Patarimai, kaip rinktis šviestuvą namams

Vis dažniau naudojamų taupiųjų lempučių galima rasti pačių įvairiausių: nuo įprastos spiralės iki žvakutės formos, bet svarbus ir šviestuvo, į kurį bus sukama lemputė, tipas. Būtent jį reikėtų derinti prie patalpų paskirties ir bendro namų interjero. Dažniausiai šviestuvai yra skirstomi į tris pagrindinius apšvietimo lygius: sėdimas, stovimas bei lubų aukštis, todėl prieš pirkdami šviestuvą įvertinkite, kurio lygio šviesos norite ir kokia bus jos paskirtis. Yra šeši pagrindiniai šviestuvų tipai, kurių kiekvienas pritaikytas skirtingiems poreikiams.

Pagrindinės šviestuvų rūšys:

Sieniniai šviestuvai. Išsklaidytą bei koncentruotą šviesą skleidžiančios sieninės lempos sukuria rafinuotumo bei elegancijos atmosferą visuose namuose. Jei planuojate apšviesti ilgą koridoriaus erdvę, išdėstykite šviestuvus 1,8-2,4 m atstumu ir kabinkite maždaug 1,5 m nuo grindų. Sieniniai šviestuvai puikiai tinka prie lovos arba vonios kambaryje – iš abiejų veidrodžio pusių pakabintos lempos nemeta šešėlio ant veido ir sumažina riziką įsipjauti skutantis ar suklysti besidažant.

Pakabinamos lempos. Universalūs šviestuvai, naudojami visose patalpose. Įvairaus tipo gaubtai leidžia sukurti tiek stiprią, tiek prislopintą šviesą. Dažniausiai rekomenduojama virš stalo kabinti kelis mažesnius šviestuvus, kurie sukurs jaukią atmosferą ir šiltą, keliomis kryptimis sklindančią šviesą. Mėgstantiems išskirtinį interjerą siūloma paeksperimentuoti su skirtingų dydžių šviestuvais ar jų gaubtais. Šviestuvas virš stalo paviršiaus turėtų kyboti bent 76 cm.

Stalinės lempos. Dažniausiai koncentruotam apšvietimu skirtos lempos statomos ant darbo stalo, šalia lovos ar vietose, kurioms labiausiai trūksta stiprios šviesos. Nors ir būdamos nedidelės, stalinės lempos atlieka svarbų vaidmenį, kuriant bendrą patalpų interjerą, todėl verta paieškoti tinkamiausios formos, spalvos bei dydžio šviestuvo. Didžiausias stalinių lempų privalumas – mobilumas: jas lengvai perkelsite iš vienos vietos ar kambario į kitą. Lempos aukštis turėtų būti maždaug 106 cm nuo žemės.

Toršerai. Šviestuvai, nukreipiantys šviesos srautą į viršų, puikiai tinka jaukios pritemdytos aplinkos kūrimui. Toršeras dažniausiai naudojamas kaip papildomas šviesos šaltinis ar interjero detalė, tačiau įsukant galingesnes lemputes, vis dažniau pasirenkamas pagrindiniam patalpos apšvietimui. Lempos gaubtas apsaugo nuo akinančio šviesos srauto, o reguliavimo mygtukas leidžia paryškinti arba pritemdyti toršero skleidžiamą šviesą. Optimalus toršerų aukštis – 167-183 cm.

Lubų šviestuvai. Labai praktiški šviestuvai tinka tradiciniam kambarių apšvietimui ir yra geriausias pasirinkimas taupantiems vietą kambaryje. Skiriami dviejų tipų šviestuvai: įmontuoti į lubas ir šiek tiek pakibę po jomis. Norint tinkamai apšviesti kambarį, didesnius lubų šviestuvus reikėtų kabinti 2,5-3 m atstumu, mažesnius – dar arčiau vienas šalia kito.

Apšvietimo specialistai pataria, kad, siekiant išvengti ryškios ir akinamos šviesos, geriau rinktis silpnesnės raiškos lemputę arba ją įsukti po šviestuvo gaubtu. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į taupiosios lemputės spalvinį spektrą: šaltesnio spektro šviesa yra tinkama darbastalio apšvietimui, todėl dažniausiai sukama į stalines lempas, tačiau kitos rūšies šviestuvams patartina rinktis šviesesnio spektro, maloniai šiltą šviesą skleidžiančias lemputes.

Lietuvoje energiją taupančių lempučių surinkimą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė primena, kad svarbu ne tik parinkti tinkamą lemputę šviestuvui, bet, jai perdegus, pasirūpinti tinkamu utilizavimu. „Taupiosiose lemputėse yra žmogui ir aplinkai pavojingo gyvsidabrio, todėl itin svarbu tinkamai pasirūpinti perdegusiomis lemputėmis – atsargiai jas išimti iš šviestuvo bei atiduoti į specialiuosius surinkimo punktus, kuriuos galima rasti visoje šalyje“.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis