Dizainerė: kaip susijęs interjero dizainas ir drabužių mada

Interjero dizainerė Dovilė Jurgelėnaitė pastebi akivaizdžias sąsajas tarp pokyčių mados industrijoje ir interjero kūrime. Kokios gudrybės yra pritaikomos abiejose srityse, kaip jas veikia virtualus gyvenimas, sužinosite šiame interviu.

– Kokios yra sąsajos tarp drabužių mados ir interjero naujovių?

– Drabužių mada ir interjero dizaino tendencijos yra tiesiogiai susijusios, jos stipriai paveikia viena kitą. Be abejo, rūbų spintos turinį keisti turime galimybę daug dažniau, nei atnaujinti savo gyvenamosios vietos interjerą. Tačiau galime pastebėti tas pačias mados tendencijas atsispindinčias abejose srityse.

Mados interjero dizaine keičiasi taip pat greitai kaip rūbų madoje. Vieną sezoną – tai madinga, kitą – jau nebe. Garsūs rūbų dizaineriai, tokie kaip Giorgio Armani, Oscar de la Renta, Calvin Klein ir Ralph Lauren pradėjo kurti baldus ir kitus interjerų elementus.

Visgi ne tik to paties asmens kūryba sujungia šias dvi sritis. Bet kuri mados tendencija pasirodžiusi ant podiumo nuvilnija iki interjerų dizaino kūrybos. Ir atvirkščiai – kūrėjai įkvepia vieni kitus, nesvarbu, kad jie atstovauja skirtingas meno sritis. Galima pastebėti madų šou matytas sukneles „perdarytas“ į tapetus, užuolaidas ir šviestuvus.

– Ar galime pritaikyti rūbų mados tendencijas kurdami interjerus?

– Drabužių madoje nesenai išpopuliarėjo Nude spalva, kuri yra tarp smėlio ir šampano spalvų paletėje. Šios neutralios spalvos panaudojimas prasidėjo nuo rūbų, batų, aksesuarų, makiažo ir nagų lakų. Netrukus ši spalva, grietinėlės, abrikosų, smėlio, šviesiai rudos, kreminės ar karamelės atspalviais įsisuko ir interjeruose. Ji yra lengvai panaudojama, nes gali būti sėkmingai derinama su bet kokia kita, nepriklausomai ar tai pastelinis, ar tamsus jos atspalvis.

Taip pat galima tarpusavyje derinti šios spalvos skirtingus atspalvius ir intensyvumą. Neutralūs, švelnūs tonai kuria šviesų, lengvą, ramų, elegantišką interjerą, kuris yra praktiškesnis nei baltas.

Dekoravimo pasaulyje ši spalva suformuoja neutralų pagrindą, šalia kurio atsiradusios kitos spalvos tampa dominuojančiomis. Skirtingai nei kitos neutralių atspalvių spalvos turi šiltą atspalvį, kurį galima dar labiau paryškinti tinkamai parenkant kitų spalvų aksesuarus. Spalvos panaudojimas gali būti labai įvairus: sienų dažymas, minkšti baldai, tapetai, užuolaidos, kilimai.

Shutterstock nuotr.

– Kur pokyčiai atsiranda greičiau – drabužių tendecijose ar interjere?

– Abejose srityse dabar jaučiamas ypatingas IKAT senovine technika dekoruotų audinių atgimimas. Taip pat gėlių ir geometrinių figūrų raštais išmargintos ne tik suknelės, bet ir visi namų minkštieji baldai bei siūlomi užuolaidų audiniai. Kiek anksčiau rūbų dizaine naudoti gyvūnų kailių raštai, netrukus įžengė į mūsų namus pagalvių ir lovatiesių audiniuose ir vis dar karaliauja abejose srityse.

Kartais galima matyti, kad viena ar kita mados tendencija pirmiau atsiranda tam tikroje meno srityje. Bet vis dažniau pastebimas jų sinchroniškumas. Taip yra dėl to, kad įvairių sričių menininkai įkvėpimo semiasi tokiuose puslapiuose kaip Pinterest, įvairiuose internetiniuose dienoraščiuose.

„Lonny magazine“ žurnalo gruodžio numeris išėjo tą pačią savaitę kaip 2013 Chanel Pre Fall kolekcija. Abiejuose jaučiama stipri tartano įtaka – austo languoto audinio, naudoto kiltų siuvimui Škotijoje. Tartano raštai naudojami minkštų baldų audiniams, užuolaidoms ir tapetams. Interjere, kuriame naudojamas tartanas, sienos paprastai dažomos viena iš rašte panaudotų spalvų – tai būtų sodriai raudona, žalia ar mėlyna. Gaunamas rezultatas – jaukus, vyriško veržlumo turintis interjeras, prie kurio labai dera įvairūs medžioklės atributai, tokie kaip gyvūnų ragai ant sienų.

Shutterstock nuotr.

– Kaip vertinate nėrinių naudojimą?

– Vienu metu nėriniai asocijavosi su nuotakų rūbais, buduaru, vakarine apranga ar močiutės spinta. Tačiau dabar viskas kitaip. Juos pradėjo aukštinti „Prada“ mados namai, vėliau „Dolce & Gabbana” bei kiti dizaineriai. Nėriniai vis dar išlieka ypatingai madingi, daugelis dizainerių įtraukia juos į savo šiuolaikinę kūrybą.

Nėriniuotų suknelių įkvėpta kūryba, atkartojimas šios mados tendencijos aptinkamas ir interjeruose. Jie persikėlė ir pradėti naudoti kuriant lovatieses, palatynes ar pagalves, bet ir pritaikoma kuriant ažūrines pertvaras, karpinius ant lango ar lempų gaubtus. Nėrinių motyvai atkartojami netgi kietųjų baldų kūryboje: balti „nėriniai“ sudaro ažūro sluoksnį už kurio prasišviečia veidrodiniai baldų fasadai. Panaudotas rūbų madoje nėriniais išgaunamas subtilumo, lengvumo, paslaptingumo įspūdis su jausmingumo, romantiškumo prieskoniu.

D.Jurgelėnaitės nuotr.

– Ar pastebėjote kokių gudrybių, kurios naudojamos tiek mados industrijoje, tiek interjerų kūrime?

– Mados tendencijos per skirtingas sritis gali reikštis ne tik kaip spalva, raštai, medžiagos ar jų deriniai, bet netgi gali būti panaudojami tie patys vizualiniai triukai naudojami aprangoje, pritaikyti optinės apgaulės kūrimui ir jūsų interjere. Visiems žinoma, kad moterys imasi gudrybių, norėdamos atrodyti lieknesnės – rengiasi tamsiais rūbais. Tas pats galioja ir interjeruose: pasirinkus vieną tamsią spalvą – kuriama aukščio iliuziją.

Esant pakankamai žemai patalpai, su nuo grindų iki lubų išsidėsčiusiais baldais (tai ypač būdinga virtuvės patalpai), tamsios spalvos panaudojimas pavers ją vizualiai aukštesne. Šiek tiek švelnesnį, bet tokį patį įspūdį sukurs bet kuri pasirinkta spalva.

Vientisumas, kad ir kokią spalvą pasirinktumėte, nepadalins erdvės, ir ji optiškai atrodys aukštesnė. Kaip aprangoje vertikalūs dryžiai lieknina ir aukština – taip ir interjere „ištempia“ vaizdą vertikaliai. O  horizontalūs dryžiai rūbe – platina kūną, taip ir išplečia patalpą į plotį.

Shutterstock nuotr.

Dizaineris De la Renta yra pasakęs: „Neturėtų būti skonio skirtumų tarp drabužių, kuriuos dėvite, ir daiktų, su kuriais gyvenate“. Jeigu sunku apsispręsti, kokį interjero stilių savo namams pasirinkti, įkvėpimui užtenka pažvelgti į savo rūbų spintą. Tinkamą interjero stilių, kuriame jausitės kaip savo stichijoje, jums atskleis tai, kas jums gražu aprangoje ir ką dėvėdami jaučiatės gerai. Ar tai būtų griežto kirpimo klasikinė suknelė, ar kostiumėlis su futurizmo atspalviais, ar rūbai, dekoruoti prabangos akcentais.

Dabar rūbų dizaineriai ir stilistai tarpusavyje derina skirtingus stilius. Anksčiau buto ar namo interjeras būdavo įrengiamas pasitelkus vieną stilių. Tačiau dabar stilių derinimas pasiekė ir interjerus, drąsiai maišomi anksčiau atrodytų nesuderinami dalykai, nebesilaikoma jokių stereotipų.
Tiek aprangoje, tiek dizaine galioja ta pati taisyklė, norintiems ilgai išlikti madingais – rinkitės klasikinius sprendimus, nepriklausomai nuo naujausių vyraujančių mados tendencijų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis