13 idėjų, kur ir kaip įkurdinti fotelį

Kas nesvajoja namie turėti jaukaus, o drauge uždaro kampelio, kur būtų galima vienumoje visiškai atsipalaiduoti ar užsiimti mėgstama veikla... Geriausiai šį poreikį tenkina fotelis: jis sukuria atskirą pasaulėlį – patogų, išskirtinį, nuteikiantį poilsiui. Ne veltui vieną atpažįstamiausių XX amžiaus krėslų „Bibendum“ sukūrusi baldų dizainerė ir architektė Eileen Gray manė, kad fotelis – „žmogaus tąsa, jo išsilaisvinimas, jo dvasinė išraiška.“

1. Solo partija
Praėjo tie laikai, kai fotelis asocijavosi su patogiu, tačiau nuobodžiu baldu, nepagrįstai užgrobiančiu daug vietos, būtinai derančiu prie sofos ir turinčiu „antrąją pusę“. Šiandien fotelis – vienas populiariausių dizainerių interesų objektų. Dėl eksperimentų formomis ir naujomis medžiagomis, improvizacijų klasikiniais motyvais jų atsirado daugybė – ir pačių įvairiausių. Kultiniams XX a. sukurtiems garsių dizainerių (Arne Jacobseno, Yngve Ekströmo, Ray ir Charleso Eamesų, Harry Bertoios) krėslams būdingas neįprastas, itin tikslingai apgalvotas siluetas, jie kuria privatumo ir drauge išpuoselėtos elegancijos pojūtį. Toks baldas atlieka solo partiją!

2. Istorinė replika
Šiandien patogiai sėdėti yra savaime suprantamas dalykas, tačiau kadaise tai buvo išskirtinė privilegija. Etiketas supaprastėjo tik artėjant XVIII amžiui, ir baldininkai tuoj pat ėmėsi kurti įvairiausios formos bei paskirties krėslus. Klasikiniai foteliai, sukurti XVIII–XIX amžiuje, išsiskiria subtilia apdaila, dekoratyviais raižiniais, kurie puošia ranktūrius, kojas, atlošus. Itin vertingam antikvariniam baldui svarbiausia rasti tinkamą vietą – tai turėtų diktuoti viso būsto, net jei jis šiuolaikiškas, stilistinį braižą. Vientisą įspūdį stiprina atidengta seno mūro siena bei knygos.

3. Jauki vienuma
Skandinaviško stiliaus namuose krėslas dažniausiai skirtas ne bendrauti, bet jaukiai pailsėti vienumoje – bet tokioje, kur juntamas ryšys su gamta. Natūralumo įspūdį visada stiprina augalinių raštų motyvai, todėl čia labai dera stilizuotais gėlių žiedlapiais puoštas gobelenas, kuriuo aptrauktas patogus krėslas netoli židinio. Baigtų, griežtų formų derinys, romantiški elementai suteikia jaukumo.

4. Iš palėpės
Kas gali būti paprasčiau ir neįprasčiau, nei paversti senelių fotelį išskirtiniu interjero akcentu, pakeitus apmušalus ar pasiuvus baldui užvalkalą. Idėja tinkama tiems, kurie mėgsta daiktus su istorija, žavisi jų keliama nostalgija. Juolab kad retro stiliaus dizainas vėl tapo populiarus. Tad reikia tik šiek tiek lėšų ar pastangų atnaujinti gyvenimo mačiusio fotelio minkštąją dalį bei medinius elementus, pervilkti gobeleną. Stilizuotų, tarsi pieštuku pieštų gėlyčių raštas, kuris pagyvina juodai baltų dryžių ir langelių ritmą, neišblaško interjero vientisumo, atrodo stilingai miegamajame įrengtoje poilsio zonoje.

5. Išraiškingas siluetas
Fotelis yra ne tik funkcionalus ir patogus baldas. Dažnai jis gali tapti išskirtiniu akcentu, svarbia detale. Originalus krėslas neturėtų stovėti šalia sofos ar kito stambių gabaritų baldo. Jam reikia laisvos erdvės, kur nėra dėmesį nukreipiančios puošybos elementų. Beje, net ir pradinė fotelio paskirtis suteikia jam teisę būti vieninteliam ir nepakartojamam – juk pirmasis krėslas žmonijos istorijoje buvo sostas.

6. Netikėtai ryškus
Neutraliu baldų fonu tampa šviesia spalva nudažytos plokštumos. Tokiame fone ryškus modernaus dizaino fotelis sukuria netikėtumo įspūdį, praskaidrina monotonišką, santūrią spalvinę gamą.
Ryški fotelio spalva bus sėkmingai pasirinkta tuo atveju, jei kambaryje vyrauja minimalistinis stilius arba fotelio forma išskirtinė, neįprasta. Tiesa, fotelio atveju aktyvų gobeleno raštą reikia naudoti atsargiau nei kilimų, lovatiesių ar užuolaidų – jis matomas ne vienoje plokštumoje, bet iš visų pusių, todėl labiau krinta į akis.

7. Elegantiškiausia spalva
Tradicinės elegancijos gerbėjai paprastai teikia pirmenybę neutralių atspalvių foteliams. Amžinai madingas baltos spalvos krėslas dera iš esmės bet kokio stiliaus namuose – ir vienas baltos spalvos baldas gali vizualiai praplėsti erdvę, sukurti šviesesnės patalpos įspūdį. Ši spalva visada tokia stilinga... O pasiilgus ryškesnių akcentų, apklotas ar pagalvėlė šį poreikį tenkina be didelių pastangų.

8. Įteisintas statusas
Geras fotelis – tai visad puikios kokybės audinio ir patikimos konstrukcijos visuma. Oda – brangi medžiaga, odinis baldas skirtas šeimininko statusui pabrėžti, o interjerui suteikia respektabilumo, prabangos. Tačiau toks baldas netinkamas mažoje patalpoje, jam reikia erdvės, todėl ankštame miegamajame ar prieškambaryje jam ne vieta.

9. Pasikartojantys motyvai
Net ir išskirtinis krėslas turi būti susietas su interjeru bendra savybe – spalva ar apmušalų raštu. Tai galėtų tapti orientyru renkantis fotelio gobeleną. Jį galima derinti prie užuolaidų, kilimo ar apmušalų rašto – ir nebūtinai šie turi idealiai sutapti. Labai artimi sienų ir krėslo atspalviai vizualiai plečia kambario erdvę, o ryškūs ir dramatiški – padaro ją uždaresnę.

10. Vieninga visuma
Tikslingai parinktos pagalvėlės ar apmušalas skirti ne tik suteikti patogumo – šie aksesuarai visumon susieja kambario puošybą, kitus baldus, krėslą. Stilingai atrodo tie audiniai, kurių raštų motyvai kartojasi, tačiau neturi nieko bendra su fotelio gobelenu. Kai kambaryje yra juodų, baltų ar pilkų atspalvių baldų, aksesuarų – rinkitės tokias pat pagalvėles, tačiau fotelis turėtų būti kitos spalvos, kad kontrastas būtų kuo ryškesnis. Jei krėslo gobelenas neutralios spalvos, ryškios pagalvėlės turėtų būti tokių atspalvių, kurie jau būdingi kambario puošybos elementams. Kitu atveju aksesuarai verčiau tegul išsiskiria akį traukiančiu raštu ar įdomia audinio faktūra, tačiau jų spalva būna blyškesnė.

11. Kam tos taisyklės...
Supamasis fotelis skirtas nuraminti sujauktus jausmus, nuvyti šalin nerimą, atsigauti, pasisemti įkvėpimo. Tačiau buvo metas, kai toks baldas tarsi nuėjo užmarštin, nes šiuolaikiškuose namuose nėra paprasta jį pritaikyti. Laimė, interjero dekorą lemia mūsų gyvenimo būdas, o ne estetinių taisyklių visuma, todėl stilių miksas toks žavus. Ir pakabinamas supamasis krėslas puikiai dera nepriekaištingai stilinguose, prabanga dvelkiančiuose namuose, suteikia jiems jaukumo, šilumos.

12. Sparnuotasis
Kadaise „sparnai“ krėslui sugalvoti todėl, kad įsitaisius jame šalia atviro ugniakuro pūsdavo skersvėjis ir reikėjo saugoti galvą. Todėl atkaltės šonai būdavo užlenkti į priekį. Šiuolaikiniai dizaineriai taip pat mėgsta pridėti improvizuotus „sparnus“ moderniems foteliams – ne tik dėl to, kad šie įkūnija laiko patikrintą, jaukią prabangą, bet ir todėl, kad labai tikslingai įrėmina asmeninę erdvę.

13. Sąjungininkai
Fotelis atspindi gero skonio ir noro gyventi patogiai sąjungą. Ją įgyvendinant net išskirtiniam baldui reikia pagalbininkų. Poilsio kampelis mielas tik tada, kai čia pat jaukią šviesą skleidžia šviestuvas, šalia patogu pasidėti knygą, kompiuterį ir kavos puodelį, šalia spragsi ugnis ar pro langą matyti toliai...

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis