143 kv. m. namo netoli Kauno interjeras: tradiciniai lietuvio namai su įvairių stilių „prieskoniu“

Įsigijusi miško apsuptą sklypą netoli Kauno, Zita naujus namus pradėjo kurti „nuo nulio“. Šeimininkė norėjo, kad interjeras būtų panašus į tradicinius lietuvio namus, su įvairių stilių „prieskoniu“, todėl rinkosi natūralias medžiagas, pritaikė jaukius žemės atspalvius, atnaujino antikvarinius baldus, derino stilizuotus ornamentus – visa tai padėjo sukurti unikalų tradicinių namų jausmą.

Objekto dosjė:


Tipas – naujos statybos mansardinis gyvenamasis namas.


Plotas – 143 m².


Gyvenamoji erdvė: bendrasis kambarys su svetaine, virtuve ir valgomuoju pirmajame aukšte, miegamasis ir darbo (svečių) kambarys, vonia ir WC kambarys – antrajame.


Projekto autorė – namo šeimininkė Zita Kinskienė.


Namo šeimininkė Zita juokauja, kad ne ji išsirinko šį sklypą, o atvirkščiai: „Netyčia radau sklypą su vandens telkinuku miške, susidomėjau ir nuvykau, tačiau ta vieta man netiko. Bet pardavėjas nurodė dar vieną sklypą – nors apleistas, tačiau šis man patiko, tik jo iš pradžių niekas net neplanavo parduoti...“ Naujuosius namus Zita kūrė stengdamasi išsaugoti kuo natūralesnę aplinką, medžius ir sklype buvusius vandens telkinius. „Aplinkos kūrimas vyko prisitaikant prie gamtos ir statinių. Nors sklypas didelis, bet vieta namo statybai buvo gan ribota – reikėjo išlaikyti atstumus ir prisiderinti prie čia augančių pušų. Paskui sklypą suskirsčiau zonomis ir vyko kiti sklypo tvarkymo darbai. Pati esu baigusi kraštovaizdžio architektūrą, bet vandens telkinių formas sukūrė kraštovaizdžio dizainerė Gintarė Dubakienė, ir akmenis sukomponavo taip pat ji“, – pasakoja šeimininkė. Namui ji pasirinko mansardinį projektą su dvišlaičiu stogu ir su medžio dailylenčių fasadu – tradicinės jo formos ir nuosaikus pilkas atspalvis puikiai įsiliejo į natūralią aplinką. Augalus sklypui dekoruoti taip pat rinkosi atsižvelgdama į miško augmenijos specifiką: „Kadangi miške gausybė skirtingiausių augalų, tai ir kieme šiek tiek pritaikiau tos įvairovės. Nors pušys yra mėgstamiausi medžiai, bet mano charakteriui reikia daugiau spalvų“, – sako Zita.



143 kv. m. gyvenamasis namas
143 kv. m. gyvenamasis namas
Enrika Samulionytė



„Miško apsuptame sklype susiklosto visai kitokios klimatinės sąlygos nei, tarkim, mieste. Čia daug pavėsio, ilgiau laikosi sniegas po žiemos, smėlėtoje dirvoje greičiau pritrūksta drėgmės ir t. t. Tad aplinka dar keisis. Pasisodinau įvairių augalų ir stebiu, kaip jie atrodo nuo ankstyvo pavasario iki rudens, kaip jiems tinka miško mikroklimatas. Tuos augalus, kurie geriausiai jausis, bus dekoratyvūs ilgesnį laiką, komponuosiu naujai“, – paaiškina namo šeimininkė.



143 kv. m. gyvenamasis namas
143 kv. m. gyvenamasis namas
Enrika Samulionytė



Jauki dengta terasa su patogiais poilsio baldais ir supamuoju krėslu orientuota į vidinio kiemo pusę, papuoštą dekoratyvinių augalų želdynais, už kurių nusitęsia miško fonas.



143 kv. m. gyvenamasis namas
143 kv. m. gyvenamasis namas
Enrika Samulionytė


Interjerą šeimininkė kūrė pasikliaudama savo pojūčiais ir kūrybiškumu. Į dizaino specialistus kreiptis neprireikė – ji pati kruopščiai apgalvojo, kas svarbu ir kokie pagrindiniai prioritetai. „Svarbiausia, kad namai būtų patogūs gyventi, o estetiką galima pritaikyti, – įsitikinusi ji. – Didžiausias dėmesys buvo skiriamas virtuvės, valgomojo ir svetainės zonoms, nes čia praleidžiu daugiausia laiko ir viena, ir būdama su šeima ar draugais. Tad šios erdvės buvo projektuojamos taip, kad iš visų pusių atsivertų vaizdai pro langą su miško panorama“, – sako savo namų projekto autorė. Bendroji erdvė, kur suformuotos šios pagrindinės gyvenamosios zonos, tarsi padalyta į dvi dalis: vienoje įrengta svetainė, kitoje – virtuvė ir valgomasis, tačiau jos išlieka atviros – taip buvo siekiama išsaugoti erdvės pojūtį ir išryškinti pro langus atsiveriantį vaizdą. Zita pasirinko šiltą pastelinį koloritą, kuriame kaip akcentai išryškėja grakščios antikvarinių baldų kompozicijos, saikingos dekoro detalės ir tapybos darbai.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė


„Daugiausia jaukumo namams suteikia paveikslai ir tekstilė. Kai kurie paveikslai mano namuose jau seniai pirkti, kai kurie taikyti šiam interjerui. Jie visi skirtingų autorių ir tematikų – nesirinkau vieno motyvo. Patys mylimiausi – Sigito Mickevičiaus, Arūno Žilio, Alfredo Jurevičiaus, Aurimo Eidukaičio darbai“, – vardija Zita.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė



Greta svetainės suprojektuota virtuvė – šias dvi zonas vizualiai atskiria virtuvės sala, prisišliejusi prie kamino kolonos ir nusitęsianti palei langą. Atvirą virtuvės zoną nuo valgomojo pusės tarsi „uždaro“ baro tipo stalas su stilingomis industrinio dizaino kėdėmis. Virtuvės baldams buvo skiriamas ypatingas dėmesys – jie turėjo būti itin kokybiški, pagaminti iš natūralaus medžio, o jų dizainas turėjo pabrėžti interjere juntamą lietuviškos tradicijos idėją. Dėl šių priežasčių buvo pasirinkti „Kemenos namų“ gaminami baldai, rankomis menininkų dekoruoti originaliais piešiniais ir ornamentais. Dizaino požiūriu iš likusios erdvės virtuvė zoną išskiria raštuotų plytelių grindų danga. „Virtuvėje man labiausiai patinka plytelių danga. Jas labai lengva prižiūrėti, dėl margumo nesimato dulkių. Kita vertus, šiuose raštuose įžvelgiau ir lietuviškų tautinių motyvų. Peržiūrėjau turbūt visus plytelių salonus Kaune ir jos labiausiai man patiko“, – patikslina šeimininkė.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė




„Kemeno namų“ sukurti virtuvės baldai gausiai puošti rankų darbo drožiniais, jie nėra rėksmingi, nekrenta į akis, bet subtiliai puošia ir praturtina funkcionalią virtuvės erdvę meniška prabanga.


Baldus nuspręsta dažyti dvispalviu dažymu (dažymas su vadinamuoju „pamušaliniu“ kitos spalvos sluoksniu). Pagrindinė spalva pasirinkta rusva baklažaninė su intensyvios raudonos spalvos „pamušalu“. Kuriant sendinimo efektą, pratrynimus, gražiai išlenda ir pamušalinė raudona spalva, suteikianti paviršiams spalvinio gylio. Tai gražiai atsiskleidžia ir rankų darbo ornamentiniuose drožiniuose.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė



Virtuvėje ant kamino sienelės vietą rado originalus seniai šeimininkės įsigytas meno dirbinys iš metalo – pailga jo forma ir dinamiškas raštas idealiai tiko šiai plokštumai dekoruoti.


Už virtuvės zonos suprojektuotoje valgomojo zonoje ypač juntamas erdvės ir šviesos pojūtis – tokį įspūdį kuria aukštos lubos su stogo nuolydžiu ir šoniniais langais bei dideli, į mišką atsiveriantys pirmojo aukšto langai. „Valgomajame projektavome didelius langus, kad valgant nesinorėtų žiūrėti į telefoną ar televizorių, o žvilgsnis kryptų į gamtą – kieme kelios lesyklėlės, kurias galima matyti pro langus, o ten tiek veiksmo būna... – pasakoja Zita. – Aš net pajuokauju, kad mano namuose kiekviename lange – po televizorių.“ Šiai namų vietai šeimininkė parinko tamsaus medžio solidaus dizaino modernios klasikos baldus, o jaukumo pojūčiui pritaikė užuolaidų draperijas ant langų, pastatė stalinį šviestuvą su tekstiliniu gaubtu, kambarinių augalų kompozicijas.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė



Tamsaus medžio, modernios klasikos baldai kontrastingai išryškėja šviesaus kolorito erdvėje su dideliais langais, suformuodami jaukią ir stilingą valgomojo zoną.


„Įdomiausias procesas kuriant interjerą buvo sienų tinkavimas molio tinku. Toks tinkas suteikė sienoms visai kitą įspūdį ir buvo galima suapvalinti kampus, todėl erdvės atrodo „minkštesnės“ ir jaukesnės“, – patirtimi pasidalija Zita.


Rinkdama baldus ir aksesuarus šeimininkė nesiekė nuoseklaus vientisumo ir išskirtinės dermės – įvairios spalvos ir formos suteikia namams charakterio ir skirtingų nuotaikų.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė



Ieškodama tinkamo projekto būsimam namui, Zita iš anksto turėjo keletą būtinų sąlygų, viena tokių – miegamojo pozicija. „Miegamais būtinai turėjo būti antrame aukšte ir orientuotas į rytų pusę – kad būtų jaukiau miegoti su atviru langu ir kad saulė ryte pažadintų“, – sako šeimininkė. Nedideliam, bet jaukiam nestandartinės erdvės kambariui ji pritaikė balkšvą koloritą – per dažus persišviečiantis medinių lentų faktūrinis raštas erdvei suteikė dar daugiau jaukumo. O pagrindiniu lakoniško dizaino interjero akcentu tapo lova iš „Kemenos namų“. Natūralaus medžio tradicinių formų pilkos spalvos baldas išsiskiria stilizuotu tapybiniu gyvybės medžio dekoru, prasminga simbolika darniai įsiliejančiu į visą namo interjerą. Prie šio tapybiško akcento derinamas užuolaidų raštas, pritaikyti kiti namų tekstilės gaminiai – jie padeda kurti ypač jaukią, ramybe dvelkiančią miegamojo aplinką.


Išskirtinę atmosferą miegamajame kuria ne tik pagal individualų užsakymą pagaminti baldai, dekoratyvios detalės ir meno kūriniai, bet ir mansardinė erdvė su stoglangiais.


Prie lovos priderinti ir naktiniai staliukai, taip pat dekoruoti rankomis tapytais stilizuotais ornamentais.



143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė



Per dažus persišviečianti medienos tekstūra, švelnūs pasteliniai atspalviai, skoningai sluoksniuojami skirtingų tekstūrų ir raštų audiniai antrojo aukšto interjere kuria jaukią atmosferą.


Šeimininkės vonios kambarys įrengtas antrajame aukšte prie miegamojo, atskirai prie jo tilpo WC kambarys. Dar vienas WC kambarys suprojektuotas pirmajame aukšte, o dušinė – katilinėje prie lauko durų. Nors vonios kambarys palyginti nedidelis, erdvės įspūdį čia sukuria tiesiai priešais duris esantis langas, palei kurį iš abiejų pusių dėliojama vonios kompozicija: dešinėje įrengta vonia, o kairėje – praustuvo zona ir įspūdinga senovinė raižiniais puošta ryškaus vyšninio atspalvio komoda – ją Zita perdažė pati, taip pagyvindama monochrominę vonios kambario paletę.




143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
143 kv. m. gyvenamojo namo interjeras
Enrika Samulionytė



„Man patinka panaudoti senus daiktus – tai suteikia daugiau jaukumo, individualumo ir dar ramiau dėl gamtos išteklių saugojimo. Tualete praustuvas pritvirtintas prie siuvimo mašinos kojų. Prieškambaryje stovi buvusi avalynės siuvimo mašina – ją galima restauruoti ir ji vėl veiks. Dar turiu nusipirkusi nemažai senovinių daiktų, kuriuos ruošiuosi restauruoti, o kai kuriuos perdažyti“, – kūrybiniais planais dalijasi Zita.


Visą namo eksterjerą ir interjerą peržvelkite nuotraukų galerijoje:



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis