63 kv. m. interjeras Vilniuje: tolimosios Afrikos dvelksmas

„Labai mėgstu eklektiką ir kurdama interjerą pirmiausia galvoju ne apie stilių, o apie tai, kokio įspūdžio siekiu, kokią asmenybę ar gyvenimo būdą tuose namuose įsivaizduoju. Ta emocija man padiktuoja stilistinius sprendimus, juk žmogus yra įvairiapusis ir nesileidžia įspraudžiamas į vieno vienintelio stiliaus rėmus. Įėjus į tuščius namus kilo mintis apie Afrikos temą, įsivaizdavau spalvas ir net tai, kaip turėtų kristi užuolaidos – butas Naujininkuose įkvėpė tokią viziją...“ – apie netikėtai į galvą šovusią idėją pasakoja interjero dizainerė Jovita Bingelytė.

Objekto dosjė:


Tipas – renovuotas butas Vilniuje.


Plotas – 63 m².


Gyvenamoji erdvė – bendrasis kambarys su svetainės, valgomojo ir virtuvės zonomis, 2 miegamieji.


Projekto autorė – interjero dizainerė Jovita Bingelytė (studija „JOiN“).


Rotango kėdės, savito grožio, tarsi iš neapdorotos medienos pagamintas rytietiško stiliaus staliukas svetainėje, pinti šviestuvai virš valgomojo stalo ir vazonai, kiti aksesuarai – vieni kreivesni, kiti tiesesni, bet visi netobuli – ne tik primena Afriką, bet ir asocijuojasi su žmogaus rankų darbu, o tai psichologiškai sukuria jaukumo jausmą.


Siekiant kuo labiau išryškinti medienos faktūrą, medžio masyvo virtuvės spintelių durys nudažytos juoda spalva ir dekoruotos įsprūdomis. Natūralumo įspūdį sustiprina ir margas, neįprastas darbastalio raštas bei kontrastingai blizgios nusklembtomis briaunomis metro stiliaus plytelės, suteikiančios virtuvės zonai spindesio.


„Interjere vyrauja vien tik šilti atspalviai. Grindys rudos, imituojančios medžio faktūrą, įsivaizdavau, kad ši spalva asocijuojasi su tamsia Afrikos žeme, medžiais. Rausva terakotos atspalvio siena – tarsi kaitri saulė, o gelsvos drobinės užuolaidos ant didelių langų ir pinti aksesuarai primena išdegusią savaną... Toks koloritas šiltas ir jaukus (nors ir nėra šviesus). Kadangi bendrojo kambario erdvė didelė, lubos aukštos, norėjosi užpildyti ją spalvomis ir faktūromis. Todėl atsirado tamsesnė siena, daug detalių, margi gyvūniniai raštai ant pagalvėlių, efektingi šviestuvai ir net juodos spalvos virtuvės zona – gal ji ir nestandartinė, bet Afrikoje ir juodos spalvos daug, – dalinasi įspūdžiais interjero dizainerė. – Jaukumas nepriklauso nuo to, šviesus ar tamsus interjero koloritas, svarbiausia, kad būtų suderintos proporcijos. Juoda spalva virtuvės zonoje skirta tam, kad sugertų visus margumus ir raštus, kad kitos spalvos galėtų atsiskleisti – tai tarsi ramybės kampelis bendrajame kambaryje“.Virtuvės zona
Virtuvės zona
Jovita Bingelytė


„Atrodė nelogiška pakabinamąsias spinteles projektuoti iki lubų – jų aukštis virš 3 metrų. Kilo abejonių, ką daryti su akivaizdžiai matomu gartraukio vamzdžiu, ir lyg juokais, lyg rimtai nutariau dažyti jį raudonai. Vamzdį buvo galima „apsiūti“, bet visai jo nepaslėpsi, tad tegul tampa netikėta interjero dekoro detale, gražiai derančia su raudono metalo šviestuvais, kuriuos aptikau prekybos centre „Ermitažas“ (ir iš karto supratau, kad reikia ne vieno, o daug)“, – sako Jovita.


Afrikos įspūdį kuria detalės: pasak dizainerės, jei sienos, baldai, apdailos medžiagos būtų labai margi, galėtų greitai nusibosti. Kai nuotaiką atspindi aksesuarai, juos paprasta pakeisti, ir Afrika be didelių pastangų gali virsti kitu žemynu.


Originalus sprendimas


Baldakimo vietą ir konstrukciją reikėjo apgalvoti iš anksto, nes bute įrengtos įtempiamosios lubos. Baldakimui dizainerė pritaikė labai lengvą tinklinę dieninę užuolaidą, užmetusi ją ant karnizo, kurį pakabino ant nuleistų virvių.


Bendrojo kambario interjeras aktyvesnis, jame daug ryškių detalių, o miegamajame dizainerė siekė sukurti trobelės, kurioje galima pasislėpti nuo laukinio pasaulio, įspūdį. Čia daug tekstilės, ji suteikia minkštumo, o svarbiausiu akcentu (ir dizainerės pasididžiavimu) tapo baldakimas. Netikėtas ir išskirtinis miegamojo interjero elementas sustiprina saugaus prieglobsčio iliuziją, suteikia erdvei lengvumo, spinduliuoja jaukią, romantišką nuotaiką. „Lova tarsi niekuo neypatinga, pirkta prekybos centre „Ikea“, bet kaip ją pateiksi – taip ir atrodys! Toks miegamojo sprendimas turėjo įtakos apšvietimo scenarijui: kryptiniai lubų šviestuvai suprojektuoti taip, kad iš viršaus apšviestų audinį ir sukurtų paslaptingą nuotaiką“, – pastebi Jovita.


Pagal pirminį planą miegamasis buvo bendroje erdvėje su koridoriumi, tačiau nutarta jį atskirti ir šalia dar suprojektuoti sandėliuką, kuris atliktų ir drabužinės (nes vieta patogi), ir kitų daiktų laikymo funkciją – taip atsirado galimybė interjero neužgriozdinti spintomis.


Miegamojo sienos nudažytos švelnia žalia spalva – tai lyg atokvėpis nuo kaitrių saulės spindulių. Gaivus koloritas nuteikia jaukiam poilsiui, žada saugų prieglobstį, o įdomūs aksesuarai, tekstilės ir augalų gausa pripildo ramų interjerą gyvybės.Miegamasis
Miegamasis
Jovita Bingelytė


Medinė gamintojo „Ikea“ lova, vintažinės spintelės primena rankų darbą ir suteikia interjerui tikrumo, natūralumo. Temą pratęsia ir originalūs pinti aksesuarai, netgi „žibalinė“ lempa – „Ikea“ išradingai imitavo liepsnelės plevenimą, nors šviestuve naudojama LED lemputė. „Kai viskas nuglaistyta iki tobulumo, dingsta žmogiškumas, matai tik gamyklinius daiktus. Netobulumai yra jaukūs, jie primena rankų darbą“, – įsitikinusi dizainerė.


Buto durys labai tamsios rudos spalvos – dizainerė siekė išryškinti jas kaip interjero akcentą. Kadangi koridorius siauras, jai norėjosi išsiskiriančių durų, kad jos nukreiptų dėmesį nuo nesmagios jo formos.


„Man patinka detalėmis išgryninti temą, tada gali tyrinėti jas kaip namų istoriją, įsivaizduoti, kaip vaikštai dykumoje ar savanoje, sutinki žmones, gyvūnus, įsijauti į kitokį gyvenimą. Labai svarbu, kad interjere būtų emocija, kad jis būtų su kažkuo susijęs“, – įsitikinusi Jovita. Sienoms dekoruoti dizainerė ieškojo nuotraukų su genčių gyvenimo vaizdais ar kitais Afrikos motyvais. Įspūdingiausia jų pakabinta... tualete – čia įėjus pirmiausia pasitinka afrikietė moteris.


Vonios ir tualeto kambariai įrengti atskirai. „Nenorėjau vien tik plytelėmis apklijuoti sienų. Tos patalpos, kuriose praleidžiame mažai laiko, gali būti įdomesnės, ryškesnės, vienaip ar kitaip nuteikti, sukelti šypseną. Žmonės paprastai vonios kambarį įsivaizduoja ramų, o man, atvirkščiai, norėjosi, kad vos įėjus pagautų gera emocija. Afrikietės moters nuotrauka mane sužavėjo – tai buvo pirmoji mano surasta nuotrauka, kai ėmiausi ieškoti idėjų interjerui. Supratau, kad jai eksponuoti labai tiks rusvai raudona terakotos spalva dažyta siena“, – prisimena Jovita.

Originalus sprendimas


Vonios kambaryje siena dekoruota drėgmei atspariu laminuota plėvele dengtais fototapetais – svarbiausia buvo juos sandariai sujungti su plytelėmis ir lubomis, kad nepatektų drėgmės. Nuotaikingas fototapetų vaizdas mažai erdvei suteikia netikėto žaismingumo ir intrigos, galima ilgokai tyrinėti, kokie egzotiški augalai ir gyvūnai jame pavaizduoti.


Plytelių apdaila derinta su dažytomis sienomis. Jos suspindi ryškia terakotos spalva, o steriliai baltos plytelės „nuramina“ erdvę ir sustiprina švaros įspūdį.


„Daugelis žmonių nori įtilpti į vieno ar kito stiliaus rėmus. Patariu jiems negalvoti apie stilių, o rinktis tai, kas patinka – tada turės išskirtinius, juos atspindinčius namus. „Gali sukurti beveidį interjerą ir sakyti, kad jis patiks visiems. Visiems – tas pats kaip niekam. Todėl geriau sukurti charizmatišką interjerą, kurio vienintelio kažkas tikrai norės“, – įsitikinusi dizainerė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis