Kokio apšvietimo reikia tamsiuoju metų laikotarpiu?

Baigėsi vasara, tad prieš akis niūrokas ruduo ir ilgoka žiema su neprognozuojamai užsitęsusiu pavasariu.

Visiškai pakeisti natūralios saulės šviesos dirbtiniu apšvietimu nepavyks, tačiau įmanoma ir reikia namų apšvietimą sutvarkyti taip, kad tamsųjį laiką išgyventumėme jaukiau ir komfortiškiau.

Net jeigu nemėgstate didžiųjų prekybos ir pramogų centrų, sutiksite, kad rudens-žiemos vakarais ten kur kas linksmiau. Kodėl? Ten daug šviesos, kuri sutraukia net nieko neperkančius ir niekuo nesivaišinančius.

Įprasta, kad ypatingai daug dėmesio šviesos terapijai skiriama Šiaurės šalyse, tačiau nemažai apie tai kalbama ir Italijoje. Šalyje, kur netrūksta saulės, šilumos ir – taip pat šviestuvų gamintojų. Lietuvos platumose šiauriečių ir pietiečių patirtį galime puikiai pritaikyti. Tačiau apie viską iš eilės.

Jeigu namus renkatės ar statotės, gera proga pasidomėti, į kurią pusę – pietus, šiaurę, rytus ar vakarus – bus Jūsų miegamojo, vaikų kambario, virtuvės ir kitų kambarių langai. Nors ir trumpesnės mūsų šaltosios dienos, tačiau saulė šviečia, išnaudokite ją. Kokybiškesnės šviesos gyvybei už ją nėra.

Rytinė saulė bus puikus žadintuvas virtuvėje, šiaurinė pusė nuteiks ramesniam darbui, o vakarinis saulėlydis pritiks svetainėje.

Vakaras – sugrįžote namo iš darbų, mokyklų, parduotuvių. Visuose visuomeniniuose pastatuose, darbo patalpose daugeliu atvejų laikomasi šviesos standartų, o namuose šviesos kiekio normas susikurkite ir išlaikykite patys: teisingai suprojektuotas bendrasis atskirų patalpų apšvietimas plius funkcionalus darbo vietos apšvietimas, akcentinis, dekoratyvus apšvietimas stipriai pagerins Jūsų poilsį ir laisvalaikį namuose.

Svarbu žinoti esminę informaciją apie apšvietimo vienetus liuksus (lx) ir šviesos srauto vienetus liumenus (lm). Ši informacija skelbiama visuose lempučių įpakavimuose. Pavyzdžiui, darbo vietoms reikia 500 lx, svetainei reikia maždaug 300 lx, bendram apšvietimui – apie 200 lx, pagalbinėse patalpose – iki 75 lx.

Pavyzdžiui, visuomeninėse patalpose šviesos yra nuo 500 iki 1 000 lx. Tuo tarpu natūralios saulės šviesa dieną siekia nuo 14 000 iki 15 000 lx (apniukusios dienos – iki 1750 lx). Šie skaičiai puikiai parodo, kokie dideli šviesos kiekio skirtumai mūsų laukia atėjus rudeniui, žiemai.

Taip pat svarbu tai, jog šviesos kiekis labai priklauso nuo Jūsų interjero spalvų (tamsus interjeras šviesą sugers), nuo patalpos dydžio, tūrio, nuo baldų ir daiktų kiekio ir t. t.

Kadangi gyvename šiauresnėje platumoje, mums natūraliai norisi šilumos, o tai interjere galima pasiekti su šiltesne šviesa. Įdomu tai, kad pietiečiai labiau mėgsta šaltesnio spektro šviesą interjere.

Nuo senų laikų šiltą šviesą skleidžia kaitrinės ir halogeninės lemputės, bet šias senesnes technologijas galima pakeisti moderniomis lemputėmis, kurios taip pat skleis tokio pačio šiltumo šviesą. (Tiek liuminescencinę, tiek LED lemputę galima rasti su panašiomis į kaitrinę ar halogeninę lemputę šviesos spalvos charakteristikomis).

Teorija ne visada lengvai persikelia į praktiką. Todėl nenustebkite: daug skaičiavote, rinkotės ir įsigijote teisingas lemputes, bet rezultatas apgailėtinas: daug lempų, mažai šviesos.

Nepamirškite – apšvietimo specialistai gali teisingai įvertinti Jūsų patalpas, išmatuoti specialiais matuokliais Jūsų turimą apšvietimą visose zonose ir pasiūlyti sprendimus ten, kur yra problemų.

Dar kartą patartina prisiminti, kad bėgant nuo tamsos nebūtina viso būsto sušviesti, nepersistenkite.
Galvokite apie zonas, sukurkite šviesos relaksacijos vietas savo namuose, pavyzdžiui, vonioje, svetainėje, žiemos sode, įstiklintoje terasoje.

Nepamirškite ir tokių zonų, kur nedirbate, tik ilsitės. Ką galima padaryti su šviesos pagalba namų „rekreacijos“ zonose – taip pat geriausiai patars apšvietimo profesionalai.

Nepamirškite, kad ir nepriekaištingai sutvarkius namų apšvietimą, būtina saulei šviečiant pasivaikščioti lauke natūralioje šviesoje.

PRANDINA nuotr.

Užsakymo nr.: PT_62955428

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis