PRIEŠ ir PO: sovietinės gamybos daiktai pritaikyti šiuolaikiškame interjere

Siekdama, kad buto dizainas primintų 6–8-ajame dešimtmetyje vyravusį modernizmo stilių, vizualaus meno kūrėja Kamilė Sharkey neatpažįstamai pakeitė kai kurių baldų įvaizdį, o to laikotarpio sovietinės gamybos daiktus atnaujino ir pritaikė šiuolaikiškame interjere.

„Stengiausi susikurti interjerą, atspindintį tą Kauno gyvavimo periodą, kai iš žibančio, laikinąją sostinę įamžinusio art deco teko persiorientuoti į sovietinį „mid-century“ modernizmą“, – pasakoja buto pokyčių projekto autorė, vizualiojo meno kūrėja Kamilė Sharkey. Jos kurtame interjere tarp sovietinių ir „ikėjinių“ erdvės sprendimų sublizga tikras žalvaris, marmuras. Bute daug ąžuolo, smetoniško parketo, karnizų, art deco elementų, nemažai detalių atkurta pačios buto šeimininkės Kamilės. Viskas sutalpinta į mažą funkcinę erdvę, kurioje vyrauja minimalizmas.


Svetainės poilsio zonoje Kamilė pritaikė tolimais 1979-aisiais pagamintas lentynas. Ąžuolo lukštu dengti lentynų paviršiai buvo nušveisti ir alyvuoti. „Šios lentynos – tobulas sovietinio modernizmo pavyzdys: minimalizmas ir funkcija, – sako projekto autorė. – Buto interjero idėja gimė iš atsiminimų, kaip gyveno vidurinioji klasė sovietinės okupacijos metais, kokius pomėgius, interesus išlaikė. Todėl lentynose daug senelių memorabilijos, atliekančios estetinę, šviečiamąją, buitinę funkcijas.“



Svetainė po pokyčių
Svetainė po pokyčių
Ieva Baltaduonytė


Dviejų lentynų nugarėles Kamilė išklijavo viniliniais tapetais su art deco žvynelių motyvu – tai sustiprino kuriamo stiliaus braižą.


Viena lentyna tapo patogiu spintele-staliuku – prie jos buvo pritvirtinti nedideli baldiniai ratukai. Kad jų apdaila „neiškristų“ iš konteksto, jie buvo nupurkšti aukso spalvos dažais.



Sovietinė lentyna prieš pokyčius
Sovietinė lentyna prieš pokyčius
Asm. archyvo nuotr.



Sovietinės lentynos po pokyčių
Sovietinės lentynos po pokyčių
Ieva Baltaduonytė



Bendroje erdvėje įrengta šiuolaikiška minimalistinio dizaino virtuvė su medžio faktūros fasadais buvo patobulinta. Viršutines spinteles Kamilė nušveitė ir alyvavo, siekdama, kad atspalvis derėtų prie kitų erdvės elementų: grindų, stalo, lentynų.



IKEA virtuvė
IKEA virtuvė
Ieva Baltaduonytė



Apatinėms spintelėms dekoruoti buvo parinktas žagarvyšnės atspalvis. Pasak projekto autorės, ši spalva buvo ypač populiari 8-ajame dešimtmetyje. O žagarvyšnės ir žalvario derinys suteikia puošnumo.


Viršutinėms ir apatinėms spintelėms parinktos skirtingo dizaino, bet to paties laikotarpio žalvarinės rankenėlės iš Italijoje bei Anglijoje užsilikusio 1970-tųjų inventoriaus. „Žalvaris – neatsiejama smetoniško interjero dalis. Vakarų pasaulyje žalvaris iš art deco persikelia į „mid century“ modernizmą, tiesa, pas mus šitam vyksmui užkirto kelią okupacija“, – pasakoja vizualiojo meno kūrėja.


„Pakaba su ragais buvo sovietinio dizaino pavyzdys. Lentelė dengta ąžuolo lukštu, kuris buvo gerokai patriušęs, todėl ragus prisukau prie gryno ąžuolo lentos, alyvuotos grindų spalva“, – parodo Kamilė.


Į antresolėje įrengtą miegamąjį perkeltas tas pats žagarvyšnės ir aukso spalvų derinys suteikė interjerui vientisumo. Masinės gamybos pušinė komoda ir spintelė prie lovos buvo perdažytos, puošnumo joms suteikė žibančios apvalios žalvario rankenėlės. Taip standartinės komoda ir spintelė tapo „mid century“ stiliaus baldais.




Komoda prieš pokyčius
Komoda prieš pokyčius
IKEA



Komoda po pokyčių
Komoda po pokyčių
Ieva Baltaduonytė


Aukso dažais nupurkštas stalinis masinės gamybos šviestuvas padėjo sustiprinti kuriamą interjero įvaizdį.


Siekiant, kad baldai įgautų „mid century“ stiliui būdingo lengvumo, pušinių baldų kojelės buvo nupjautos įstrižai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis