Dažome patys. Nuo ko pradėti?

Dauguma žmonių norėdami sutaupyti, nusprendžia savo namus remontuoti patys. Jeigu atliekate remontą ir beliko nudažyti sienas, pateikiame Jums keletą patarimų, kaip tai padaryti tinkamai. Į klausimus, kaip geriausia paruošti sienas, kokius dažus pasirinkti ir kokias priemones naudoti, atsakė Vyriskosrankos.lt projekto įkūrėjai, šeimyninis duetas – Aistė ir Igoris Jančiukai.

– Galbūt galėtumėte papasakoti, kiek gali kainuoti sienų dažymas, jeigu tai darai pats ir kiek, jeigu tai daro specialistai?

– Viskas priklauso nuo patirties, lūkesčių ir esamos situacijos. Pavyzdžiui, jei niekada neteko dažyti sienų, norite atnaujinti tarybinio tipo buto sienas (nuo kurių nuplėšti tapetai) ir tikitės, kad viskas pavyks kuo puikiausiai, turime Jus nuvilti. Sienų dažymas yra kruopštumo ir įgūdžių reikalaujantis darbas. Tad susipirkus ne tik dažus, bet ir visas priemones, pabandžius dažyti gali tekti mokėti „du kartus”, t.y. galiausiai kviesti profesionalius meistrus. Patirtis rodo, kad ne visada muzikantas yra geras remonto meistras. Labai dažnai gauname kvietimų atvykti ištaisyti savarankiškų projektų pasėkmes. Tenka lupti, ardyti, o už tai meistrams irgi teks primokėti. Tad siūlome įvertinti, kad kainą sudaro ne tik litai – tai laikas ir net emocinė būsena.

Kita situacija, kai turite lygią sieną – naujos statybos name ar po neseniai atlikto remonto, kai Jums tik nepatinka esanti spalva. Tuomet, tinkamai pasirinkus dažus ir volelį, išties galite sutaupyti ir atnaujinimo darbus atlikti patys.

– Kaip prieš dažant reikia paruošti darbo vietą ir sienas?

– Jei turite „lygios sienos” atvejį, Jums tereikia atverti dažomą plotą ir apdengti viską, kas galėtų netyčia susitepti. Paprastai meistrai sustumia Jūsų „kilnojamąjį turtą” į kambario centrą ir apdengia jį plėvele (tokią galite įsigyti statybinių prekių parduotuvėse). Grindys palei sieną taip pat apdengiamos plevėle arba popieriumi, kraštus apklijuojant lipnia popierine juostele (kad vaikštant neišsijudintų).

Jei dažomos sienos kreivos ar turi griovelių, įdubimų, vadinasi teks atlikti glaistymo darbus – t.y. reikės išlyginti paviršių. Tai bene nepatraukliausias dažymo etapas, jei tokio prireikia. Glaistui išdžiūvus, reikia jį šlifuoti – išlyginti atsiradusius ruoželius, kalnelius ir pan. Šis procesas sukelia daug dulkių. Neapdengti baldai ir kiti daiktai gali likti nemaloniai apsnigti. Glaistymą atliekantis žmogus turi apsisaugoti ir pats – dėvėti specialią kaukę kvėpavimui, galvos dangalą, pirštines. Glaisto dulkės itin sausina odą, erzina gleivines. O jei glaistymas iš pirmo karto nepavyksta (išgauti sienos lygumą – meistriškumo reikalaujantis darbas), procedurą gali tekti kartoti.

Beje, kad matytumėte sienos lygumą, reikalingas tinkamas apšvietimas. Namų sąlygomis gali būti sunku tai išgauti – vien lubų „sietyno” nepakanka. Tam tikslui meistrai turi galingesnių šviestuvų (su dažnai prireikiančias elektros laido ilgintuvais).

Tik išlygintą sieną galima imti dažyti.

Kaip žinoti, kiek kokiai erdvei reikia dažų? Galbūt tai galima apskaičiuoti?

– Dažų išeigą Jums pasakys bet kuris dažų pardavėjas-konsultantas. Tereikia pasiskaičiuoti dažomų sienų plotą. Išeiga priklauso nuo konkrečių dažų tankio.

Pagrindinės vidaus apdailai skirtos dažų rūšys yra dvi – vandeniu ir vaitspiritu skiedžiami dažai. Kokie šių dažų pliusai ir minusai?

– Vaitspiritu atskiedžiami dažnai yra itin atsparūs išorės poveikiui. Tačiau, mūsų žiniomis, jais jau senai nebedažoma. Dažniausiai naudojami vandeniu skiedžiami dažai (lateksiniai, akriliniai bei viniliniai), nes skleidžia ne tokį aštrų kvapą.

Kaip atskirti kokybiškus dažus nuo nekokybiškų?

– Jei maišant dažus matosi grumulėlių, masė nėra vientisa – dažai nekokybiški. Gal jie, pavyzdžiui, seni ar buvo užšalę.

Kada geriau rinktis teptuką, o kada volelį?

– Teptukas ir volelis yra neatskiriamos priemonės imantis dažymo darbų. Voleliu dažomi didesni, teptuku – mažesni plotai (pavyzdžiui, vamzdžiai, tam tikri kampai ir kt.). Be to, tiek volelių, tiek teptukų esti įvairių dydžių ir formų.

Kokios yra pagrindinės problemos, kurios gali iškilti atliekant dažymo darbus?

– Nelygumai – pačios sienos, glaistymo, netinkamai užteptų dažų. Tokie dalykai ištaisomi tik pradedant darbus iš naujo.

Kokius patarimus galite duoti žmonėms, kurie ketina užsiimti sienų dažymu?

– Atsakingai įvertinti savo įgūdžius. Nepradėti nuo pagrindinės sienos. Rinktis kokybę, o ne pigumą. Juk šykštus moka du kartus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis