Kaip sumaniai ir funkcionaliai išnaudoti balkono erdvę?

Dažnai balkoną paverčiame namų sandėliuku, kuriame pūpso visi nereikalingi buities rakandai ir į jį užsukame tik tam, kad padžiautumėme skelbinius. Betvarkant buto ar namo interjerą, šeimininkai balkonus tarsi pamiršta arba juos palieka remonto pabaigai, tačiau patyrę dizaineriai pataria balkono neišskirti iš visų namų interjero ir jam skirti ne mažesnį dėmesį nei kitoms namų erdvėms.

Pasak interjero dizainerio Artūro Čižiūno, balkonas yra tarsi išorinis namų erdvės veidas, kuris atskleidžia buto savininko būdą bei pomėgius, tad nesitvarkydami balkonų žmonės ne tik pasiunčia žinią, kokie apsileidę jie yra, tačiau ir darko miesto vaizdą. Ergonomiškai ir patogiai sutvarkytas jis gali būti puikia estetiškai atrodančia poilsio vieta.

Kaip didžiausią klaidą, kurią daro žmonės, įsirengdami balkonus, dizaineris įvardija žmonių nesumanumą. Pats balkoną laiko tokia pat svarbia poilsio erdve kaip miegamasis ar svetainė. Dizainerio teigimu, turėtume džiaugtis, kad yra galimybė saule, kuri tokia reta mūsų regione, ar poilsiu lauke, kurį sau leidžiame tik savaitgaliais, pasimėgauti vos tik esant geresniems orams.

Balkoną dizaineris pataria naudoti ne tik kaip poilsio, bet ir kaip darbo vietą. Grynas oras padės susikaupti ir kvies dirbti, teikia pasirinkti patogų krėslą ir nedidelį stalą kompiuteriui. Karšta vasaros dieną jame galima dirbti sumerkus kojas į šalto vandens prileistą pripučiamą baseinėlį, kurį vakare galima panaudoti rengiant vakarėlį draugams.

Įstiklinti ar ne?

Vieningos nuomonės, ar balkoną reikėtų įstiklinti, ar ne nėra. A. Čižiūno teigimu, įstiklintas balkonas tarsi praranda savo esminę funkciją – leisti pasimėgauti grynu oru. Įstiklintas balkonas žiemą padės sulaikyti šilumą kambaryje, tačiau vasaros metu jis prikais ir juo nebus įmanoma patogiai naudotis.

Dažnai didžiausią vargą neįstiklintų balkonų turėtojams kelia paukščiai, po kurių apsilankymo tenka valyti turėklus ar lauko palanges. Paukščius atbaidyti galima garsiniais signalais, petardomis, besisukančiomis ir įvairius garsus leidžiančiomis konstrukcijomis, plėšrių paukščių garsais. Jeigu yra konkreti vieta, kur visada nutupia paukščiai, patariama ten ištempti ploną valą, kad paukščiams nutūpti neliktų vietos.

Patariama rinktis laukui skirtas medžiagas

Nepaisant to, ar balkonas įstiklintas, ar ne, jam įrengti labiausiai tiks lauko medžiagos, skirtos namo lauko fasadams, terasoms. Jos yra ilgalaikės, atsparios temperatūrų pokyčiams, drėgmei. Balkonui įrengti tikrai netiks parketas ar laminuota grindų danga, nes nuo temperatūrų svyravimų ji deformuosis ir atšokinės. Tad geriausia balkono grindims įrenti rinktis plyteles, kurios būtų grubesnio rašto, kad žiemos metu balkone nebūtų slidu.

Sienų apdailai galima rinktis laukui skirtus dažus, plyteles ar kitas fasadines medžiagas. Renkantis spalvinę gamą, privalu atsižvelgti ir į pačią namo architektūrą, stilistiką bei spalvinę gamą. Derėtų rinktis švelnaus, šviesaus atspalvio medžiagas, kurios neerzins akių net ir smarkiai šviečiant saulei. Jeigu norma ryškių spalvų, dizaineris pataria rinktis ryškesnes detales ar baldus, bet ne sienas. Balkonas neturi tapti namo eksterjero dominante, jis turi derėti ir pritapti prie bendros namų spalvinės gamos.

Šviesios spalvos ir minimalistiniai baldai

Siaurame ilgame balkone nelengva pasirinkti poilsiui tinkamus baldus, todėl specialistai pataria atsigręžti į minimalistinį stilių. Galima pasistatyti mažą kavos stalelį, kelis nedidelius fotelius. Pigesnė alternatyva – pinti iš plastikinių juostelių baldai, kurie yra praktiški, lengvai prižiūrimi ir valome, tačiau dailiai atrodo balkone. Baldai turi būti atsparūs saulės spinduliams, blukimui, temperatūrų pokyčiams ir lietui. Lietuvoje ypatingai populiarių pintų iš šiaudų lauko baldų dizaineris nesiūlo rinktis, nes jie reikalauja daug priežiūros, nešvarumų nuo jų atsikratyti yra sunkiau nei nuo glotnių paviršių.

Atvykus daugiau svečių, į balkoną galima atnešti minkštų pagalvėlių ant kurių svečiai galės jaukiai įsitaisyti, tačiau vėliau jas reiktų būtinai sunešti į vidų arba tiesiog uždengti tam skirtais užtiesalais, apsaugančiais baldus nuo drėgmės.

Negalima pamiršti ir šiuolaikiniam žmogui ypatingai svarbaus dalyko – elektros. Balkone, nors tai ir nedidelė erdvė reikėtų įsirengti elektros lizdą, kurio gali prireikti norint įsijungti kompiuterį, ar užsikaisti virdulį. Neretai žmonės vakarų nėra linkę leisti balkonuose būtent dėl to, kad juos tamsu, tad turint elektros lizdą, į balkoną galima atsinešti šviestuvą. Žiemos metu į elektros lizdą bus galima įjungti kalėdines girliandas.

Tačiau svarbu atsiminti, kad savavališkai padidinti gyvenamosios erdvės balkono sąskaita negalima. Pasak architektų, sienos į balkoną išgriovimas laikytinas statyba, paprastai, blokinės konstrukcijos namuose išorinė buto siena yra lubų plokštės dalis, tas savavališkai griaunant sieną, galima pakenkti visam namui. Tokius projektus reikia derinti su architektūros ir urbanistikos skyriaus architektais, kitaip už savavališkai išgriautas buto sienas savininkas administracine tvarka gali būti nubaustas nuo tūkstančio iki penkių tūkstančių litų bauda. Pertvarkymas derinamas ir su šilumos tiekėju, nes buto šildymas apskaičiuojamas pagal buto plotą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis