Raktas, atveriantis vartus į vyno pasaulį

Anglai pirmieji patentavo kamščiatraukio išradimą – galbūt todėl yra sukūrę šiek tiek nešvankų tostą, skirtą šiam įrankiui deramai pagerbti. „Vynas neišvys pasaulio, kol kamštis nenusidės su kamščiatraukiu“, – šmaikštauja jie...

Nebuvo, nes... nereikėjo

Lyginant su sena kaip pasaulis vyno istorija, kamščiatraukiai atsirado neseniai – XVII amžiuje. Nes iki to laiko šio įrankio tiesiog nereikėjo. Vynas buvo laikomas medinėse statinėse, o stikliniai buteliai skirti tik jam patiekti į stalą, mat buteliai buvo labai brangi ir trapi retenybė, todėl saugoma apipynus vytelėmis ar šiaudais. Kai butelių gamyba suklestėjo, vyną ėmė pilstyti į juos, o tada prireikė ir kamščių užkimšti. Tai sugalvojo anglai, kad galėtų į savo šalį atsigabenti vyno iš juo iki valias besimėgaujančios Prancūzijos.

Remiantis viena iš versijų, pirmieji kamščiatraukiai atsirado iš miniatiūrinių atidarytuvų, kuriuos damos naudojo gausybei tuo metu tokių madingų kvepalų, druskų ir vaistų buteliukų atidaryti. Remiantis kita versija, kamščiatraukis yra įtaiso tire-bourre, skirto įstrigusiai kulkai iš pistoleto vamzdžio ištraukti, „vaikaitis“. Šis aiškinimas gan patikimas, mat XVIII a. ir vienus, ir kitus gamino tos pačios gamyklos.

Kamščiatraukis išradinėtas daugybę kartų

„Butelio varžtas“ pirmą kartą aprašytas 1681 metais. Tačiau pirmasis kamščiatraukio išradimo patentas išduotas gerokai vėliau – tik 1759 metais Didžiosios Britanijos ministrų kabineto nariui Samuellui Henshallui, nors jo tėvynainiai jau ne vieną dešimtmetį atidarinėjo kamštinio ąžuolo žievės kamščių patikimai saugomus vyno butelius. Šis žmogus kamščiatraukį išties šiek tiek patobulinto: pritvirtino prie spiralės metalinį žiedą, pristabdantį jos įsukimą. Nors toks įrankis atrodo gan paprastas, tačiau išrastas vieną kartą jis vėliau buvo tobulinamas šimtus. Čia vėl pasižymėjo anglai: 1802 metais jie sugalvojo, kad kamščiatraukis gali veikti sverto principu, 1855 metais susiprotėjo svertą pritvirtinti šone, o 1888-iaisiais sukūrė „plaštakę“ su svertais – sparneliais iš šonų. Visi šie išradimai kuo puikiausiai pasiteisino ir šiandien neužmiršti.

Pagarbos ženklai: enciklopedijos, muziejai...

Kamščiatraukiams iš pradžių naudotas ne šiaip metalas, bet ir auksas bei sidabras. Tačiau greitai paaiškėjo, kad spiralė turi būti tvirta, ir ją imta gaminti iš plieno. O štai rankenėlės buvo pačios įvairiausios: geležinės, kaulinės, sidabrinės, perlamutrinės ar vertingo medžio. Išmoningi meistrai kūrė netgi tokius kamščiatraukius, kurių rankenos priminė kokį nors gyvūną – šunį, beždžionę, dramblį, gyvatę, o spiralė būdavo jo uodega. Kelis šimtmečius puoselėta kamščiatraukių formų, meniškos apdailos įvairovė lėmė tai, kad toks įprastas kiekvienuose namuose daiktas šiandien kaitina kolekcininkų aistras.

Garsiuosiuose „Christie's“ aukcionų namuose du kartus per metus rengiami specializuoti kamščiatraukių aukcionai. Šio įrankio gyvenimą įvairiais aspektais nagrinėja ne viena dešimtis solidžių knygų: pavyzdžiui, elitinio kamščiatraukių kolekcininkų klubo prezidentas Donaldas Bullas yra išleidęs ir kapitalų leidinį „Didžioji kamščiatraukių knyga“ („The Ultimate Corkscrew Book“), ir net „Kišeninį kamščiatraukių gidą“ („Pocket Guide to Corkscrews“). Beje, jam priklauso ir 4 tūkstančių kamščiatraukių kolekcija. Vertingas šių įrankių kolekcijas taip pat galima išvysti Prancūzijos, Ispanijos, Italijos ar Kalifornijos muziejuose. Bet jei neplanuojate tokių ekskursijų, net neišeidami iš namų galite pasigrožėti pačiais įvairiausiais kamščiatraukiais bei juos vaizduojančiais meno kūriniais virtualiame muziejuje www.corkscrewmuseum.com. Čia rasite net 16 tūkstančių nuotraukų...

Lyg vynuogių ūseliai

Smagu pasigrožėti dekoratyviais meno kūriniais, tačiau kamščiatraukis vis dėlto skirtas labai praktiškam tikslui, tad svarbu, kad jis būtų funkcionalus. Visus klasikinius kamščiatraukius vienija vienas elementas – aštri spiralė, primenanti susivijusius vynuogių ūselius. Ji pagaminta iš apvalios vielos, nes aštrios briaunos gali sutrupinti kamštį. Vis dėlto tokius kamščiatraukius naudoti nebuvo itin patogu: dėl metalinės spiralės trinties nelengva kamštį ištraukti, spiralė kartais jį sutrupindavo. Tad 1978 metais amerikietis Herbertas Allenas pasiūlė padengti spiralę teflono sluoksniu. Jo trinties koeficientas mažesnis nei metalo, todėl padidėjo įrankio patikimumas ir veiksmingumas.

Rinkdamiesi kamščiatraukį atkreipkite dėmesį į spiralės kokybę: jos galas turi būti aštrus, kad lengvai pradurtų kamštį, o pati spiralė pagaminta iš tvirto metalo ir gana plona, kad jo nesutrupintų. Platesnis spiralės skersmuo ir didesnis ilgis sumažina tikimybę, kad kamštis lūš.
Atkemšant butelį spiralė turi perdurti beveik visą kamštį, bet kiaurai neišlįsti, kad į vyną nepribyrėtų kamščio trupinių.

Patikimai ir švelniai

Ne vien puikus gėrimas ir dekoratyvios taurės lemia, ar vyno ragavimas taps skoningu vakarėlio akcentu. Draugija visuomet įvertins ir elegantišką butelio atkimšimo ritualą stilingu kamščiatraukiu. Sutikite: paprasčiausiu gelžgaliu atidaryti seno gero vyno butelį vulgaroka...

Be nesudėtingos konstrukcijos kamščiatraukių yra dvi rūšys tokių, kurie padeda lengviau ištraukti kamščius. Viena jų – kamščiatraukiai su svertu: tai vadinamasis someljė kamščiatraukis arba kamščiatraukis su sparneliais. Pastarasis taupo jėgas, tačiau įgręžus jį ne visai vertikaliai kamštis lūžta. Pats „teisingiausiais“ yra someljė kamščiatraukis. Iš pirmo žvilgsnio juo naudotis nepaprasta, tačiau būtent tokiu kamščiatraukiu vyno butelius atkemša profesionalai. Juo butelis atidaromas elegantiškai ir subtiliai, negirdėti nepadoraus pokštelėjimo. Someljė kamščiatraukis turi dviejų pakopų svertą. Jis patogus, nes iš pradžių pajudina kamštį iš vietos, o tada atsargiai jį ištraukia. Kamščiai laikui bėgant sensta ir lengviau sutrupa, o šis klasikinis įrankis padeda išvengti tokio pavojaus. Dar vienas someljė kamščiatraukio privalumas – nedidukas peiliukas nupjauti kapsulei, dengiančiai butelio kaklelį.

Kita kamščiatraukių rūšis – įsukami, kai kamštis ištraukiamas toliau sukant spiralę. Jie labai patogūs, tačiau vargu ar pavyks butelį atkimšti be garso. Tiesą sakant, kokį kamščiatraukį pasirinktumėte, jį reikia prisijaukinti, kad būtų patogus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis