6 tinkamiausi augalai vonios zonoje

Socialiniuose tinkluose ar interjero žurnaluose dažnai gėrimės vonios kambariais, kuriems žavesio suteikia augalų kompozicijos. Bet įkurdinti augalus savo vonioje ryžtasi ne kiekvienas, tikėdami nepagrįstais stereotipais, esą čia sąlygos augalams netinkamos. Bet juk šiluma, drėgmė ir pro matinį langą ar žaliuzes patenkanti šviesa yra tobula terpė žaliuojantiems augalams!

1. Epifitai


Platus vonioje auginti tinkamų augalų spektras suteiks daug interpretacijų galimybių. Kabinkite, statykite į gėlių stovus, tvirtinkite vazonus prie sienos. Kai kuriems jų nereikės net vazonėlio! Jei nenorite sukti galvos, kaip pritvirtinti vazonėlius vonioje, suteikite šansą epifitams.


Tai įvairiausių rūšių augalai, kurie auga ant kito medžio, bet jo neparazituoja, jie jais pasinaudoja tik kaip atrama ir nesimaitina jų medžiagomis. Epifitai ypatingi tuo, kad gali augti be jokio indo – tik parūpinkite jiems sausą medžio šaką ar didesnę žievės atplaišą, ir jie atsidėkos vešlumu bei žiedais. Vonia epifitams labai patiks, mat šie augalai turi didelį drėgmės poreikį, juos reikia dažnai purkšti vandeniu. Tad vonios kambario sąlygos idealiai patenkins jų poreikius.


Nereikia net žemės
Nereikia net žemės
Nuotrauka – www.flowercouncil.co.uk


2. Lizdinė kalnarūtė


Lizdinė kalnarūtė (Asplenium nidus) – epifitinis papartis, auginamas kaip vazoninis augalas. Nedideliam, stilingam vonios kambariui, kuriam norite suteikti estetiškos žalumos, tobulai tiks ši drėgmės mylėtoja. Šiam augalui taip pat labai svarbu, kad šviesa būtų išsklaidyta, todėl pro žaliuzes vonioje sklindantys spinduliai jai labai patiks. Garbanoti sodriai žali lapeliai, kylantys iš subtilaus vazonėlio, atrodys itin dailiai minimalistiniame, moderniame, rytietiško stiliaus, industriniame vonios interjere.


Lizdinė kalnarūtė
Lizdinė kalnarūtė
Unsplash


3. Palmė


Erdviame vonios kambaryje išraiškingai atrodys vienas didelis augalas, pavyzdžiui, palmė. Grakšti ir plastiška į viršų metrą ar daugiau besistiebianti palmė suteiks žalumos, egzotikos ir gyvumo. Projektuodami vonios apdailą vietą šiam augalui galite numatyti iš anksto – įrenkite specialų įgilintą vazoną.


Dizaino sprendimas
Dizaino sprendimas
Nugroho Wahyu (www.pexels.com)


4. Ilgalapis inkstpapartis


Vonios kambariui idealiai tiks ilgalapis inkstpapartis (Nefrolepis exaltata), tiesiog dievinantis kuo daugiau drėgmės tiek aplinkoje, tiek vazonėlyje. Todėl drąsiai auginkite ir džiaukitės žaluma. Jei yra galimybių, kurkite didesnių ir mažesnių augalų kompozicijas. Ypač stilingai paparčiai atrodys šviesiame interjere – tai bus tinkamiausias fonas jų tankiai, sodriai lapijai. Rinkitės tamsesnius vazonėlius kaip kontrastą šviesiam patalpos koloritui.


Paparčiai vonioje
Paparčiai vonioje
www.flowercouncil.co.uk


Papartis vonios kambaryje
Papartis vonios kambaryje
Unsplash


5. Laipiojantis filodendras


Svyrantys augalai vonioje patiks tiems, kurie nori ne mažų žaliuojančių akcentų, o dailiai vilnijančių žalių gijų, kurios tikrai neliks nepastebėtos. Jei nenorite skirti daug laiko augalų priežiūrai, bet trokštate vešlios stilingos žalumos, puikiai tiks smulkių lapelių laipiojantis filodendras (Philodendrum scandens), kurio lapų blizgesys dar labiau paryškins šią žaliąją oazę. Taip pat iš svyrančių augalų galite rinktis auksaspalvį skindapą (Scindapsus aureum) arba gebenę lipikę (Hedera helix).


Svyrantys augalai vonios interjere
Svyrantys augalai vonios interjere
Unsplash


Svyrančios gijos
Svyrančios gijos
Gamintojo „Ikea“ nuotrauka


6. Kaktusai


Neįnoringieji kaktusai – puikus pasirinkimas vonios kambariui. Tiesa, jie mėgsta daug šviesos ir sausesnį orą, tad komponuokite kaktusus arčiau lango ir nesistenkite dažnai laistyti – drėgmės jiems užteks iš oro. Sukursite labai išvaizdų derinį, jei sugrupuosite juos su išraiškingų lapų formų augalais, pavyzdžiui, su populiariąja monstera – ji savo plastiškais lapų linkiais ir elegancija suteiks atsvaros kaktusų prigimčiai.


Kaktusai

Kaktusai

Gamintojo „H&M Home“ nuotrauka


7. Orchidėja


Su tinkama priežiūra orchidėja gali būti gražus ir ilgalaikis vonios kambario dekoro elementas. Orchidėjos mėgsta drėgmę, o vonios kambarys paprastai yra drėgnesnis nei kiti kambariai jūsų namuose. Ši drėgmė padeda orchidėjoms išlaikyti savo lapus ir šaknis hidratuotas. Daugeliui orchidėjų reikia netiesioginės šviesos, kurios vonioje, jeigu yra langas, puikiai pakanka. Taip pat ir dėl temperatūros orchidėjai vonia patiks. Jos mėgsta šilumą, o vonios kambario temperatūra paprastai yra aukštesnė.


Tačiau nepamirškite, kad ne visas orchidėjas tinka auginti vonioje. Falenopsis yra populiariausia orchidėjų rūšis, kuri gerai auga vonios kambaryje, bet kitoms rūšims, tokioms kaip dendrobis ir katlėja, vonioje gali pritrūkti šviesos.


Orchidėja vonios kambaryje
Orchidėja vonios kambaryje
Unsplash


Kurkite derinius ir kompozicijas


Solidus vonioje tinkamų auginti augalų sąrašas leidžia sudaryti dailias, stilingas jų kompozicijas, kurios tiks klasikiniam, retro, vintažinio stiliaus vonios kambariui. Šaunią trijulę sudarys epifitai, papartis ir vėzdūnė, įkurdinti pintame krepšyje. Jei draugiją papildysite gebene, turėsite svyrančią kompoziciją.


Augmenija
Augmenija
Nuotrauka – www.flowercouncil.co.uk


Didelė vonios kambario erdvė dovanoja galimybę sukurti žalumos ir žiedų oazę, prasidedančią kone palubėje ir besidriekiančią žemyn iki gėlių stovo ar net žemės bei suteikiančią atsvarą masyviems moderniems dekoro akcentams.


Kompozicijoms puikiai tiks ir paparčio bei gebenės duetas, gebenės ir filodendro draugija, kuokštinio chlorofito ir epifitų sąjunga ar trijuostę sansevjerą dailiai supanti sukulentų įvairovė. Vonioje puikiai augs ir margalapis singonis, auksaspalvis skindapas, kalatėja bei daugybė kitų.


Nebijokite rinktis ir daugiau kaip trijų augalų – paprastai jie darniai sutaria tarpusavyje. Norintys vonios kambariui suteikti spalvų, turėtų atkreipti dėmesį į baltais žiedais žavinčią vėzdūnę, raudonomis „lėkštelėmis“ akį traukiantį anturį, grakštųjį cimbidį, ananasą primenančią bromeliją ar daugelio liaupsinamą orchidėją. Augalų derinimo galimybės atveria itin plačius kelius.


Dominuojančias pozicijas suteikę sukulentams ir kaktusams, sukursite modernumu alsuojantį derinį, puikiai įsiliesiantį į minimalistinį, modernų, urbanistinį, regency vonios interjerą. Dominuojantys lapuočiai, svyrantys augalai patalpai suteiks švelnumo, plastikos, tiks skandinaviškam, klasikiniam, boho stiliui. Jei pagrindiniu smuiku griežia žydintys augalai, jie savaime kuria jaukumą, romantiką ir grožį, todėl tobulai atrodys rustic, Provanso, vintažiniame, ispaniškame vonios interjere.


Kabantys vazonai su svyrančiais augalais estetiškai atrodo šviesaus kolorito ir šiltų medžiagų, pavyzdžiui, medienos, fone. Eksperimentuokite: kuklų vazonėlį gali pakeisti išraiškingas molinis ar iš betono nulietas dubuo, o paprastai kabinti naudojamos grandinėlės alternatyva gali tapti stora virvė – štai ir turite stilingą vonios kambario akcentą.


Kabantys vazonai
Kabantys vazonai
Nuotrauka – www.flowercouncil.co.uk


Ką ir kaip rinktis?


Svarstydami, kokius augalus ar jų derinius rinktis savo vonios kambariui, apsižvalgykite: koks stilius, koloritas vyrauja? Pavyzdžiui, minimalistiniame vonios kambaryje vizualiai nederės gausi augalų kompozicija, nes ji prieštarautų šio interjero koncepcijai, o štai Provanso stiliui netiks kaktusų ir sukulentų asketiškumas, nes šis stilius reikalauja žiedų ir romantikos. Tad įvertinti interjero stiliaus ypatumus būtina.


Šviesaus kolorito vonios kambariui rinkitės sodrių spalvų, tamsesnius gėlių vazonus, jei norite sukurti kontrastą. Jei vonios sienos spalvotos, verta pagalvoti apie keliais tonais šviesesnius ar tamsesnius vazonus, kurie subtiliai išsiskirs visumoje. Augalus kabinkite, statykite ant lentynėlių, į gėlių stovus, šalia kriauklės, ant stalviršio vonioje. Vietą parinkite atsižvelgdami į gėlių poreikius. Jei augalas netoleruoja vandens, patekusio ant lapų, nestatykite arti praustuvo, jei gėlę dažnai reikia laistyti, purkšti, kabinkite ją virš vonios – vanduo iš vazonėlio bėgs tiesiai į vonią, priežiūra bus paprastesnė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis