Dizaino klasika: kėdė „Ku-dir-ka“

Šis dizaino objektas sukurtas Lietuvoje, žinomas bei vertinamas ir už mūsų šalies ribų, o kada nors jis (ir ne tik) bus pavadintas tikra dizaino klasika... Tai spėlionė, bet mes ja tikime!

Nutolti nuo tradicijos

Vilniuje vykusioje parodoje „Baldai 2006“ buvo surengtas pramoninio dizaino konkursas „Neformate“, kurio tema įvardyta kaip „Nacionaliniai sėdėjimo ypatumai“. Jos įkvėptas jaunas dizaineris Paulius Vitkauskas, tuo metu bebaigiąs studijas Vilniaus dailės akademijoje, pristatė supamąją kėdę netikėtu pavadinimu „Ku-dir-ka“ ir laimėjo pagrindinį prizą.

Atlikus keletą technologinių patobulinimų tradicine koncepcija ir futuristiniu dizainu išsiskiriančią kėdę ėmė gaminti studija „Contraforma“, ir baldas pradėjo savo kelionę po tarptautines dizaino parodas Londone, Paryžiuje, Niujorke, Tokijuje, Helsinkyje, garsindamas pasaulyje Lietuvos vardą.

Himno ritmu

2007 metais, po to, kai kėdė buvo eksponuota Londone vykusioje dizaino parodoje, britų savaitraštyje „Time“ pasirodė Richardo Claytono straipsnis apie 5 supamųjų kėdžių dizainą: jame paminėti net du lietuvių kūriniai – Pauliaus Vitkausko „Ku-dir-ka“ ir Neringos Dervinytės supamasis krėslas „Mom“. Autorius tvirtina, kad kiekviename iš mūsų esantis didelis vaikas pamėgs kėdę „Ku-dir-ka“; ji primena mielą, tarsi iš pasakų atkeliavusį voragyvį su pernelyg daug kojų ir tarsi apibendrindama lietuvių dizainerių kūrinius pareiškia: „Lietuviai ateina“. Įkvepianti tai buvo prognozė...

Baldas neliko nepastebėtas prestižinių įvairių šalių interjero žurnalų ir interneto svetainių: originaliausių ir įdomiausių supamųjų kėdžių apžvalgose jis vadinamas Lietuvos dizaino simboliu. Smagu, kad dažnai paminima, jog kėdės pavadinimas susijęs su Lietuvos himno autoriumi Vincu Kudirka. Bet galima ir spėlionių aptikti, ką toks keistas žodis reiškia, – ar jis tik atitinka ritmišką kėdės kojų stuksenimą sūpuojantis, ar turi ir kitokią prasmę...

Funkcionali prisitaikėlė

Dizaineris Paulius Vitkauskas sulaužė stereotipinį supratimą apie supamosios kėdės formą ir paskirtį: „Ku-dir-ka“ niekuo nesiskirtų nuo klasikinio įprasto baldo, jei ne dešimt kojų – jos padeda tobulai prisitaikyti prie sėdinčiojo judesių. Ramiai sėdint kėdė tvirtai stovi ant keturių kojų, tačiau tereikia pasilenkti į priekį ar atsilošti atgal ir ant jos patogu sūpuotis (tai turėtų būti labai smagu – juk dabar biuro kėdžių dizainas šį įprotį gerokai pažabojo), kėdės kojoms ritmiškai bilsnojant neįkyrų ritmą. „Ku-dir-ka“ gaminta iš raudonai, žaliai ar juodai dažytos faneros ir gali būti dviejų dydžių – skirta suaugusiesiems ir vaikams.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis