluoksnis turėtų būti labai kruopščiai ir profesionaliai nutinkuotas. Be to, esant defektams konstrukcijoje, namui judant, plyšiai tinke jums tai praneš vieni pirmųjų. Klinkeris ir plytos šioje kategorijoje išsiskiria kaip itin ilgaamžės medžiagos, galinčios be papildomos priežiūros laikyti ne vieną dešimtį metų.

Atsparumas išoriniams veiksniams. Tokioje lietingoje šalyje kaip mūsiškė, vienas iš aktualiausių kriterijų yra tai, kaip vienas ar kitas sluoksnis atlaikys drėgmės ar temperatūros išbandymus. Populiarusis tinkas drėgmės nemėgsta ir tai trumpina jo tarnavimo laiką. Žinoma, rinkoje siūlomos medžiagos yra daugiau mažiau parenkamos pagal vietovę ir vis tik sausesnėse teritorijose tinkas laikytų ilgiau. Medinės dailylentės, kaip ir visi mediniai paviršiai yra bene mažiausiai atsparios, tiesa, kol veikia ir yra laiku atnaujinami impregnantai ir kitos apsaugos priemonės, didelių nesklandumų nepatirsite. Plastikinės dailylentės yra atsparesnės drėgmei nei medinės. Jos linkusios gana nesunkiai pasidengti aplinkos apnašomis, tačiau taip pat lengvai ir nuvalomos. Tiesa, plastikas yra degi medžiaga. Tad norintiems rinktis dailylentes ir ieškantiems atsparios medžiagos, tiks fibrocemento dailylentės – jos labai atsparios, prastai sugeria drėgmę ir yra nedegios.

Vis dėlto geriausiomis savybėmis pasižymi keramika. Klinkerio plytelės apskritai yra praktiškai „vieno karto“ pasirinkimas – tinkamai įrengus sluoksnį, juo rūpintis praktiškai nebereikia. Stipriausios klinkerio savybės yra atsparumas šalčiui ir itin žemas drėgmės įgeriamumas (geriausių iki 2 %). Keraminės plytos pasižymi analogiškomis savybėmis, tik jų rodikliai kiek prastesni. Abi šios rūšys yra atsparios ugniai.

Darau pats. Kam samdyti darbininkus, jeigu fasadą galime įsirengti ir patys? Tai labai gera idėja, tačiau šis pasirinkimas galioja ne visoms medžiagoms. Draugiškiausios vartotojui yra įvairios dailylenčių rūšys. Tiek medinių, tiek plastikinių, medžio kompozito ar fibrocemento dailylenčių gamintojai stengiasi jas padaryti kuo paprasčiau montuojamas, tad ir neturėdami didelių įgūdžių, fasadą galėsite įsirengti patys.

Pačiam įrengti fasadą iš klinkerio ar keraminių plytelių yra sudėtingiau, tačiau jeigu statybose esate ne naujokas, turite įgūdžių, tikėtina, kad susitvarkysite. Be to, tokio tipo įrengimas nėra šaudymas užsimerkus – naudingą ir prieinamą informaciją apie įrengimą siūlo tiek plytelių, tiek pagalbinių medžiagų gamintojai bei platintojai, jos galite rasti ir internete. Tad prieš priimant šį sprendimą, reikėtų gerai įvertinti savo paties galimybes.

Apie tinką to pasakyti negalima.Čia pirmiausiai reikėtų savęs paklausti, kuo dirbate ir jei jūsų darbas nėra susijęs su fasadų įrengimu ar tiksliau, tinkavimu, geriau atiduoti tai į profesionalų rankas. Gero tinkuoto fasado paslaptis ir yra tinkamas įrengimas. Kita vertus čia užduotis yra dviguba – ne tik nutinkuoti techniškai gerai, tačiau ir estetiškai. Nors pirmasis variantas gali pavykti daugeliui, suderinti jį su antruoju yra sunku ir reikalauja įgūdžių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis