220 m² gyvenamasis namas Vilniuje: septintojo dešimtmečio vilos interjeras

„Architektas visada susiduria su dviem pagrindinėmis problemomis: jau sudėtingai suformuota erdve arba tuščiu lapu“, – sako architektė Asta Kazlauskienė. Kuriant septintojo dešimtmečio vilos interjerą, teko rasti sprendimus, kurie ir stilistiškai interjerą atkurtų, ir jis naujai suskambėtų.

Objekto dosjė:


Tipas – gyvenamasis namas Vilniuje.

Plotas – 220 m².

Gyvenamoji erdvė: pirmame aukšte – bendra svetainės ir valgomojo erdvė, virtuvės zona, sanitarinis mazgas, prieškambaris su drabužine, antrame aukšte – du darbo kambariai, miegamasis kambarys su atskira vonios-pirties zona ir drabužine, svečių vonios kambarys.

Projekto autorė – architektė Asta Kazlauskienė.


Svetainėje esantis židinys – veikiantis, šildantis, suteikiantis jaukumo klasikinės elegancijos elementas. Jo kapsulę dengia juodo deginto granito plokščių apdaila – ta pati medžiaga atsikartoja ir visų langų palangėse, iš jos pagaminti virtuvės stalviršiai.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika Samulionytė1960 m. pastatyta vila renovuota siekiant išlaikyti jos pirminę stilistiką, tad ir interjerą nutarta palikti artimą septintojo dešimtmečio pradžios moderno stiliui. Namas buvo tvarkomas atsižvelgiant į šeimininkų poreikius ir vizijas, kurias diktavo siekis naudoti laikotarpiui artimas idėjas, medžiagas, spalvines gamas, išsaugant vidaus erdvių struktūrą, pastato tūrį. Pagrindinės erdvės liko kokios buvo numatytos pradiniame plane, kiek koreguotas tik prieškambaris. Svetainė, išlaikant buvusią namo struktūrą, projektuota iš dalies atvira su valgomuoju, demontavus dvivėres duris į ją plūstelėjo daugiau šviesos. Pagrindinių pirmo aukšto erdvių sienos dažytos ta pačia melsvai pilkšva spalva, langų tekstilė parinkta vienos stilistikos – užuolaidos pakabintos paslėptose nišose. Tamsaus ąžuolo grindų parketas sudėtas chevron ornamento raštais, atkuriant prieš tai buvusią grindų dangą. Jo spalva atsikartoja ir kai kurių pertvarų, laiptų dangose. 


Svetainės baldams ir tekstilei pasirinkti tamsūs žemiški atspalviai – pilkšvi, rusvi, neutraliai derantys su tamsiu marmuro staliuku ir juodo granito židiniu. Svetainės erdvėje apšvietimo sprendimai kuriami pagal poreikį – galima didinti ar mažinti palubėje paslėptą LED apšvietimą.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika SamulionytėPrieš įėjimą į svetainę įrengta atvira tamsaus ąžuolo ir antracito spalvos metalo juostų lentyna, iš dalies atskirianti svetainę nuo įėjimo durų ir leidžianti eksponuoti įvairius mažosios skulptūros objektus. Laiptai su juodo metalo porankiais ir tamsaus ąžuolo spalvos, derintos su parketlenčių ir kitų medinių paviršių spalva, veda į antrą aukštą.


Netikėta tvirto tamsaus ąžuolo stalo, kaip ir tamsiai pilkšvų kėdžių, detalė – lengvos, elegantiškos kojos. Valgomasis apšviestas lubų nišose paslėptu apšvietimu ir virš stalo kabančiu įspūdingu moderno stilistikos kompanijos „Nemo“ šviestuvu „Crown Major“. Bene vienintelis antikvarinis baldas namuose – XIX a. sekreteras iš Nyderlandų, keliaujantis drauge su šeimininkais.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika SamulionytėAsta Kazlauskienė pasakoja, kad virtuvės erdvė buvo sudėtingiausia projekto dalis, daug kartų dėliota skirtingų kompozicijų mozaika. Deja, teko atsisakyti senosios virtuvės vietoje buvusios koklinės krosnies, kuri buvo per didelė ir per sena restauruoti. Svarsčiusi išlaikyti moderno viloms būdingą bruožą – pirmo aukšto erdvės kūrimą ratu, architektė susidūrė su kliūtimis, pirmiausia – dėl laiptų, kurių konstrukcijas buvo bandoma išsaugoti, bet jie ribojo erdvę. Atsisakius šios minties ir virtuvę buvo nutarta atskirti. Virtuvės baldai gaminti pagal architektės brėžinius, pasirenkant jungiančią pilką spalvą. Darbinis apšvietimas šioje erdvėje – įrengti įleidžiami priglaistomi šviestuvai ir LED šviestuvai po pakabinamomis spintelėmis.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika SamulionytėVirtuvė nuo svetainės zonos atskirta stiklinėmis slankiojamomis durimis – tai funkcionalus sprendimas, leidžiantis sulaikyti garsą, izoliuoti kvapus, bet aklinai neatskiriantis erdvės. Virš ergonomiškos virtuvės salos pakabintas virtuvės koloritą atkartojantis skulptūriškas kompanijos „Vibia“ šviestuvas „Cosmos“.


Virtuvės sienelė ir stalviršis – iš juodo granito plokštės, grindys sudėtos iš juodų tekstūrinių akmens masės plytelių, atkartojančių granito raštą.


Erdvus šeimininkų miegamasis – nuosaikus ir tvarkingas. Kambaryje yra tik būtiniausi baldai: kambario centre palei neutralia pilkšvai rusva spalva dažytą sieną pastatyta plati šviesiai melsvo melanžo gobeleno dvigulė lova su jaukiai apgaubiančiu galvūgaliu, greta tarp langų įkomponuotas patogus odinis krėslas, abipus lovos – subtilaus dizaino naktiniai staliukai. Kambario interjere dekoro detalių – vos kelios, taip išvengiama vizualinio triukšmo. Kaip ir visame name, taip ir miegamajame sąmoningai atsisakyta kilimo, harmoningą nuotaiką kuria neutrali žemės spalvų paletė, kurią paįvairina ryškesni tekstilės akcentai. Antro aukšto vonios kambaryje architektė stengėsi išsaugoti visame interjere vyraujančią ramaus, šiuolaikiško, patogaus interjero koncepciją. Patalpos grindys ir sienos dekoruotos akmens imitacijos 3D plytelėmis, kurios puikiai atkartoja natūralų akmenį. Vonioje pritaikyti kokybiški, pagal individualų projektą gaminti baldai – spintelė suprojektuota su natūralaus rusvo marmuro stalviršiu ir įleistomis plautuvėmis.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika SamulionytėKaip ir visame name, pagrindinis miegamojo apšvietimas įrengtas paslėptas lubose, reguliuojamas, prireikus galintis kurti tiek aktyvią, tiek intymią atmosferą. Skaitymo erdvę greta krėslo apšviečia pastatomas „Artemidės“ šviestuvas.


Virš lovos – dar viena duoklė modernizmui: architekto Le Corbusier kurti ir italų kompanijos „Nemo“ gaminami šviestuvai „De Marseille“.


Didelis veidrodis dar labiau išplečia vonios erdvę, pro kurios aukštus langus krinta dienos šviesa ir yra atskiras išėjimas į balkoną. Vonios kambaryje dušo zonoje įrengta nedidelė mozaikinėmis plytelėmis išklota garinė pirtis.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika SamulionytėPirmame namo aukšte esančiame vonios kambaryje vyrauja santūrus dvispalvis koloritas, švarios erdvės įspūdis, vertikalių ir horizontalių linijų motyvai. Grindys kaip ir virtuvėje išklotos juodomis tekstūrinėmis akmens masės plytelėmis, atkartojančiomis granito raštą. Sienų plytelės ir santechnikos prietaisai kruopščiai parinkti išlaikant vientisą spalvinę gamą, pavyzdžiui, plautuvė derinama su juodo rėmo spintele. Ir viso namo interjere, pabrėžia architektė, ir čia siekiama bendros moderno stilistikos – lakoniškų natūralių medžiagų ir spalvų neutralumo. Apšvietimas suprojektuotas subtilus, su akcentiniais šviestuvais, kurie išlaikant vietisumą taip pat parinkti su juodo metalo detalėmis.


Pirmo aukšto vonios kambaryje įrengta erdvi galinė spinta su pagalbine zona. Charakteringi, bet subtilūs juodos ir baltos spalvų akcentai kuria kontrasto įspūdį.220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
220 m² gyvenamojo namo Vilniuje interjeras
Enrika SamulionytėNors sudėtingos geometrijos sienų plytelės tapo iššūkiu meistrams, ypač kampų sujungimuose, bet galutinis rezultatas išėjo efektingas.


Prieškambaryje suplanuotose spintose telpa būtiniausi daiktai, čia vyrauja pilka spalvinė gama. Patalpos grindys išklotos juodomis granitą imituojančiomis plytelėmis.  

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis