Individualūs baldai: lietuviai jau trokšta ir Liudviko laikų sofų

Nors minia džiūgauja dėl masinių baldų, mūsų šalyje sparčiai populiarėja ir priešinga tendencija – vis daugiau lietuvių namus puošia būtent jiems sukurtais ir pagamintais baldais.

Kristina Strolienė, KRISPO baldų mados namų vadovė, sako, kad šiandien užtenka paprasčiausios nuotraukos, piešinio, brėžinio ar vaizdo klipo ištraukos, kad pagal jį būtų pagamintas patinkantis baldas.

Ar jaučiate, kad lietuviams reikia individualių baldų? Kodėl?

Kuriant individualius projektus, kiekvieną klientą konsultuoja dizaineris. Rodos, yra didelė baldų pasiūla: nuo pigiausių iki brangių itališkų baldų, bet šios rinkos „viduriukas“ yra neužpildytas.

Šiandien individualiai kuriamus baldus dažniausiai renkasi vidutinių pajamų žmonės, kurie savo namams ieško kažko išskirtinio. Tai žmonės, kurie nori „kažko gražaus“, bet neįperka garsių prekės ženklų. Jie nenori pigaus baldo, kurio nepritaikys namuose, nepatinka gobelenas ar netenkina kokybė.

Kita vertus, niekam ne paslaptis, kad ir garsiausi itališki baldai jau seniai nebegaminami Italijoje. Jie gaminami pigesnės darbo jėgos šalyse, o į Italiją „grįžta“ tik tam, kad būtų uždėta etiketė. Tad vis daugiau žmonių atranda, kad kruopštus vietos meistrų, Lietuvos baldininkų darbas gali būti netgi kokybiškesnis.

Be to, rinkoje trūksta modernios klasikos, išgrynintų formų baldų – joje per daug demonstruojamos apgaulingos prabangos. Taip pat stinga gražių baldų su miegamuoju mechanizmu.

Kokius „namų darbus“ turi atlikti žmogus prieš užsisakydamas baldą?

– Pirmiausia reikėtų apsispręsti dėl spalvos: kokios norima, kokia tiks prie namų stiliaus bei interjero. Tada pasirinkti baldo stilių: minimalistinį, puošnų ar modernią klasiką. Rinktis visada reikia pradėti nuo gobelenų gausos. Pažeriame krūvą pavyzdžių, ir kartu su žmogumi aptarinėjame, kas ir kodėl kam patinka.

Tik pradėjusi dirbti su baldais supratau, koks kiekvienas žmogus yra individualus. Pagal jo poreikius parenkami baldo išmatavimai bei kietumas.

Lietuviai dažniau renkasi kietesnius baldus, bet mėgstančiajam išties patogiai, minkštai atsisėsti, joks standartinis iš porolono pagamintas baldas neįtiks. Baldui „minkštinti“ galima panaudoti žąsų pūkus, specialioms funkcijoms užtikrinti dedami arklio šeriai, bambuko pluoštas – to jau masinis gamintojas nepasiūlys.

Baldas visgi yra vienas pagrindinių elementų, nulemiančių interjerą, jo nuotaiką. Specialistai pataria namus pradėti kurti nuo apšvietimo, tada rinktis ir statyti baldus, po to dėlioti interjero detales, kilimus, ir galiausiai – užuolaidas ir paveikslus. Užuolaidos ir baldai turi sudaryti darnų duetą.

Kas lemia baldo vertę? Kaip atskirti gerą baldą nuo blogo?

– Didžiausią baldo vertės dalį sudaro gobelenas – tai ir geriausiai matoma, įspūdį kurianti ir paprastai brangiausia jo dalis. Standartinių baldų gamintojai dažnai taupo gobeleno sąskaita, ir dėl to baldai tampa mažiau patrauklūs ir patogūs.

Renkantis gobeleną labai svarbu pasitarti su technines specifikacijas išmanančiu žmogumi. Gobeleno kokybę nulemia trys pagrindiniai parametrai: trinties (nusidėvėjimo) testas, jo „pūkavimasis“ ir atsparumas saulei.

Trinties testas atliekamas taip: per audinį sukamas ratas su medžiaga, labai panašia į švitrinį popierių (tarsi peiliams galąsti) – per kiek ciklų audinys sudyla, toks jo ir rodiklis. Ilgą laiką tai buvo vienintelis audinio kokybės vertinimo kriterijus, tačiau patarčiau atsižvelgti ir į kitus parametrus. Kas iš to, jei audinys itin atsparus, tačiau renka pūkus, arba yra linkęs blukti, o jūs baldą kaip tik planuojate statyti prie lango.

Renkant gobeleną svarbu kuo daugiau išsiaiškinti apie žmogų, jo įpročius bei stilių. Pavyzdžiui, jei mėgstate namuose rengti audringus vakarėlius, reikia rinktis skysčiams atsparų gobeleną, nuo kurio lengva nuvalyti vyno dėmes. Jei auginate katę, jokiu būdu nesirinkite žakardinio gobeleno, kad ir koks jis būtų gražus, – audinio iškilimai, jo raštai taps tikru iššūkiu katei. Yra joms ir „draugiškesnių“ gobelenų.

Kokius baldus dažniausiai užsisako lietuviai?

– Vyrauja standartinio dydžio trivietės sofos, būtinai su miegamuoju mechanizmu, skirtos svetainei ar laisvalaikio zonai. Su kolegomis juokaujame, kad lietuviai labai svetingi. Jiems būtinas miegamasis mechanizmas, kad būtų kur svečią paguldyti, kai, pavyzdžiui, italai, dažnai tik patiestų čiužinį ant grindų, ir tiek.

Paskutiniu metu ėmė gausėti ir miegamojo lovų poreikis: ryškėja tendencija, kai žmonės įsigyja kokybišką čiužinį ir paskui pagal jį gaminama graži lova.

Koks užsakymas buvo įdomiausias?

– Vienas garsus architektas užsisakė karaliaus Liudviko laikų sofutę. Jis specialiai ieškojo archyvuose, istoriniuose brėžiniuose, kaip ji turėtų atrodyti. Išėjo visai mažutė, tarsi vaikiška, nors skirta ir suaugusiems. Juk tais laikais žmonės buvo mažesnio ūgio. Šiai sofai specialiai pritaikėme tokį gobeleną, kuris naudojamas ir Versalio rūmuose. Tai suteikė dar daugiau autentiškumo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis