PRIEŠ ir PO: nuostabūs 1 aro ploto sodo Antakalnyje pokyčiai

Nedidelį vos vieno aro kiemą kraštovaizdžio dizainerė pavertė išraiškingu sodu, skirtingomis žiedų kompozicijomis džiuginančiu nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. 

Sklypo projekto autorė – Lina Puodžiūtė-Ragauskienė (UAB „Sodo fėja“).


Nedidelis, šiek tiek didesnis nei 1 aro ploto sklypas yra seniai suformuotame rajone. Jį juosia aukšta atraminė sienelė, o tai sukėlė nemažų rūpesčių pertvarkant kraštovaizdį. „Kadangi viena iš pagrindinių užduočių šiame sklype buvo nepatogaus reljefo su stačiu nuolydžiu sutvarkymas ir mini ekskavatorius turėjo performuoti visą sklypo paviršių, tai technikai pirmas didelis iššūkis buvo patekti į sklypą. Bet viskas baigėsi sėkmingai ir sklypas įgavo naują savo formą“, – pasakoja projekto autorė Lina Puodžiūtė-Ragauskienė. Šiame sklype visas reljefas buvo performuotas: vietoje vieno gana stataus šlaito atsirado trijų skirtingų aukščių terasos, todėl teko atsisakyti kelių čia augančių obelų, buvo paliktos tik šonuose esančios tujų gyvatvorės ir aktinidija. Tačiau sklypas pasipuošė naujais želdiniais, kurie buvo renkami atsižvelgiant tiek į jo dydį, tiek į šeimininkų poreikius.


Sklypas prieš pokyčius


Pagrindinis šeimininkų noras buvo sutvarkyti gan statų kiemo nuolydį, nes praktiškai nebuvo lygios vietos. Sklype reikdavo nuolat kopti į šlaitą arba juo leistis, o tai buvo nepatogu. Šeimininkams norėjosi kieme turėti ir dekoratyvų, nuolat kintantį gėlyną, ir auginti uogas bei daržoves, bet tuo metu sklype nebuvo daug augalų, dominavo veja.


Pagrindinis tikslas formuojant sklypą jaunai šeimai buvo sukurti dvi zonas. Pirmoji turėjo leisti šeimos nariams nevaržomai judėti, džiaugtis laisvalaikiu kieme, mėgautis dekoratyvinių augalų kompozicijomis. O antroji turėjo būti labiau buitinė – čia buvo numatytas šiltnamis, prie jo suformuotos pakeliamos lysvės, taip pat pasodinti vaismedžiai, nes šeimininkai norėjo auginti įvairias uogas ir vaisius.


Smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster' buvo pasirinktas dėl savo aukščio ir žiedynų, primenančių pievose augančių žolinių augalų vaizdą. Taip pat šis augalas yra labai nereiklus, todėl puikiai tinka auginti vazonuose, tokiame lovelyje netoli terasos jis ir pasodintas.



Sodas prieš pokyčius
Sodas prieš pokyčius
Lina Puodžiūtė-Ragauskienė ir Linas Bielinis



Atsižvelgdama į sklypo reljefo ir dydžio ypatybes, kraštovaizdžio projekto autorė vejos formai pritaikė apskritimus. „Tai vizualiai sutvarkė sklypo vaizdą. Panaudojus griežtą vejos kontūrą sklypas tapo aiškiau suvokiamas ir vizualiai padidėjo“, – pabrėžia Lina. Įveikus pagrindines erdvines problemas buvo priimtas sprendimas dėl pačios sklypo koncepcijos. Ją perteikia augalų kompozicijos ir mažosios architektūros elementai. „Augalų kompozicijos sukurtos taip, kad kuo labiau panėšėtų į natūralią gamtą. Todėl jose gausu žydinčių pievas primenančių gėlių ir dekoratyvinių žolinių augalų veislių. Daugiamečių augalų veislės leidžia stebėti, kaip kasmet auga ir keičiasi kompozicija, nes gėlės parinktos taip, kad žydėjimas, prasidėjęs ankstyvą pavasarį, pasibaigtų su paskutiniu žieminių astrų žydėjimu maždaug spalį. Taigi pati kompozicija ypač dinamiška“, – paaiškina projekto autorė.



Sodas prieš pokyčius
Sodas prieš pokyčius
Lina Puodžiūtė-Ragauskienė ir Linas Bielinis



Šiltnamio zona atsidūrė atokiau nuo namo, už jos dar buvo įrengtas nedidelis sodininko kampelis, o iš priekio ji pridengta dekoratyviniais augalais.


Pagrindiniai augalų parinkimo kriterijai


Kraštovaizdžio projekto autorė sako, kad šiame sklype augalai buvo renkami atsižvelgiant į keturis pagrindinius aspektus.


1. Dirvožemio galimybės. Beveik visame sklype dirvožemis gana derlingas ir turtingas, tik šlaitai sausesni. Kadangi čia nėra įrengtos laistymo sistemos, toms vietoms buvo renkami geriau sausrą ir saulės kaitrą pakeliantys augalai – čiobreliai, perkūnropės, šilaropės, šilokai.


2. Tiesioginių saulės spindulių srautas. Visame sklype gana tolygiai šviesu, tad buvo komponuojami mėgstantys saulę ir nereiklūs gruntui augalai. Tik sklype likusios aukštos tujos ir vėliau pasodinti medeliai sukuria giloką pavėsį, tad šiose vietose reikėjo parinkti nereikalaujančius daug saulės ir nebijančius pavėsingų vietų augalus.


3. Aukščio ir pločio efektas. Kadangi suformuotos gėlynų salos palyginti nedidelės, o projektuojant buvo sumanyta sukurti nuolat besikeičiančio gėlyno vaizdą, derinant augalus teko iš anksto atkreipti dėmesį į jų galimybę plėstis, kad laikui bėgant kompozicijos nebūtų suardytos. Todėl pasirinkta daug šliaužiančių, samanas primenančių augalų.



Sodas po pokyčių
Sodas po pokyčių
Lina Puodžiūtė-Ragauskienė ir Linas Bielinis



4. Žydėjimo laikas ir trukmė. Kad būtų galimybė išgauti nuolat besikeičiantį vaizdą, buvo pasodinta labai daug veislių gėlių ir žolinių augalų. Dizainerė išvardijo keletą: rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea) 'Raspberry truffle', rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea) 'Magnus', alūnė (Heuchera) 'Cherry Cola', švelnioji rasakila (Alchemilla mollis) 'Thriller', tikroji levanda (Lavandula angustifolia) 'Hidcote', virgininis veronikūnas (Veronicastrum virginicum) 'Fascination', smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster', gojinis šalavijas (Salvia nemorosa) 'Marcus', pašiaušėlinė soruolė (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln', širdžialapė tiarelė (Tiarella cordifolia), raudonasis epymedis (Epimedium × rubrum), didžioji astrantija (Astrantia major) 'Roma', snaputis (Geranium × cantabrigiense) 'Cambridge', plokščialapė zunda (Eryngium planum), faseno katžolė (Nepeta × faassenii) 'Walker's Low' ir kiti. Kompozicijose taip pat integruoti derantieji ir vaistiniai augalai: medlieva, koloninės obelys, trešnė, remontantinės žemuogės, vaistiniai isopai ir vaistiniai šalavijai, laiškiniai česnakai.



Sodas po pokyčių
Sodas po pokyčių
Lina Puodžiūtė-Ragauskienė ir Linas Bielinis



Gėlyne įkomponuota švelnioji rasakila (Alchemilla mollis) 'Thriller' dera su šalavijo žiedais. Rasakila mėgsta saulę, nėra reikli gėlė, puikiai tinka tokio tipo sklypui.


Rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea) 'Magnus' papildo kompoziciją savo žiedų spalva ir aukščiu. Sklype pasodinta saulėtoje vietoje, todėl žydi ir auga labai puikiai.


Kraštovaizdžio dizainerė pataria


Mažame sklype nereikia apsiriboti vien tik terasa ir veja. Sklypo jaukumui sukurti būtini medžiai, krūmai ir gėlės. Juk net turint mažą plotą norisi ir knygą lauke paskaityti, ir mėsytės pasikepti. O kai sklypas atviras – nejauku, kaimynai stebi kiekvieną žingsnį ir mes vengiame būti kieme.



Sodas po pokyčių
Sodas po pokyčių
Lina Puodžiūtė-Ragauskienė ir Linas Bielinis



Mažas plotas nereiškia, kad negalite turėti šiltnamio. O šis sklypo projektas yra puikus pavyzdys, kad ir labai mažame plote galima turėti viską ir nesusigadinti vaizdo.


Svarbu apgalvoti, kokio sklypo norime, ir tuomet skirti laiko jo projektavimui. Taip išvengsime chaotiško augalų pirkimo mugių metu, nes susodinti be aiškaus plano jie nesukuria norimo vaizdo. Juk mažame sklype kiekvienas elementas yra itin svarbus, nes matomas iš labai arti. Todėl viskas turi būti kruopščiai apgalvota.



Sodas po pokyčių
Sodas po pokyčių
Lina Puodžiūtė-Ragauskienė ir Linas Bielinis



Kad aukšta tujų linija gražiai, tolygiai pereitų prie vejos, palei jas augalai buvo komponuojami laipteliais: aukštesni, iki 120–130 cm aukščio – palei tujas, o toliau nuo jų – žemesni.


Rausvažiedė ežiuolė (Echinacea purpurea) 'Raspberry truffle' pasirinkta dėl ilgo žydėjimo, intensyvios spalvos, ji kompozicijai suteikia ryškumo. Mėgsta saulėtą vietą.


Pasižvalgykite po sodą:





Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis