Gyvenamasis namas Giruliuose: gyvenimas, besisukantis saulės ritmu

Tai, dėl ko labiausiai vertiname Lietuvos pajūrį – žaliuojančios pušys, smėlio kopos, saulė, jūros ir dangaus mėlis – buvo subtiliai įpinta į projektuojamo gyvenamojo pastato visai netoli jūros Giruliuose architektūros koncepciją. Projekto autoriams – studijos „DO Architects“ komandai – pavyko sukurti modernią, bet paremtą tradicija, daugiafunkcę, komfortišką ir privačią gyvenamąją erdvę, kurioje šeimos gyvenimas tarsi sukasi saulės ritmu.

Namo fasadui parinktos medžiagos, atitinkančios vietos kraštovaizdį – termiškai apdorota pušies mediena derinama su smiltainio plokštėmis, tai sukuria sąsają su aplinka, pabrėžia tradicijos ir modernumo ryšį.Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas CiūnysĮ du tarpusavyje susijusius tūrius suskaidytas pastatas padėjo išspręsti ir sklypo zonavimo klausimus – buvo suformuoti du vidiniai kiemai, kuriuos jungia stiklinis svetainės paviljonas su galimybe laisvai patekti tiek į vieną, tiek į kitą kiemo erdvę.


Apželdinant kiemą nenukrypstama nuo vietinio kraštovaizdžio ypatumų – čia vyrauja smilgos, akmens faktūra, dekoratyviniai spygliuočiai.Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas CiūnysSklypas, kuriame buvo projektuojamas namas, yra gyvenvietėje, tačiau architektų komandai buvo svarbu sukurti kuo stipresnį privatumo pojūtį. Taip pat atsižvelgiant į vietos unikalumą buvo siekiama išryškinti pajūrio gamtos, pušynų, netoliese ošiančios jūros vaizdinius. Šie aspektai iš esmės diktavo ir paties namo projekto ypatumus – žingsnis po žingsnio, gilinantis į šeimininkų poreikius ir vietovės ypatumus, buvo rastas sprendimas gyvenamąjį pastatą padalyti į du tarpusavyje susijusius tūrius. Mansardiniame pastate su dvišlaičiu stogu suprojektuotos privačiosios patalpos, čia taip pat įrengta virtuvė ir SPA zona, o prie jos stiklo koridoriumi prijungtas stačiakampis statinys su stiklinėmis sienomis, natūralios pušinės medienos apdaila ir terasa ant stogo primena vasaros paviljoną ar pavėsinę – šeimos bendravimo ir komfortiško poilsio zoną, kurioje projekto autoriai numatė erdvią svetainę.


Šviesos srautą svetainėje reguliuoja atitinkamai išdėstyti langai bei medinių žaliuzių dekoras, todėl bet kuriuo paros metu čia tvyro komfortiškas klimatas.Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas CiūnysKurdami privatumo pojūtį, projekto autoriai apgalvojo funkcinių elementų išdėstymą – tamsūs laiptai į antresolę palėpėje pridengia svetainės vaizdą nuo kaimyninio sklypo.


Namo eksterjerui naudojamos medžiagos – medžio apdaila – pritaikyta ir interjerui. Siekiant pabrėžti kuriamą koncepciją, čia išryškinami atviri architektūrinių konstrukcijų ir eksterjero apdailos elementai – medinės lubų sijos, medžio grindys, ritmiškas viršutinius langus dengiančių medinių žaliuzių ritmas.
Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas CiūnysArchitektų komanda siekė, kad kiekviena namų erdvė būtų funkciškai daugiasluoksnė, pritaikyta įvairiems šeimos narių poreikiams ir bet kokioms veikloms. Svetainėje, suprojektuotoje stačiakampiame pastate su didžiuliais langais visose keturiose sienose, puikiai matyti pavykęs tokio sumanymo rezultatas. Erdvės centrą žymi modernus židinys su cilindriniu ugniakuru – jame plevenančią ugnį galima matyti iš bent kurios bendrojo kambario vietos. Aplink jį komponuojamos kitos svetainės dalys: didelė patogi blankaus melsvo atspalvio sofa, ryškesni foteliai, pufai, kambario galinėje dalyje pastatytas medinis valgomojo stalas ir persislenkant tūriams šiek tiek paslėpta nuo bendrosios erdvės virtuvės zona. Kiekviena zona suformuota kaip, kad iš jos atsivertų vaizdas pro langą į lauką, o erdvės klimatas bet kuriuo paros metu būtų komfortiškas – į patalpą su dideliais langais patenka maloni, išsklaidyta saulės ir natūrali šviesa, jos srautą reguliuoja apgalvotas langų išdėstymas, pritaikytos medinės žaliuzės bei lengvos užuolaidos, todėl užsiimant bet kokia veikla šeimos nariams galima rinktis poilsį saulėje, jei norisi daugiau šilumos, ar lengvame pavėsyje, lyg pagal saulės laikrodžio slenkantį šešėlį.


Pajūrio koloritu dvelkiantį interjerą pagyvina ryškios raštuotos detalės – šeimininkų turėti kilimai su etniniais marokietiškais raštais.Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas CiūnysMedinių konstrukcinių sijų dekoratyvumą atkartoja ir parinktas baldų dizainas – medžio faktūros fragmentai, aptakios linijos ir funkcionalumas.


Apgalvoti funkciniai sprendimai leido optimaliai išnaudoti erdvę – santūrios, atitinkančios bendrą koncepciją virtuvės zonoje taip pat įrengtas išėjimas į kiemą, kur pastatytas ir šiltnamis. Neatsitiktinai prie durų sumontuotas didelis grafito atspalvio plieninis darbastalis su plautuve, skirtas ką tik iš daržo parneštoms daržovėms nuplauti ir pasidėti.


Mansardinėje pastato dalyje įrengtuose miegamuosiuose pagrindinio interjero dizaino akcentu tampa architektūriniai elementai, formuojantys vientisą monolitinę struktūrą – plačios medinės šlaitinio stogo sijos ties žemais nuolydžio kampais pereina į palanges, kurios gali būti pritaikomos pagal įvairias paskirtis: čia galima prisėsti norint pasigrožėti pro stoglangius atsiveriančia panorama, pristūmus kėdę naudoti kaip stalą, o kai kur po palangėmis sumontuotos durelės – taip sumaniai ties stogu nuolydžio kampu išnaudojama vieta daiktams susidėti. Spalviniai miegamųjų sprendimai – prie medžio faktūros derinamas baltas atspalvis, santūri dekoro estetika, lakoniškas baldų dizainas neužgožia pagrindinės šio objekto koncepcijos – bendrumo su aplinka pojūčio, vienalytės funkcinės erdvės išgryninimo.Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas Ciūnys


Per aukščiausią šlaitinio stogo vietą pastatyta miegamuosius skirianti pertvara būtų užtamsinusi erdvę, tad projekto autoriams kilo originali mintis viršutinę pertvaros dalį padengti veidrodine plokšte.


Projektuodami pastatą architektai apgalvojo kiekvieną detalę – mansardinis aukštas įrengtas taip, kad iš pagrindinio miegamojo pro langus būtų matyti tolumoje ošianti jūra.


Į privačius kambarius vedančios stiklinės durys dekoruotos medinėmis žaliuzėmis, jų kuriamas šešėlių žaismas sustiprina įspūdingos natūralios šviesos pojūtį interjere.Gyvenamasis namas Giruliuose
Gyvenamasis namas Giruliuose
Laimonas CiūnysMansardiniame pastate, be privačiųjų šeimos narių erdvių antrajame aukšte, suprojektuota ir SPA zona su baseinu ir pirtimi. Dėl stiklinių sienų atrodo, lyg baseinas būtų įrengtas tiesiog sklypo kieme. Šį įspūdį galima dar labiau sustiprinti – užtenka plačiai atidaryti stumdomąsias vitrinas, ir baseinas išties tampa vidinio kiemo dalimi, tačiau tuo pat metu glaudžiai susijusia su namų gyvenimu. Architektams buvo svarbu formuoti erdvę taip, kad nė viena jų nebūtų visiškai atskirta nuo visų – pro didžiulius langus iš namų galima matyti viską, kas vyksta kieme, o stiklinės SPA zonos pertvaros leidžia šeimos nariams stebėti gyvenimą bendrajame kambaryje ar virtuvėje arba priešingai.


Mansardiniame aukšte vonia pastatyta tiesiai po stoglangiu – tad mėgaujantis vonia galima romantiškai stebėti dangų.


Nuo likusios erdvės vonia atskirta stikline pertvara, o tiesiai priešais langą ant jos įkomponuotas didelis veidrodis tarsi praplečia šią zoną, suteikia daugiau šviesos ir erdvės.


Visą namo eksterjerą ir interjerą išvyskite nuotraukose:

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis