Perkame sodo namelį: kaip sumaniai įsirengti šiltojo sezono oazę?

Diena iš dienos sukdamiesi intensyviame miesto ritme, retkarčiais leidžiame sau pasvajoti apie nediduką ir jaukų sodo namelį užmiestyje. 

Tokios mintys vis dažniau aplanko artėjant vasarai, kuomet bute šiltomis dienomis išbūti darosi kone nebeįmanoma – alina karštis, pro atvirus langus patenkančios miesto dulkės ir nuolatinis vaikų žaidimų aikštelių, gatvių, statybos darbų keliamas triukšmas. Išpildyti vis augančią svajonę pabėgti nuo miesto ir ilsėtis sodo draugijoje nėra taip jau sudėtinga – tereikia atlikti keletą svarbių pasiruošimo žingsnių ir dar šį sezoną kartu su šeima galėsite pasidžiaugti gaivinančiu sodo pavėsiu.


Kaip išsirinkti sklypą?


Prisipažinkite – jei pasvajojate apie sodą, tikriausiai ne kartą esate peržvelgę aktualius nekilnojamojo turto skelbimus. Žvalgotės į kainas, sklypų dydžius, namelių būkles, tačiau net neįsivaizduojate, kaip reikėtų išsirinkti? Pradėti vertėtų nuo savo prioritetų. Atsakykite vos į kelis paprastus klausimus, kurie padės lengviau nuspręsti:


Norite įsigyti tik sklypą ir namelį statyti patys ar pirmenybę teiktumėte jau pastatytam nameliui?


Bene svarbiausia atsakant į šį klausimą yra numatyti laiką, kada norėtumėte pradėti leisti vasaros savaitgalius sode. Be abejo, norisi startuoti kuo greičiau, tačiau jei turite galimybę palaukti ateinančių metų, būtent nauja statyba gali būti vienu geriausių pasirinkimų. Tokiu atveju labiau dėmesį kreipkite ne į skelbimuose esančių namelių būklę, bet į paties sklypo plotą ir išsidėstymą, kaip arti įsikūrę kaimynai ir kokio dydžio namelį jame galėtumėte pastatyti.


Savo ruožtu ieškantiems jau pastatyto namelio verčiau kruopščiai apžvelgti minėtųjų būklę. Jei stokojate patirties renkantis nekilnojamąjį turtą, paprašykite giminaičių ar draugų, turinčių sodą, pagalbos – pastarieji patars, kokių klaidų nedaryti ir kaip išvengti vien tik rūpesčius sukeliančio pirkinio. Savaime suprantama, sodo sklypas su geresnės būklės nameliu kainuos kur kas daugiau nei tik griovimui tinkantis variantas. Nepaleiskite svajonės, net jei ji viršija jūsų finansinius lūkesčius – Šeimos Kredito Unija padės gauti asmeninį pasiūlymą šio pirkinio įsigijimui ir realizavimui.


Koks atstumas nuo miesto centro jus domina?


Ieškodami sklypo sodų bendrijose taip pat atkreipkite dėmesį į atstumą nuo miesto. Be abejo, kuo toliau yra centras, tuo objekto kaina bus bent truputį žemesnė, tačiau nepamirškite įvertinti savo poreikių. Jei norite jaustis saugiai, t. y., kad visos svarbiausios paslaugos būtų netoliese, rinkitės sodo bendrijas miesto pakraščiuose. Naršydami skelbimus nustatykite filtrą, kuris numato atstumą nuo miesto centro. Taip išvengsite nepatogumų, kuomet ko nors staiga prireikus iki parduotuvės keliauti teks ne vieną kilometrą automobiliu. Kita vertus, jei siekiate visapusiškai pailsinti tiek kūną, tiek mintis, o apsipirkimus esate linkę planuoti iš anksto, galite pasižvalgyti ir 20 ar daugiau kilometrų nuo miesto centro nutolusių variantų. Čia jus neabejotinai pasitiks mažesnis transporto priemonių judėjimas, paukščių čiulbėjimas ar net netoliese esančio miško šnaresys. Tiesa, tokį variantą gali rinktis ir visiškai prie miesto pripratę žmonės – tai gali padėti išugdyti naujus laiko planavimus ir apsipirkimo įgūdžius, kuriuose bus mažiau švaistymo ir daugiau draugiškumo gamtai.


Kokių komunikacijų ir pramogų ieškote?


Rinkdamiesi sodą, nepamirškite įvertinti jame esančių komunikacijų – vandentiekio, elektros ar dujų prieigų, kurie suteiks galimybę jaustis tarsi namuose. Jei planuojate naują statybą, būtinai apžvelkite šių trasų įrengimo galimybes, pasikonsultuokite su specialistais – ne visuomet soduose lengva įrengti, pavyzdžiui, dujų tiekimo sistemą, todėl iš anksto pasiruoškite alternatyvoms ir būkite lankstūs pasiūlymams.


Taip pat svarbu atsižvelgti į tai, ką norėtumėte sode veikti laisvu laiku. Knygų skaitymui, atsipalaidavimui nuosavame kieme ar gardžiam kavos puodeliui išgerti pakaks patogaus hamako, sėdmaišio ar supamo krėslo pavėsyje, tačiau norintys leisti savaitgalius aktyviai turėtų daugiau dėmesio skirti sklypo lokacijai. Pasižvalgykite sodo, esančio netoli ežero ar miško, kur galėtumėte rengti pasivaikščiojimus ar iškylas su visa šeima, o galbūt dviračiais pasiektumėte netoliese esančius lankytinus objektus. Rinkdamiesi sodą taip pat įvertinkite kelio dangą, judėjimą šaligatviais ir kitus komunikacinius aspektus – taip geriau matysite bendrą sklypo viziją.


Namelio interjeras – ne tik jaukumo klausimas


Įsigijus nekilnojamąjį turtą dažnai iškyla klausimas – o kas dabar? Ne paslaptis, kad parduodami sodo nameliai neretai būna gana apleisti, tad nuo ko pradėti tvarkymą?


Pirmiausia, atlikite kruopštų valymą – pašalinę purvą ir dulkes galite pastebėti, kad namelio interjeras dar nėra labai prastos būklės ir kad jis patikimai atlaikys dar vieną sezoną. Vis dėlto, gali būti, kad jį teks visiškai atnaujinti – tokiu atveju imkitės remonto darbų planavimo. Sode pastaraisiais tikrai galite užsiimti patys – internete gausu patarimų, padėsiančių tiek suderinti detales, tiek tinkamai atlikti apdailos darbus. Nepamirškite, kad teks pasirūpinti ir naujais baldais ir buitine technika, tad kasdien skirkite bent valandą jų paieškai, lyginkite kainas, specialius pasiūlymus, pristatymo patogumą – taip išsirinksite geriausią variantą. Jei tik turite galimybę, išsyk pasirūpinkite ir oro vėdinimo, kondicionavimo bei šildymo sistema – ji padės užtikrinti natūralią gaivą karščio alinamomis dienomis, o šildymo funkcija suteiks jaukumo vėsesniais vakarais, todėl sode netrikdomai galėsite ilsėtis visą sezoną. Toks sprendimas taip pat užtikrins ne tik komfortą, bet ir geresnę jūsų sveikatą – ore nesikaups dulkės, jis bus pakankamai drėkinamas, todėl nekels alerginių reakcijų.


Gamta aplink jus


Na, ir žinoma, koks gi sodas be sodo – įsirengę namelį, pradėkite aplinkos tvarkymo darbus. Iš pradžių su visa šeima aptarkite, kokius vaismedžius ar kitus augalus norėtumėte čia sodinti, o tuomet suplanuokite, kaip būtų galima juos išdėstyti. Rinkitės vietas, kuriose vėliau galėtumėte mėgautis maloniu pavėsiu, tačiau nepamirškite ir medžių poreikių – šiems turi pakakti saulės ir drėgmės, todėl nesirinkite pernelyg saulės kaitinamų ar visiškame šešėlyje esančių vietų.

Sklype taip pat galite įsirengti ir nediduką daržą ar šiltnamį, kuriame galėsite užsiauginti ekologiškų daržovių, įspūdingais skoniais papildančių bet kuriuos patiekalus. Taip valgysite ne tik sveikiau, bet ir skaniau, o užderėjęs derlius padės suformuoti geresnius mitybos įpročius.


Jei sodas jums labiau asocijuojasi su poilsiu, o ne žemės darbais, verčiau rinkitės dekoratyvius ar uogas natūraliai subrandinančius augalus, tokius kaip aronijos, šermukšniai, medlievos, raugerškiai, o daržą keiskite gėlynais ar alpinariumais. Tiesa, išsyk kuriant šiuos aplinkos puošybos elementus patariama pasirūpinti ir patikima laistymo sistema, kuri neleistų žemei perdžiūti karštomis dienomis ir sutaupytų daug brangaus jūsų laiko.


Kruopščiai atlikę šiuos „namų darbus“ sodu galėsite džiaugtis jau visai netrukus – realizuokite savo svajonę jau šį sezoną!



Užsakymo nr.: PT_81282

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis