Pokalbis su dizaineriais: vieno recepto, kaip sukurti namus, nėra

Dizaineriai irgi perka ar parduoda butus. Nauris Kalinauskas ir Dalia Mauricaitė-Kalinauskienė ne tik kaip profesionalūs interjero dizaineriai, bet ir tiesiog vilniečiai nusprendė parduoti savų pačių įrengtą rodos tobulą būstą. Ir dar prestižinėje Vilniaus vietoje. Ko daugiau, jei ne jų pačių, reiktų klausti, ar tik nuo prestižinės vietos priklauso kokybiškas gyvenimas…

– Parduodate savo apartamentus. Erdvūs… Kokybiškai įrengti… Prestižinėje Vilniaus vietoje… Kas ne taip?
– Ilgai svarstėme, tačiau apartamentus Kosciuškos gatvėje galiausiai nusprendėme parduoti. Pagrindinė priežastis – kad mūsų studija „Daiktų viešbutis“ ir Naurio dirbtuvės yra Naujamiestyje, todėl kasdien tenka nemažai laiko gaišti automobilyje. Mums didesnis privalumas per kelias minutes pėsčiomis nueiti iki savo studijos, o ne iki Katedros aikštės (šypsosi).

– Kai kraustėtės į šį būstą, kokie jo privalumai jums atrodė svarbiausi?
– Turėjome labai daug norų ir svajonių. Ieškant kartais atrodydavo, kad rasti namų nebeįmanoma: kad būtų netoli centro, būtų požeminis garažas, liftas, viršutinis aukštas, aukštos lubos, dideli langai, židinys, išskirtinis vaizdas pro langus. Tokius poreikius gali atitikti tik naujos statybos namai. Sunkiausia buvo surasti apartamentus aukštomis lubomis, ir tai suprantama, nes statybų reglamentas riboja pastato aukštį todėl niekas nelinkęs statyti butų aukštomis lubomis – geriau vienu aukštu daugiau (juokiasi). Sužavėjo išskirtiniai vaizdai pro langus – daugelis mano, kad šie apartamentai prie judrios gatvės, bet žvelgdami pro vienus langus gėrimės lėta Neries upės tėkme, o pro kitus – medžiais apaugusio šlaito paveikslu.

– Į ką besirenkantiems būstą rekomenduotumėt atkreipti dėmesį kaip interjero specialistai?
– Pirmiausia – sąžiningai įvardinti savo poreikius, o apsisprendus – nesiblaškyti. Būsto vieta labai svarbi, bet geriau lyginti ne butų kainas rajone, bet jų išplanavimą. Pirmasis mitas, kad į interjero dizainerį reikia kreiptis jau pasirinkus būstą, nes ne kvadratinių metrų kaina ir jų kiekis lemia gyvenimo kokybę. Mes net naudojame „funkcionalaus ploto“ sąvoką – būsto pirkimo ar keitimo tikslas yra pagerinti žmogaus buitį, o ne pasigirti kaimynui. Žmonės mėgsta skaičiuoti, kiek kvadratinių metrų įsigijo, tačiau kam reikalingi tie kvadratai, jeigu jie nebus tinkamai išnaudoti? Mums teko perprojektuoti ne vieną butą, todėl galima atsakingai rekomenduoti pirmiausia atkreipti dėmesį ne į jo dydį, bet išplanavimą. Tikrai ne visi dideli butai yra funkcionalūs, ir atvirkščiai. Daugelis 100 kv.m. ploto būstų turi tik tris kambarius, nefunkcionalius prieškambarius. Jei butas per du aukštus, nemažai vietos užima laiptai, todėl juos projektuoti taip pat reiktų labai atsakingai. Žmones vargina ne buitis, bet nepatogi buitis, kiekvienas daiktas namuose turi turėti savo vietą.

Antroji klaida yra renkantis butą žiūrėti ne į apdailos medžiagų kokybę, bet į bendrą interjero stilių. Kol kas didelė dalis prestižinių butų yra apstatomi klasikiniais baldais, kad atrodytų „tikriau“. Deja, toks interjeras primena pigias filmo dekoracijas. Jei būstas funkcionaliai išplanuotas, turi kokybiškus langus, grindis, duris, santechninę įrangą, keičiant detales galima gauti visai kitą interjero nuotaiką.

– Kaip manote, kas geriau- pirkti įrengtą butą ar su daline apdaila ir įsirengti pačiam?
– Labai individualu. Pasirinkę su daline apdaila daugelis žmonių mąsto – „įsirengsiu kaip norėsiu“. Tik prieš priimdami šį sprendimą neįsivaizduoja, kiek pinigų ir laiko kainuoja kokybiškas įrengimas. Dar blogiau, kad pradėję įrenginėti staiga supranta, kad nežino, ko nori – juk interjeras – tai ne tik sienų spalva.

– Kokiems žmonėms rekomenduotumėte rinktis įrengtą butą?
– Tiems, kas vertina laiką ir gali atskirti kokybišką funkcionalų įrengimą nuo „pigaus“ buto nuomai (juokiasi). Nusprendus įsigyti įrengtus apartamentus, didžiausią dėmesį reiktų skirti erdvių išdėstymo planui ir apdailos medžiagų kokybei. Atkreipkite dėmesį į langus, laiptus, grindis, duris – juos sudėtingiausia pakeisti. Sunkiai suprantama, kaip 300 tūkst. eurų kainuojančiame bute gali būti sudėti plastikiniai langai ir paklotas laminatas. Daug kas net nesusimąsto, kad, pavyzdžiui, durų kaina gali skirtis net trisdešimt kartų. Apžiūrėkite sienų dangas, santechniką, buitinę techniką – kokybiškų gamintojų produktus naudosite ilgai ir maloniai. Pasidomėkite, kokiais dažais dažytos sienos ir lubos – pavyzdžiui, mes rinkomės sertifikuotus ekologiškus dažus, kuriuos, jei nori, net gali paragauti arba grindys – laminatas irgi grindų danga ir dar panaši į medį, bet tai plastikas – mes už natūralias medžiagas namuose.

– Dairotės naujo būsto. Ar daug, jūsų nuomone, kokybiškai įrengtų butų rinkoje?
– Manau, jog įrengtų būstų rinka primena blusų turgų – netikėtai ženkliai pigiau galite įsigyti nuostabų pirkinį. Atvirai pasakius, esame šiek tiek nusivylę parduodamų butų vertinimo kriterijais – vertinama vieta, namo statybos metai, atliekama kelių metų parduotų butų kainų analizė tame rajone ir nustatoma parduodamo turto vertė. Nelabai kas kreipia dėmesį, ar būsto interjeras funkcionalus, įrengtas naudojant kokybiškas apdailos medžiagas ir įrangą, kokia jo pridėtinė vertė, nesigilinama į dalykus, kurie mums, interjero dizaineriams atrodo pagrindinis kokybiško gyvenimo garantas.

Pavyzdžiui, perkant automobilį geras kainos ir kokybės santykis dažnai sukelia įtarimų, o renkantis o butą viskas atvirkščiai – 100 kv.m. senamiestyje tik už 130 tūkst. eurų… Kokia gera investicija! Tačiau tik verslininkui, dirbančiam su nekilnojamu turtu, nes jie įvertina papildomas išlaidas. Gyvenimo kokybės požiūriu daugelio tokių būstų įrengimas pareikalauja milžiniškų lėšų. Skamba paradoksaliai, bet neįrengto, bet prestižiniame rajone, ir kokybiškai įrengto, bet komfortiškoje vietoje panašaus dydžio būstų kainos gali praktiškai nesiskirti.

– Keisti būstą, iš naujo jį įsirenginėti jums tarsi profesinė liga?
– Panašu, kad taip. Kita vertus, žmonių gyvenimas dinamiškas, nuolat besikeičiantis, patiriantis įvairius virsmus, kurie formuoja naujus poreikius. Projektavome ir įrengėme erdves taip, kad pirmiausia mums patiems būtų patogu ir gera gyventi. Šiems apartamentams norime surasti šeimininkus, kurie vertins tuos dalykus, kurie mums atrodo svarbūs, ir džiaugsis čia praleistomis akimirkomis. Esame pasiruošę besidomintiems padėti atrasti savo svajonių namus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis