Dekoruokime kitaip: niekada nesikartojantis Peislio raštas

Stilizuotą riestą lašą primenantis Peislio ornamento motyvas su niekuo nesupainiojamas. Neįtikėtinos pritaikymo galimybės pavertė jį vienu labiausiai atpažįstamų raštų – šis motyvas be galo dažnas, jo įvairios variacijos pakartojamos dekoruojant interjerą, aksesuarus, drabužius. Tokio išskirtinio populiarumo priežastis – itin sudėtingos detalės: jas žiūrinėti ir grožėtis galima labai ilgai...

Peislio ornamentas taisyklių nepaiso

Daugiaprasmiškumas. Greičiausiai teko girdėti ir kitokių Peislio ornamento pavadinimų, tokių kaip turkiškas ar indiškas agurkas, turkiška pupa ar persiškas kiparisas, o gal datulė. Niekas tiksliai neprisimena, nuo kokio vaisiaus (o gal ir visai ne nuo jo...) raštas nusižiūrėtas (o naudotas jis jau III–VII amžiuje), tad visos interpretacijos atrodo pateisinamos...

Simbolinė ornamento prasmė ne mažiau įvairiapusė – vienareikšmės formos traktuotės niekaip neišlukštensime... Irane Peislio ornamentu dekoruota dovana reiškia gerovės palinkėjimą. Dar teigiama, kad lašo motyvas simbolizuoja liepsną ar Alacho ašarą, o galbūt tai pusė in ir jang simbolio. Taigi prasmės interpretacijų daugybė, bet svarbiausia, kad dabar jį suvokiame kaip estetinę vertybę.

Be taisyklių. Griežtų lašo motyvo komponavimo taisyklių nėra arba iki mūsų laikų neišliko (o dabar tokių niekas jau nebekuria). Ornamentą sudaro pasikartojantys lašai, arba nukreipti į vieną pusę, arba išdėstyti veidrodiniu principu, arba laisvai, be sistemos. Įdomiausias lašo vidus – jame susipina daugybė detalių. Likusioje erdvėje – dekoratyvūs augalinių motyvų elementai ir grafiniai simboliai.

Visa spalvų paletė. Peislio ornamento elementų neriboja nei dydis, nei spalva. Jie gali būti tiek ryškūs, primarginti, tiek prigesintų atspalvių, santūrūs arba vien juodai balti. Tiesa, tradicinė gama yra ryškių, sodrių, šiltų ir tarpusavyje puikiai derančių atspalvių derinys: geltonų, oranžinių, raudonų ir rudų.

Prisitaikėlis. Šiuolaikinės Peislio ornamento apraiškos labai įvairios: lašai gali būti stambūs ar smulkūs, ryškūs ar išplaukę, lakoniški ar išpuošti daugybe smulkių vingių, vienspalviai ar daugiaspalviai. Tad nežiūrint į kažkada galiojusius kanonus, klasikiniu laikomas ir lengvai pritaikomas ornamentas naujai atgimė audiniuose, tapetuose ir dekoratyviuose interjero elementuose.

Fotolia nuotr.

5 svarbūs interjero dekoravimo principai

Peislio ornamentas ilgam prikausto žvilgsnį: jį sudaro tiek detalių, kad norisi įsižiūrėti... Monotonija jo tikrai nepavyktų apkaltinti, o ir pritaikomas lanksčiai, toli gražu ne vien rytietiško stiliaus interjeruose, be to, randa „bendrą kalbą“ ir su santūria klasika, ir ypač su eklektika, ir net su

Provanso stiliumi. Dizaineriai įvertino tai, kaip įvairaus dydžio lašai gali pagyvinti interjerą ir sukuria išskirtinę nuotaiką. Kai kurios interpretacijos jau net nebesiejamos su Rytų šalių kultūra, o tai labai priimtina kalbant apie šiuolaikinius stilius.

1. Kartais ornamentas gali atrodyti per margas ir sunkus, todėl reikia atidžiai rinktis jo intensyvumą ir spalvas. Smulkesnis raštas nebus toks įkyrus. Jei baiminatės, kad aktyvus motyvas ilgainiui pabos, tegul jis puošia tik lengvai pakeičiamus aksesuarus, tarkim, pagalvėles.

2. Kad nekiltų stilistiškai nepateisinamų rytietiškų asociacijų, žaiskite spalvomis. Šiandien ornamentas dažnai būna monochrominis ir dera santūriame interjere.

3. Vienspalvis, neįkyrus fonas padeda atsiskleisti rašto dekoratyvumui. Jei ir lašų spalvinė gama rami, ornamentas tampa stilingu akcentu šiuolaikiškame elegantiškame interjere, jis išryškėja tarsi subtilūs, lengvi lyg pūkas nėriniai.

4. Įmantrus ir sudėtingas ornamentas ne itin sugyvena su kitais raštais, nes linkęs vyrauti. Jei siekiate įvairovės, į kompaniją rinkitės ne tokius aktyvius ir panašios spalvinės gamos raštus.

5. Peislio ornamentas vertas prikaustyti žvilgsnį. Kai norite atkreipti į jį dėmesį, rinkitės išskirtinai išdidintą raštą.

Fotolia nuotr.

Nuo Persijos iki Škotijos

Išraiškingas ne tik Peislio ornamentas – jo istorija taip pat neįprasta, turėjusi įtakos populiarumui.
Sukurtas jis greičiausiai Irane, aktyvi prekyba tekstile padėjo nacionaliniam raštui išplisti po visą Vidurinę Aziją, Indiją – bet kuriuo atveju jis neginčytinai laikomas rytietišku raštu. Lašo motyvas buvo kartojamas audiniuose, kilimuose ir netgi pastatų architektūroje.

Kai britų armijos kariai iš Indijos į namus parvežė egzotiškų Peislio ornamentu dekoruotų kašmyro šalių (tai buvo XVIII a. pabaigoje) jų paklausa buvo fantastinė (kaip ir kaina), todėl iš pradžių jie tapo prieinami tik labai turtingiems žmonėms. Bet netrukus išskirtiniu ornamentu marginti audiniai pradėti gaminti Škotijoje, Peislio (Paisley) mieste – iš čia ir kilo pavadinimas, įsitvirtinęs dizainerių ir mados istorikų gretose. Drauge atsirado sąlygos šiai tekstilei išpopuliarėti. O paskui ir pabosti...

Vis modernesnės interpretacijos

Hipių laikai. Peislio ornamentas vėl buvo prisimintas septintajame XX amžiaus dešimtmetyje. Ryškaus lašo stilius ir spalvinė gama puikiai tiko taikiems ir džiaugsmu švytintiems hipiams, nes jo margumas, sodrumas ir magiška forma kaitino vaizduotę. Beje, tokiu ornamentu savo „Rols-Royce“ automobilį buvo išmarginęs ir Džonas Lenonas.

„Etro“ vizitinė kortelė. 1981 metais mados namai „Etro“ sukūrė dekoratyvių audinių kolekciją su Peislio ornamentu – jis tapo kompanijos vizitine kortele. „Etro“ įkūrėjas, antikvaras ir keliautojas Girolamo Etro jį nusižiūrėjo kelionėje po Indiją. Nuo to laiko kompanijos gaminius – ne tik drabužius, bet ir tekstilę, baldus, kvepalus, aksesuarus – puošia stilizuoto lašo motyvas.

Populiarumo banga. Ji sklido ir toliau: pasaulyje garsus tapetų gamintojas „Cole & Son“ pritaikė šį ornamentą interjere, sukūręs indiško stiliaus tapetų kolekciją, ir tai sukėlė visuotinį susižavėjimą. Mados namai „Kenzo“ taip pat neatsiliko – ornamentą naudojo ne tik rytietiško stiliaus drabužių kolekcijoms išmarginti, bet ir aksesuarams dekoruoti.

2012 metais vėl kilo susidomėjimo Peislio ornamentu banga. Interjero dizaine jis įsitvirtino gan plačiai: juo dekoruojamos užuolaidos, patalynė, pagalvėlėlės, apdailos plytelės, tapetai, indai ir net megzti, siuvinėti ar kalto metalo aksesuarai. Ir patys daiktai gali pakartoti lašo motyvą: Filipinų dizaineris Vito Selma yra sukūręs fotelį „Paisley“.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis