PRIEŠ ir PO: apleistas butas Vilniaus senamiestyje įgijo modernumo elementų

Apleistas butas istoriniame name buvo atnaujintas tikslingai išsaugant autentišką XIX a. pabaigos senamiesčio architektūros dvasią.


Pradėjus seno ir gana apleisto buto, įrengto istoriniame name išskirtinėje Vilniaus vietoje, rekonstrukciją, pirmas projekto autoriaus dizainerio Luko Gadeikio darbas buvo kritiškai įvertinti esamus daiktus, dekorą, paviršius ir nuspręsti, kas galėtų išlikti. Nebuvo poreikio visur, kur tik įmanoma, išlupti, sunaikinti, išmesti esamus elementus ir pakeisti juos naujais.


Akivaizdu, kad projektuojant interjerą modernumas nepastebimai įsiliejo į praėjusių laikotarpių palikimą: istorinės architektūros interjere išliko sovietinio dizaino sietynai ir pritapo faneros konstrukcijos bei kiti šiuolaikiški baldai. Be to, buvo išsaugoti gipsiniai lubų lipdiniai, padėję sukurti klasikinės erdvės įspūdį.


Butas buvo projektuojamas trumpalaikei nuomai, tai leido pažvelgti į erdvę neįprastu kampu: sprendimai, kurie nuolatiniam gyvenimui netiktų, visai kitaip atrodo, kai būste apsistojama vos kelioms dienoms. Pavyzdžiui, ryškios spalvos pastoviam gyvenimui būtų per daug intensyvios, laikui bėgant pradėtų varginti, tačiau įsikūrus trumpam sukelia gerą įspūdį ir tampa geros nuotaikos užtaisu ryte.



Butas prieš pokyčius
Butas prieš pokyčius
Lukas Gadeikis



Butas prieš pokyčius
Butas prieš pokyčius
Lukas Gadeikis



Butas prieš pokyčius
Butas prieš pokyčius
Lukas Gadeikis



Pagrindiniam kambariui parinktas gilus žalias atspalvis, tapęs svarbiausiu akcentu šioje erdvėje. Klasikinis dažymo būdas – su suapvalintais į vidų kampais – padėjo sukurti norimo stiliaus įvaizdį.


Dizainerio patarimas


Įrengiant ar rekonstruojant savo būstą verta žinoti, kad derinant spalvas saugu pagrindiniais akcentais pasirinkti ne daugiau nei tris spalvas.


Grindys buvo nušlifuotos, atidengiant skirtingus dažų sluoksnius iki pat medienos, ir vėl nulakuotos. Toks sprendimas ne tik padėjo sutaupyti darant buto rekonstrukciją, bet ir pabrėžė ilgą buto istoriją.



Butas po pokyčių
Butas po pokyčių
Lukas Gadeikis



Bendrajame kambaryje sukonstruota pagal specialų užsakymą pagaminta lova, kurios platus galvūgalis tapo pertvara, skiriančia didelę patogią lovą ir laisvalaikio erdvę. Žmonėms, besisvečiuojantiems mieste, didelis gyvenamasis kambarys nereikalingas, jie daugiausia laiko leidžia mieste, o į butą grįžta tik pernakvoti.


Pertvaros funkciją atliekantis lovos galvūgalis – universalus. Prie jo iš šonų sukonstruotos praktiškos lentynėlės, atstojančios naktinius stalelius, o virš jų sumontuoti šviestuvai.


Poilsio zonos sofa įkomponuota kitoje pertvaros pusėje – ji orientuota į seną, ornamentų karūna papuoštą krosnį.


Dalis paveikslų, rastų senajame bute, buvo atrinkti, naujai sukabinti ir tapo gyvenamojo kambario akcentais, išlaikančiais praėjusio laiko dvasią modernioje šiandienoje.


Projekto autorius Lukas Gadeikis sumanė sena–nauja balansą bute išlaikyti pritaikydamas septintojo dešimtmečio stiliaus baldus – taip svetainėje atsirado stilinga komoda, ant kurios sustatytos šiuolaikinės knygos užbaigia šį laikotarpių sandūros tandemą.



Butas po pokyčių
Butas po pokyčių
Lukas Gadeikis



Valgomojo erdvės stalas ir kėdės įsigytos parduotuvėje „Ikea“. Skandinaviškas minimalizmas, šiuolaikiškos medžiagos įkūnija moderniąją būsto interjero dalį.


Senus laikus menančiai originaliai karūnuotai krosniai reikėjo tik minimalaus prisilietimo – ji buvo nuvalyta, užtaisyta kamine prasivėrusi nedidelė skylė. Šis išskirtinis interjero objektas tapo vienu įspūdingiausių kambario dekoro akcentų, pabrėžiančių istorinę buto prigimtį.



Butas po pokyčių
Butas po pokyčių
Lukas Gadeikis



Originalios XX amžių pergyvenusios medinės dvivėrės durys, restauruotos ir perdažytos, grįžo į savo buvusią vietą. Žalia spalva neįkyriai atkartoja pagrindinio kambario sienos žalumą.


Remontuojant butą nebuvo tikslo nelygias seno namo sienas paversti veidrodžio lygumo plokštumomis – jos buvo šiek tiek patinkuotos ir perdažytos, taip kuriant seno pastato autentiškumo pojūtį.








Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis