Pirmoji sumani gatvių apšvietimo sistema jau Vilniuje

Tinkamas miesto apšvietimas laikomas viena svarbiausių miesto identiteto dalimi. 1600 km elektros kabelių apraizgytas ir beveik 50000 šviestuvų ir prožektorių turintis Vilnius tapo pirmuoju Lietuvos miestu, kuriame įdiegta eksperimentinė sumani apšvietimo sistema. Iki 60 proc. elektros energijos leidžianti sutaupyti sistema suprojektuota Gelvonų gatvėje.

Projekto metu seno tipo šviestuvai pakeisti LED technologijos šviestuvais, modernizuotas maitinimo punktas ir įdiegta sumani apšvietimo valdymo sistema, kuri leidžia nuotoliniu būdu valdyti gatvės apšvietimą bei naudoti skirtingus apšvietimo scenarijus. Vilniaus Gelvonų gatvė pasirinkta kaip tipinis gyvenamojo rajono pavyzdys, siekiant realiai apskaičiuoti LED technologijų teikiamą ekonominį naudingumą tankiausiai apgyvendintuose miesto kvartaluose.

„LED laikoma ekonomiškiausia apšvietimo forma, pagrįstai vadinama ateities apšvietimo technologija, kuri padeda sumažinti elektros suvartojimą iki 30 proc. Sumani apšvietimo valdymo sistema leidžia sutaupyti dar 20-30 proc., tad susumavus abi priemones galima prognozuoti iki 60 proc. mažesnes elektros sąnaudas. Atlikus faktinius Gelvonų gatvės matavimus ir palyginus naująją sistemą su anksčiau buvusiais šviestuvais, apskaičiuotas 59% el. energijos sutaupymas. Naujoji sistema pilnai atitiko mūsų lūkesčius. Kadangi sistema veikia jau daugiau kaip mėnesį, nekantriai laukiame ir gatvės gyventojų atsiliepimų.“ – pasakoja Gediminas Vilčiauskas, įmonės „Prezentacijų spektras“, įdiegusios sumanią apšvietimo sistemą, direktorius.

Šiai apšvietimo sistemai valdyti yra naudojama speciali programinė įranga. Pagrindinis šios sistemos privalumas – centralizuotai galima valdyti visus prie sistemos prijungtus šviestuvus, keisti nuotoliniu būdu apšvietimo lygį ir sumažinti apšvietimą naktį ar kitomis mažo naudijimosi valandomis dvigubai ar net daugiau, taip pat gauti informaciją apie šviestuvų gedimus nuotoliniu būdu ir taip mažinti aptarnavimo išlaidas.

„Šios technologijos diegimas Vilniaus gatvėse yra didelis žingsnis į priekį. Net pora sutaupytų vatų nuo kiekvieno šviestuvo turi didelę elektros sąnaudų ekonomiją Vilniaus miestui”, - sako Sigitas Mocevičius, „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklų“ direktorius.

Bandomasis projektas unikalus tuo, kad į sprendimo priėmimą planuojama įtraukti ir Fabijoniškių bendruomenės gyventojus. Jie galės palyginti du apšvietimo tipus ir išreikšti savo nuomonę. Todėl vienoje gatvės atšakoje sumontuoti šviestuvai skleidžiantys 4000 Kelvinų šviesą (šaltą), o kitoje – 3000 Kelvinų (šiltą). Centrinėse miesto arterijose, aplinkkeliuose diegiami žibintai dažniausiai būna šaltos šviesos, tokioje šviesoje lengviau pastebimi judantys objektai. Tai ypač aktualu vairuotojams. Tuo tarpu šilta šviesa gyvenamuosiuose miesto kvartaluose sukelia jaukumo ir gali veikti raminančiai. Gelvonų gatvės gyventojai galės nuspręsti koks apšvietimas jiems tinkamesnis.

Bandomasis Gelvonų gatvės apšvietimo projektas buvo įdiegtas video ir LED technologijų bendrovės „Prezentacijų spektras“ lėšomis bendradarbiaujant su „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklais“.

Užsakymo nr.: PT_71514000

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis