Dizainerė pataria, kaip tinkamai apšviesti valgomojo stalą

Besiruošiant didžiosioms metų šventėms pats laikas pagalvoti apie valgomojo stalo bei šviestuvo duetą, nes laukiant svečių tai tampa viena svarbiausių interjero kompozicijų. Kaip nepadaryti klaidų projektuojant stalo apšvietimą, pataria dizainerė Goda Litinskienė.

Niekam ne naujiena, kad virš valgomojo stalo įrengti tinkamus šviestuvus – būtina, nes vien bendrojo apšvietimo šviestuvas nepajėgus atlikti specialiam stalo paviršiaus apšvietimui priskiriamų funkcijų.

Valgomojo stalui apšviesti rekomenduojamas nuo lubų nuleidžiamas šviestuvas, kurio šviesos kryptis orientuota žemyn. Svarbu atkreipti dėmesį į šviestuvo aukštį: jis turi apšviesti visą paviršių, o šviesa – neakinti sėdinčiųjų prie stalo, bet ir nemesti ant paviršiaus šešėlių. Taigi – šiek tiek aukščiau virš sėdinčiųjų galvų. Paskaičiuota, kad tai turėtų būti apie 80 cm.

Tačiau kuo aukštesnė patalpa, tuo aukščiau reiktų kabinti šviestuvą, kad būtų proporcingai užpildyta erdvė virš stalo. Atitinkamai turėtų didėti ir gaubto skersmuo. Tokiu atveju galima pamąstyti apie kelių lygių šviestuvą su skirtingo aukščio šviesos šaltiniais – tai padėtų proporcingai užpildyti erdvę virš stalo.

Puikus pasirinkimas valgomojo stalui apšviesti – reguliuojamo aukščio šviestuvas. Galimybė reguliuoti aukštį padės kurti norimą šios zonos nuotaiką: nuleidus gaubtą žemyn galima sukurti jaukią kamerinę, o pakėlus – iškilmingesnę, oficialesnę atmosferą.

Gaubto dydis taip pat turi įtakos tinkamam stalo apšvietimui – jo skersmuo turi apimti ne mažiau nei pusę stalo paviršiaus ploto. Jei stalas didesnis – galima rinktis kelių šviestuvų kompoziciją.

Šviestuvo dizainas priklauso nuo jūsų poreikių ir interjero stilistikos. Rekomenduočiau jį derinti prie stalo ir kėdžių dizaino, nes šie elementai sudaro vientisą kompoziciją, kuri interjere suvokiama kaip atskiras objektas.

Jei norite išryškinti valgomojo zoną – rinkitės drąsesnio dizaino, ryškesnio kolorito, išraiškingesnio dekoro šviestuvus, iš karto atkreipsiančius į save dėmesį. Mėgstantiems nuosaikumą ir subtilumą tiks lakoniško dizaino, spalviškai įsiliejantys į bendrą koloritą, žemyn nukreipti šviestuvai.

Prie sienos pristumtą valgomojo stalą puikiai apšvies tinkamai parinkti keli sieniniai šviestuvai. Geriausia rinktis šviestuvus su ilgomis kojelėmis ir žemyn nukreiptu gaubtu. Juos reikėtų montuoti maždaug 1 m nuo stalo paviršiaus.

Ne visuose namuose valgomojo stalas turi savo nuolatinę vietą, kai kurie žmonės mėgsta mobilius interjero sprendimus, todėl ir stalas dažnai stumdomas iš vienos vietos į kitą. Tokiais atvejais lubų šviestuvas netinka. Geriausias pasirinkimas – arkos formos toršeras, įkomponuotas greta valgomojo stalo. Vakarieniaujant tinkamai nukreiptas jo gaubtas apšvies stalo paviršių, o leidžiant laiką svetainėje sukurs jaukią prieblandą.

Apie naujausią dizainerės Godos Litinskienės interjero projektą, kuriame išraiškinga valgomojo kompozicija tapo vienu svarbiausių interjero akcentų, skaitykite žurnalo „Mano namai“ gruodžio numeryje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis