200 kv. unikalus poilsio namas užmiestyje: nauja ir sena nepriekaištingai papildo viena kitą

Kurdami unikalų poilsio namą užmiestyje, kuriam statyti ir įrengti buvo panaudota tik sena, jau naudota mediena, projekto autoriai siekė parodyti, kaip nauja ir sena nepriekaištingai papildo viena kitą. „Šis derinys patvirtina, kad architektūra yra bendras žmogaus ir gamtos kūrinys“, – sako projekto autorė architektė Katarzyna Pielaszkiewicz.

Objekto dosjė:


Tipas – naujos statybos mansardinis namas.


Plotas – apie 200 m².


Gyvenamoji erdvė: pirmame ir antrame aukšte – atskiros gyvenamosios zonos su svetaine, virtuve, valgomuoju, miegamaisiais, vonios kambariais.


Paskirtis – namas poilsiui.


Projekto autorė – architektė Katarzyna Pielaszkiewicz.


Išraiškingais gamtos peizažais apdovanotame Lenkijos krašte projektuojamas poilsio namas turėjo natūraliai įsilieti į aplinką, tačiau tuo pat metu atspindėti šiuolaikinio gyvenimo ritmą ir poreikius. Projekto autorė architektė Katarzyna Pielaszkiewicz su kūrybine projekto komanda sugalvojo originalią idėją, kaip susieti tradiciją ir modernumą, dabartį ir praeitį, nauja ir sena. Mansardiniam namui buvo parinkta tradicinė kaimo trobos su dvišlaičiu stogu forma, o medžiagos jam statyti surinktos iš vietinių apylinkių: projekto autorė nutarė statybai ir įrengimui pritaikyti tik seną, jau panaudotą medieną, taip ne tik pabrėžiant vis aktualesnes tvarumo idėjas, bet ir atskleidžiant medžio struktūros netobulumo žavesį naujame kontekste. „Nėra parduotuvės, kur būtų galima nusipirkti senos medienos, – pasakoja projekto autorė, – todėl rėmėmės vietinių dailidžių žiniomis ir ryšiais, kurie mums padėjo ieškant, o vėliau – ir atrenkant naudotiną medžiagą. Turėjome „medžioti“ medieną apie porą metų, kol surinkome pakankamai, kad galėtume pradėti savo projektą.“



200 kv. m. namo išorė
200 kv. m. namo išorė
Justyna Szyszka



Tradicinių formų namui, kurio fasadui dekoruoti buvo pritaikyta sena, išraiškingos tekstūros mediena, modernumo suteikia stiklinė siena, nusitęsianti per visą mansardą iki pat stogo. „Nutarėme vietoj įprastų langų naudoti didelę stiklo plokštę – taip siekėme sukurti įspūdį, kad aplinka organiškai įsilieja į interjerą, tampa natūralia gyvenimo dalimi“, – sako Katarzyna.



200 kv. m. namo išorė
200 kv. m. namo išorė
Justyna Szyszka



Gamtos apsuptyje įsikūręs poilsiui skirtas užmiesčio namas suprojektuotas taip, kad jame patogiai galėtų įsikurti dvi šeimos – jis tarsi padalytas į dvi gyvenamąsias zonas: tiek pirmame, tiek antrame aukšte įrengta po atskirą virtuvę, poilsio zoną, miegamuosius ir individualius vonios kambarius. Nepaisant šiuolaikiško gyvenimo standartams būtinų patogumų, interjero stilistinė idėja tęsia „seno ir naujo“ dermės temą. „Pagrindinė interjero dizaino idėjos linija buvo „Wabi Sabi“ filosofija, pagrįsta paprastumu, natūralumu, nuolatinės kaitos pojūčiu ir galimybe atrasti grožį, kurį gali pasiūlyti gamta“, – dizaino koncepciją paaiškina projekto autorė.



200 kv. m. namo išorė
200 kv. m. namo išorė
Justyna Szyszka



Tekstūrišką, šiltą senos medienos paviršių kuriamą įvaizdį subtiliai atsveria lakoniški, išgrynintų formų juodos spalvos šiuolaikiško dizaino objektai – metalinės ažūrinės kėdės prie stalo valgomajame, juodi šviestuvai virš virtuvės salos, kabyklos miegamajame.


Pirmojo aukšto bendrojoje erdvėje įrengta virtuvė su sala – lakoniška ir kone nematoma. Siekdami jos neakcentuoti ir neperkrauti aplinkos, projekto autoriai atsisakė pakabinamųjų spintelių, taip išryškindami tekstūrišką sieną.



200 kv. m. namo interjeras
200 kv. m. namo interjeras
Justyna Szyszka



„Pirmojo aukšto poilsio zonos sienos puošmena – tai dekoratyvinis seno namo su arkadomis stogo elementas. Namas pastatytas netoliese tokių arkadų, tad toks puošybos elementas gražiai atspindi šios vietos istoriją“, – pasakoja projekto autorė.


Prie pagrindinės apdailos medžiagos – senų, faktūriškų, pažymėtų laiko ir dėvėjimosi žymių medžio elementų – projekto autorė derino ir kitas autentiškumu bei natūralumu pasižyminčias medžiagas – sienoms dengti buvo pritaikytas dekoratyvinis, rankomis ant paviršių tepamas ir teptuku dažomas molis, kurio išraiškinga, nelygi tekstūra idealiai dera prie senos medienos elementų. Norėdama išsaugoti natūralumo ir neutralios, ramios spalvinės schemos nuoseklumą, pirmojo aukšto grindims projekto autorė pritaikė pilko atspalvio mikrocemento apdailą. Ji ne tik idealiai dera prie pasirinktos dizaino koncepcijos, bet dėl savo patvarumo, atsparumo ir lengvos priežiūros tobulai atitinka praktiškumo kriterijus, ypač aktualius poilsiui skirtai erdvei užmiesčio name, kur gyvenimas iš lauko nuolat persikelia į vidines erdves ir atvirkščiai.



200 kv. m. namo interjeras
200 kv. m. namo interjeras
Justyna Szyszka


Lakoniško dizaino svetainei, kurios centre įkomponuota Katarzynos sukurta išskirtinių formų sofa, dinamišką įvaizdį suteikia faktūriškas tamsaus medžio sienos dekoras.


Pūkuoti pakabinamieji šviestuvai abipus lovos pirmojo aukšto miegamajame padeda kurti jaukumo pojūtį ir pagyvina lakonišką, neutralios spalvinės paletės interjerą.


Pirmojo aukšto miegamojo sienai panaudotos senų tvarto durų lentos – siekiant suteikti jaukesnį atspalvį, jos buvo dažytos teptuku, matiniais dažais. Pasak projekto autorių, teptuko potėpiai dar labiau sustiprina tekstūriškumo pojūtį.



200 kv. m. namo interjeras
200 kv. m. namo interjeras
Justyna Szyszka



Pirmojo aukšto vonios kambaryje išlaikytas nuoseklus medžiagų ir spalvų derinys, būdingas visam namo interjerui. Grindims dekoruoti pritaikytos organinės kilmės, netaisyklingos formos plytelės, tobulai įsiliejančios į bendrą kompoziciją.


Į antrąjį namo aukštą veda mediniai laiptai. Katarzyna pasakoja, kad jie pagaminti iš dvidešimties metų senumo ąžuolo ir uosio masyvo. Tiesa, šios lentos, nors ir senos, iki tol nebuvo naudotos: „Mums labai pasisekė – šią medieną radome pastogėje šalia išardyto tvarto. Savininkas ją sutiko parduoti kartu su visu tvartu. Ji idealiai tiko laiptų konstrukcijai, vedančiai į mansardos erdvę.“


Projektuojant antrąjį aukštą, projekto autoriams buvo svarbu išsaugoti kuo stipresnį natūralios šviesos ir erdvės, atsiveriančios pro stiklo sieną, pojūtį, todėl buvo siekiama maksimaliai atverti stogo kraigo erdvę, o priekinės trikampės sienos stiklo plokštes montuoti net ankštuose kampučiuose, nors technologiškai tai nebuvo paprasta įgyvendinti. Didelį stogo kraigo erdvės pojūtį vizualiai „pajaukinti“ padėjo masyvios seno medžio sijos, horizontaliai kertančios visą mansardos patalpą, o pilkšvos senų medinių lentų grindys pabrėžia kuriamą natūralumo įspūdį.



200 kv. m. namo interjeras
200 kv. m. namo interjeras
Justyna Szyszka



Išnaudojant nepatogius kampus ties stogo nuolydžio ir grindų susikirtimo linija, buvo suformuotos nedidelės nišos su lentynomis daiktams susidėti – iš bendros sienos plokštumos projekto autorė jas išskyrė pilkšvu atspalviu, kuriuo nudažytos ir antrojo aukšto grindys.


Minimalistinė antrojo aukšto poilsio zonos kompozicija padėjo išryškinti pagrindinę idėją – įtraukti pro stiklinę sieną atsiveriančią gamtos panoramą į interjerą.


Unikalios koncepcijos interjerui skirti baldai buvo projektuojami atsižvelgiant į dizaino, naudojamų medžiagų ir paties pastato paskirties išskirtinumą. Kone visiems korpusiniams baldams – valgomojo stalams, miegamojo lovoms, pertvaroms, lentynoms, staleliams, vonios baldams – pagaminti taip pat buvo pritaikyta sena, naudota mediena, šiuos baldus kūrė pati projekto autorė Katarzyna Pielaszkiewicz, kaip ir išskirtinio dizaino minkštuosius baldus – originalios formos, modernaus dizaino, ypač funkcionalias modulines sofas-gultus, idealiai atitinkančius tiek paties poilsio namo, tiek konkrečiai šio objekto koncepciją.


Neužmaskuoti ankstesnio „gyvenimo“ ženklai, likę masyviose laikančiosiose statybai naudoto medžio masyvo konstrukcijose, interjerui suteikia ypatingą istorijos tęstinumo, nuolatinės kaitos jausmą.



200 kv. m. namo interjeras
200 kv. m. namo interjeras
Justyna Szyszka



Lentas antrojo aukšto miegamojo sienoms projekto autorė atsivežė net iš senos laivų statyklos, kur jos buvo naudojamos pastoliams.


Interjere derinama natūralių pluoštų, daugiausiai lino ir medvilnės tekstilė, pabrėžianti čia vyraujančią neutralių juodų, pilkų, balkšvų atspalvių paletę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis