Po gaisro atgaivinto 75 m². buto interjeras: išsaugotos autentiškos architektūrinės detalės

Po gaisro atgaivintame bute buvo išsaugotos, atnaujintos ir restauruotos originalios istorinio interjero apdailos ir puošybos detalės, o gyvybingas, šiltas ir subtilus degto molio atspalvis tapo išskirtiniu spalviniu akcentu, kuris suteikė aiškumo funkcinių zonų pozicijoms ir išgrynino erdvių planavimo schemą.

Nuotraukos – Roberto Ruiz (www.robertoruiz.eu).


Objekto dosjė:


Tipas: butas istoriniame art deco stiliaus name Barselonoje.


Plotas: 75 m².


Gyvenamoji erdvė: bendrasis kambarys su svetainės, virtuvės ir darbo zonomis, du miegamieji, vonios kambarys


Gyventojai: 4 asmenų šeima


Projekto autoriai: architektai Andrea Serboli ir Matteo Colombo, studija „CaSA“ (www

.colomboserboli.com).


Art deco architektūros name įrengtas išskirtinis butas į architektų studijos „CaSA“ rankas pateko nepavydėtinos būklės – po patalpas nusiaubusio gaisro. Nepaisant to, tiek buto šeimininkams, tiek interjero projekto autoriams buvo svarbu, kad čia būtų atkurta ir išsaugota kuo daugiau autentiškų architektūrinių detalių: seni mediniai langai, aukštos įsprūdinės medinės durys, senovinės skirtingų raštų grindų plytelės bei unikalūs gipso lipdiniai, kuriais iki gaisro buvo dekoruotos aukštos buto lubos. Taip pat siekta istorinę erdvę pritaikyti patogiam gyvenimui, šiuolaikiškos, du vaikus auginančios šeimos poreikiams. Tad darbai buvo pradėti nuo visiškai tuščios po gaisro likusios erdvės. „CaSA“ komandai teko ne tik iš naujo projektuoti komunikacijas, elektros instaliaciją, bet ir atkurti originalius lubų lipdinius – daugelį detalių pavyko restauruoti, o visiškai sunaikinti lipdiniai buvo pakeisti pagal autentiškus pavyzdžius pagamintomis tiksliomis kopijomis.Būsto interjeras
Būsto interjeras
Roberto Ruiz nuotr.


Pasaulyje žinoma internetinė architektų ir dizainerių platforma „Archilovers“ šį interjerą, kurį jo autoriai pavadino „Klinker Apartment“, pripažino vienu geriausių 2019 metų projektų.


Atsižvelgiant į gana ribotą remonto biudžetą, buvo priimtas sprendimas nekeisti buto išplanavimo. Tai iškėlė architektams nemažai iššūkių, nes erdvės planavimas buvo gana neįprastas ir keblus. Įėjus pro lauko duris patenkama į virtuvės ir svetainės patalpą, iš kurios į abi buto puses veda siauri nesimetriški koridoriai. Ieškant sprendimų, kaip lengvai ir efektingai šioms patalpoms suteikti vientisumo įspūdį, kilo idėja sukurti vieną ryškų spalvos bloką, vizualiai susiejantį visas centrinėje dalyje suformuotas patalpas: virtuvę, koridorių ir darbo zoną bei vonios kambarį. Tam pasirinktas gyvybingas ir šiltas terakotos atspalvis. Slepiant komunikacijas, lubos virtuvėje buvo nuleistos ir taip pat nudažytos terakotos spalva, tas pats atspalvis panaudotas centrinei virtuvės grindų plokštumai. Beje, jas projektuojant architektams teko išspręsti dar vieną galvosūkį. Šioje vietoje grindys buvo išklotos penkių skirtingų raštų plytelėmis, tad siekiant sukurti vientisumo įspūdį, virtuvės zonoje nutarta išlieti mikrocemento skiedinio dangą ir nudažyti ją ta pačia terakotos spalva.


Per lubų vidurį virtuvėje buvo palikta konstrukcinė sija, šalia jos išvesti ventiliacijos vamzdžiai, tad norint juos paslėpti lubos čia buvo nuleistos, taip sukuriant atskiros virtuvės erdvės įspūdį.


Virš kaitlentės įrengtas blizgus metalinis cilindro formos gartraukis suteikia virtuvei šiuolaikiškumo, kuris kontrastuoja su klasikiniais istorinio buto dekoro elementais.Būsto interjeras
Būsto interjeras
Roberto Ruiz nuotr.Originalus sprendimas


Kad sferinis baltas šviestuvas turėtų savo vietą, o darbo zonoje būtų ir funkcionalus, sieninėse lentynose išpjautos apskritimo formos angos jam nuleisti virš stalo.


Terakotinio koridoriaus gale greta virtuvės įrengta kompaktiška darbo erdvė, kurioje aiškiai pabrėžiama viso interjero dizaino koncepcija: ryškus atspalvis, originalūs, specialiai šiam projektui gaminti baldai ir lakoniško dizaino šviečiantys rutuliai.


Kurdami namus jaunai šeimai, projekto autoriai nebijojo drąsiai žaisti su atspalviais visoje erdvėje, tačiau tuo pat metu stengėsi išlaikytu tinkamas proporcijas. Abipus ryškaus virtuvės terakotos bloko esančias koridoriaus zonos ir svetainės sienas nutarta dažyti baltai. Toks sprendimas leido ne tik dar labiau išskirti centrinį bloką iš bendros erdvės, bet ir suteikė šviesesnės erdvės įspūdį, nes natūrali dienos šviesa į šią patalpą patenka tik pro didelį svetainės langą ir nedidelį langelį koridoriuje. Tačiau kūrybiška komanda neapsiribojo vien balta spalva. Visame bute per sienų, langų ir durų plokštumas tęsiasi horizontali linija, kurianti savotišką horizonto, praplečiančio erdves, pojūtį. Apatinė sienos dalis kiekviename kambaryje turi skirtingą atspalvį. Svetainei ir koridoriui, įrengtiems greta ryškios terakotinės virtuvės, pritaikytas neutralus, pastelinis smėlio atspalvis, padedantis išryškinti įspūdingas originalias raštuotas grindų plyteles. Aukštos buto lubos taip pat buvo nuspalvintos. Kiekvienoje erdvėje joms parinktas labai sodrus, intensyvus atspalvis: svetainėje – burgundiško vyno, miegamuosiuose – gilus žalias. Toks sprendimas leido vizualiai pažeminti aukštas erdves, suformuojant taisyklingas proporcijas, o svarbiausia – padėjo atkreipti dėmesį į unikalius lubų lipdinius.


Siekiant nenukreipti dėmesio nuo išskirtinių, autentiškais lipdiniais dekoruotų lubų, balti rutulio formos šviestuvai ant ilgo laido nuleisti žemyn kampe, taip sukuriant dar vieną originalų interjero sprendimą.


Ryški terakotos juosta centrinėje buto plano dalyje suteikė aiškumo funkcinių zonų pozicijoms ir išgrynino erdvių planavimo schemą.


Klasikinėje erdvėje su išsaugotomis ir sumaniai paryškintomis istorinėmis dekoro detalėmis architektai pritaikė modernų dizaino sprendimą – stilingi ir praktiški santūraus dizaino baldai neužgožia unikalių puošybos akcentų ir padeda kurti šiuolaikišką, šeimos poreikiams pritaikytą erdvę.


Per visas vertikalias plokštumas nusitęsianti skirtingų atspalvių „horizonto“ linija vizualiai praplečia erdvę ir suteikia jai išskirtinumo.


Už aukštų dvivėrių durų iš svetainės atsiveria švelniai žalsvo kolorito šeimininkų miegamasis. Ši spalva pritaikyta ne tik sienų plokštumoms ar durims (beje, skirtingai dažytoms iš svetainės ir miegamojo pusės), bet ir dailiems baldams – pagal individualų užsakymą pagamintos lovos galvūgalio aukštis atitinka horizontalią sienos liniją ir harmoningai įsilieja į spalvinį „horizontą“. Prie ramaus, gaivinančio miegamojo kolorito puikiai priderintos tamsiai žalio atspalvio lipdiniais dekoruotos lubos – intensyvus jų koloritas tapo pagrindiniu šios erdvės akcentu. O margos pagal senovinę technologiją gamintos originalios grindų plytelės pastelinę erdvę pagyvina ritmika ir žaismingumu. Miegamajame subtiliai tęsiama visam interjerui būdinga santūrių linijų, lakoniško dizaino koncepcija, o funkcionaliame, su siena susiliejančiame galvūgalyje sumontuoti du apskriti „perliniai“ šviestuvai pabrėžia visame bute pasikartojantį apskritimo formos motyvą.


Miegamajame įrengta drabužinė patenka į terakotos spalvinį bloką, todėl architektai nedarė išimčių ir mažąjį kambarėlį nudažė šia ryškia spalva.Miegamasis
Miegamasis
Roberto Ruiz nuotr.Miegamojo galinė siena šiek tiek įstriža, todėl lovos galvūgalis suprojektuotas taip, kad vizualiai pakoreguotų erdvę, suteiktų jai taisyklingos formos iliuziją. Dėl šios priežasties galvūgalio šonuose atsirado galimybė įrengti slaptas lentynėles daiktams susidėti.


Visos erdvės turi savo atspalvį, todėl durys iš kiekvienos pusės nudažytos skirtingai – priklausomai nuo patalpos, kurios sienų plokštumoje jos yra.


Nedideliame vaikų kambaryje kuriama žaismingesnė nuotaika, tačiau išsaugota visam interjerui būdinga minimalistinė estetika. Siekiant ją išsaugoti, palei galinę sieną suprojektuota didelė spinta su aukštomis, lubas siekiančiomis vientisomis durimis, nudažytomis taip pat, kaip ir visos sienos. Toks sprendimas padėjo masyviam baldui likti nematomam mažoje erdvėje. Kelios lentynėlės spintos apatinėje dalyje paliktos atviros, taip vaikams patogiau susidėti dažniau naudojamus žaislus. Palei kitą sieną suprojektuota siaura lentynėlė, atitinkanti horizonto liniją – taip sukuriama papildoma vieta daiktams ar vaikiškoms smulkmenoms laikyti. Žaismingumo erdvei suteikia pasikartojantys šviečiantys rutuliai, ant ilgo laido nuleisti nuo lubų ir įmontuoti sienelėje.


Vaikų kambaryje vietoj kėdžių naudojami vaikams patogesni pinti, apvalūs, žemi pufai, o įrengta didelė sieninė spinta suteikia galimybę kambaryje palaikyti tvarką.Vaikų kambarys
Vaikų kambarys
Robert RuizApšvietimui naudoti tokie patys šviestuvai, kaip ir visame bute – apvalūs, balti sieniniai „perlai“.


Mažas vonios kambarys suprojektuotas kompaktiškai ir patogiai: čia telpa būtiniausia santechnika – dušo kabina, unitazas ir praustuvas. Vonios kambarys spalviniu požiūriu patenka į bendrųjų erdvių zoną, tad jame vyrauja terakota. Ši spalva, kaip ir kituose kambariuose, derinama su balta, tik dušo kabinoje netikėtai pakyla per visą sienos aukštį ir dengia lubas. Talpioje spintelėje po kriaukle yra pakankamai vietos susidėti visiems reikalingiems daiktams, taip išvengiant papildomų lentynų ant sienų ir neapkraunant patalpos. Pastatoma balta apvalios formos kriauklė dera su „perliniu“ šviestuvu ir dideliu veidrodžiu, pakabintu virš jos. Veidrodžio apačia buvo nupjauta pagal specialų užsakymą, taip siekiant išsaugoti vientisą horizonto liniją visose erdvėse. Kaip ir visi kiti kambariai, vonios kambarys nėra apkrautas daiktais, interjero detalės jame subtilios, tačiau akį patraukia drąsus ir ryškus spalvinis sprendimas.


Kompaktiškame vonios kambaryje ryški ir šilta terakotos spalva derinama su smėliniu svetainės atspalviu, taip nedidelėje erdvėje sukuriant harmoningas intensyvaus ir neutralaus kolorito proporcijas.


Interjero stilių kuria detalės


Unikalus architektūrinis palikimas – išskirtinės raštuotos plytelių grindys, gipso lipdinių dekoras, aukštos medinės, įsprūdomis dekoruotos durys, mediniai langai, taip pat projekto autorių pritaikyti spalviniai bei dekoro sprendimai kuria harmoningą, minimalizmu ir pagarba istorijai dvelkiančią šiuolaikiškų šeimos namų istoriją. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis