Utilitarus interjero dizainas

Utilitaraus dizaino atsiradimas siejamas su Niujorko loftais, septintame dešimtmetyje įkurtais sandėlių patalpose. Į šias erdves, anksčiau skirtas audinių, rūbų, maisto ir kitų prekių sandėliavimui, kėlėsi (ir tebesikelia) tie žmonės, kuriems norėjosi didelių, šviesių erdvių, bet kurie neišgalėjo įpirkti tradicinio gyvenimui skirto nekilnojamojo turto.

Šios erdvės buvo lyg asketiški urvai – be įprastų, elementarių, su gyvenamosiomis patalpomis siejamų patogumų. Tai buvo industriniai interjerai su metalinėmis sijomis, nuogų plytų sienomis, cementiniu grindiniu ir metalo rėmo langais.

Užuot stengęsi išguiti šiuos industrinius elementus, naujakuriai (dažnai – menininkai, muzikantai, rašytojai ir dizaineriai, turėję daugiau stiliaus pojūčio nei pinigų) pavertė juos dalimi savo naujųjų namų. Taip gimė utilitarus dizainas.

Utilitaraus dizaino esmė – funkcionalums, aiškumas, tiesmukumas. Pagrindinės medžiagos yra metalas, cementas, medis, geležis, plytos. Audiniai yra natūralaus pluošto – medvilnė, maišinis audeklas (burlapas), linas, vilna, oda, parašiutinis šilkas. Ant milžiniškų sienų pakabinti šiuolaikinio meno darbai puikiai žiūrisi, o erdvios grindys prašosi kilimų. Taip šiuolaikinis dizainas persipina su senaisiais persiškais ir Moroko berberų kilimais.

Kodėl dabar utilitarus interjero dizainas ypač populiarus? 

Utilitarus stilius populiarus šiuo metu, nes vis daugiau žmonių perka nekilnojamąjį turtą tose erdvėse, kurios anksčiau buvo sandėliai, barai ar skirti kitai komercinei paskirčiai. Utilitarus stilius puikiai dera su didelėmis, atviromis, industrinį pojūtį išlaikiusiomis erdvėmis.

Kaip utilitarų stilių paversti jaukiu?

Utilitarų stilių svarbu derinti su komfortu. Ant kilimo gali puikuotis grafitą imituojantis elementas, bet tuomet kilimas turi būti iš pliušo. Siekdami erdvei suteikti grafiškumo, šalia plytinės sienos ar cementinių grindų galite pasitelkti industrinį peizažą imituojančius sienų apmušalus. Didelius langus papuoškite ilgomis šilkinėmis užuolaidomis. Jaukumo paslaptis slypi tame, ar gebėsite įkurti apčiuopiamą jaukumą neatsisakydami utilitaraus erdvės pojūčio.

Koks tokio interjero privalumas?

Toks interjeras – švarus, gudrus, modernus ir nuosaikus. Tai erdvė be griozdų, kuriuos galite laikyti spintelėse be rankenėlių ar metalinėse užrakinamose lentynėlėse, jei siekiate perkelti gatvės pojūtį į savo namus. Toks interjeras puikiai tinka viengungiui, porai ar jaunai šeimai (nes apstu vietos dūkti!). Kai kurios poros net geba po industrinį butą važinėti riedučiais.

Ar gyvenant tokiame interjere reikia įdėti daug jėgų jo priežiūrai?

Utilitariam dizainui nereikia daug priežiūros. Grindys dažniausiai yra medinės, iš plytelių, cemento ar dervos, todėl jas lengva valyti. Kilimai padeda suminkštinti erdvę. Svarbu nereikalingus daiktus paslėpti tam skirtose minimalistinėse erdvėse.

Ar toks stilius tinka tik modernioms erdvėms? Gal jį galima pritaikyti ir senesnės statybos namuose?

Be abejo, tinkamiausia erdvė tokiam dizainui yra anksčiau sandėliavimui naudotos patalpos. Tačiau ir į kitokios statybos erdves galite perkelti kai kuriuos utilitarius elementus.

Kampinės sekcinės sofos ir modernus apšvietimas puikiai dera ne tik su senais persiškais kilimais ar moderniu menu, bet ir su originaliomis architektūrinėmis detalėmis, tarkim, marmuriniu židiniu ar įdomia atbraila. Svarbu šiuos elementus derinti. Utilitaraus dizaino ir tam tikros epochos interjero sugretinimas gali puikiai išryškinti įdomiausius šių stilių elementus.

Kuriems kambariams labiausiai tinka utilitarus stilius?

Utilitarus interjero dizainas tinkamiausias atviroms svetainės, valgomojo, virtuvės erdvėms, kino peržiūrai skirtam kambariui, miegamajam, kuriame dominuoja aptakios formos.

Šis dizainas darys įspūdį, jei pakaks šviesos – tiek natūralios, tiek dirbtinės – ir labiausiai atsiskleis didesnėje erdvėje. Šį stilių galima vadinti „muskulingu“ ir nors jam dažniausiai nebūdingas tirštas apstatymas baldais, dėl grafiškumo ir drąsių sprendimų tokiam stiliui būtina laisviau kvėpuoti leidžianti erdvė.

Kaip utilitarų stilių išlaikyti įdomiu?

Tą lengviausia pasiekti faktūras dėliojant sluoksniais – odą ir chrominius baldus derinant su ilgomis šilkinėmis užuolaidomis, didelio formato spalvingais meno dirbiniais, faktūriškomis ar grafiškomis sienomis, dekoratyviniu ir subtiliu akcentiniu apšvietimu, pliušo kilimais – moderniais arba persiškais.

Drąsesnius naujus daiktus derinkite su senais elementais. Tarkim, galite labai modernias valgomojo kėdes sustatyti aplink grubų kaimišką stalą. Arba modernią odinę sofą pastatyti šalia seno persiško arba berberų stiliaus morokietiško kilimo.

Kokios spalvos sienos tinkamiausios utilitariam stiliui ir kodėl?

Balta yra puikiai tokiam interjerui tinkanti spalva, ypač jei kai kurie sienų fragmentai bus cemento pilkumo (tarkim, šlifuotas gipsas), gilaus raudonio, jei erdvėje bus grafiško tapeto fragmentas, piešinys ant sienos ar plytelėmis dengta siena. Baltos sienos taip pat yra puikus fonas dideliems modernaus meno darbams.

Kokie trys geriausi pagrindiniai utilitaraus interjero elementai?

Didelė kampinė sekcinė sofa, didelis kilimas (modernus, persiškas arba marokietiškas) ir keli didelio formato meno dirbiniai ar grafiška detalė ant sienos.

Kokios yra trys klaidingos nuomonės apie utilitarų stilių?

Trys dažniausiai pasitaikančios klaidingos nuomonės yra šios: kad tai šaltas stilius, kad jis pernelyg vyriškas ir nesuderinamas su senesnės statybos erdvėmis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis