Medienos puvimas: kaip jį sustabdyti?

Puvimas – parazituojančio grybelio keliama grėsmė medienos kokybei. Pūvanti mediena keičia spalvą, jos masė ir tūris mažėja, o mechaninės savybės silpnėja. Galų gale mediena visiškai suyra.Tad ką reikia žinoti apie puvimą bei kaip medieną apsaugoti nuo jo?

Puvinys ir jo rūšys


Dažniausios puvimo priežastys: drėgna bei šilta aplinka; pakankamas deguonies kiekis; medienos vidinis drėgnumas, kuris viršija 18-20 proc., būtent šie veiksniai skatina įvairių rūšių grybelių veiklą. Skiriamos keturios puvimo stadijos: pradinė stadija, kai grybelių pelėsiai (micelis) medienos paviršiaus dar yra nepalietę, bet pradeda kisti jos spalva; išsivystymo stadija, kai medienoje matosi micelio pelėsių plėvelė, ant jos atsiranda plyšių ir duobelių; galutinė stadija, kai mediena praranda savo kietumą bei lengvai trupa; mechaninis suirimas, kai medienos medžiaga sunyksta.


Sausas puvinys. Sausą puvinį galima atpažinti iš šių simptomų: balkšvų ataugų su geltonomis ir/ar alyvinėmis dėmėmis; ataugų vizualiai panašių į blynus, kurių centras yra rausvai gelsvas. Taip pat esant sausam puviniui atsiranda stiprus grybų kvapas, o pati mediena atrodo sudžiuvusi bei trapi.


Sauso puvinio gydimas susideda iš šių žingsnių: vandens šaltinio, dėl kurio susidarė grybelis, pašalinimo bei pažeistos medienos atsikratymo. Toks vandens šaltinis gali būti: nesandari vandentiekio sistema, stoglatakiai ar vamzdynai, sugadintą hidroizoliacija ir pan.. Šalinant pažeistą medieną, galima pabandyti sumažinti sporų sklaidą, gausiai apipurškiant pažeistą vietą fungicidais. Pašalinus medieną, svarbu, kad nupjauti galai būtų apdoroti, o sveika mediena, esanti šalia infekcijos būtų apdorota su konservantais.


Šlapias puvinys. Šis puvinys yra dažniau sutinkamas, bet mažiau destruktyvus už sausą puvinį. Jis pasižymi šiais simptomais: puvėsio pažeista mediena yra minkšta, korėta. Ji atrodo tamsesnė už aplinkui esančią sveiką medieną, tačiau jei mediena yra dažyta, puvinį pastebėti yra labai sunku.


Kovos su šlapiu puviniu žingsniai yra labai panašūs į anksčiau aprašytus sauso puvinio gydimo žingsnius. Šlapias puvinys atsiranda tose vietose, kurios tiesiogiai ir nuolatos kontaktuoja su vandeniu, tad būtina eliminuoti drėgmės šaltinį, o tada pašalinti ir pakeisti pažeistą medieną. Sveiką medieną reikia padengti epoksidiniu medžio kietikliu ir konservantais.


Prevencija


Pradėti medienos apsaugą nuo grybelio reikia labai anksti – dar gamybos ir sandėliavimo metu. Svarbu žinoti, kad tik nupjauto medžio drėgnumas yra gan aukštas, jis siekia apie 40 proc., tad pirmiausia medieną reikia padžiovinti. Pramoninio medienos džiovinimo metu mediena džiūva 80-100 laipsnių temperatūroje, tad taip ji kartu yra ir sterilizuojama. Medienai apdžiuvus, ją reikia padengti antiseptikais.


Kalbant apie įvairių medinių konstrukcijų ir pastatų apsaugą, efektyvūs yra šie būdai: medienos impregnavimas, aliejavimas, lakavimas; pamatų hidroizoliacija; patikimas stogas bei sandari lietaus nuvedimo sistema; patalpų vėdinimas ir t.t..

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis