Interjero koncepcija, kuri padės namuose palaikyti tvarką

Lagom“ – švedų dizaino ir gyvenimo būdo filosofija panaši į danų „hygge“. Abu siejasi su natūralumu ir šiaurietiška estetika, tik danai akcentuoja jaukumą, o švedai pusiausvyrą bei saiką.

Šioje temoje galime rasti atsakymą, kas dizaine gali būti įvardinama kaip nesavanaudiškas „sveikas protas“, o tai yra kur kas svarbiau nei sakingos interjero detalės.

Lagom“ neatsiejamas nuo šeimos biudžeto. Termino kilmė siekia VIII-XI amžius, kai vikingų lygybės įstatymas „lagom“ leisdavo pasiimti maisto tiek kiek reikia, kad visi sąžiningai pasidalintų. Jie tai vadindavo sveiko proto teise. Šiandien skaičiuojame ne duonos kąsnius, o namus, automobilius, prabangias atostogas. Esame taip intensyviai skatinami viso to geisti, kad pamirštame pagalvoti apie visų šeimos narių interesus pvz. vaikų išsilavinimą, sveiką gyvenimo būdą ir pan. Poreikių yra tiek daug ir tokių svarbių, kad dizainas neturėtų kainuoti neproporcingai daug, kad pakenktų šeimos biudžetui. Neatsitiktinai būtent švedas Ingvaras Kampradas sukūrė IKEA filosofiją – jei neturi pinigų, tavo šviestuvas gali būti popierinis, nes gražiai ir oriai gyventi turi teisę kiekvienas.

Shutterstock

„Lagom“ neatsiejamas nuo komforto. Kažkodėl lietuviams ypač patinka „kieti“ paviršiai – stiklo lygumo sienos, brangios vonios plytelės, medinės grindys. Nuo to prasideda ir labai gaila, bet kartais pasibaigia remontas, nes išsenka biudžetas. Tuo tarpu švedai, nesivaiko ekstremalios sienų kokybės, bet pradeda nuo „minkštų“ paviršių – tekstilės, kilimų, lovos ir pan. Kaip geriau? Siekiame komforto, todėl svarbu žinoti, kas jį sukuria. Emocijas ir jausmus veikiai visi mūsų pojūčiai – rega, klausa, uoslė, skonis ir prisilietimas. Todėl nesijausime gerai, jei matysime tik lygias sienas, bet stigs malonaus prisilietimo – ignoruosime kokioje lovoje ir patalynėje miegame, naudosime nemielus rankšluosčius ir t.t.

Shutterstock

„Lagom“ neatsiejamas nuo gamtos. Švedai siūlo naudoti dirbtinį kailį. Vikingų palikuonys propaguoja tvarumą ir ekologiją. Tokios idėjos nenaujos ir gali atrodyti, kad šią pamoką jau išmokome. Tačiau olandų ekologas Matthijs G.S. Schouten situaciją vis dar mato dramatiškai. Nyderlandų princesės Irene van Lippe-Biesterfeld knygoje „Bičiulystė su gamta“ jis teigia, kad dvasine prasme mums mestas didžiulis iššūkis. Šiandien turime galimybę nežabotai tenkinti savo godumą ir egoizmą. Tačiau gamta visą laiką mums kartoja – Sustokite! Liaukitės! – pasaulyje tiek būtybių ir tiek gyvybės, kurioms reikia erdvės kad išliktų. Ar sugebėsime nugalėti savo izoliaciją ir pamatyti save neatsietai nuo gamtos? Kelia klausimą ekologas. „Lagom“ į tai turi atsakymą.

Shutterstock

„Sveiko proto“ principas, kurią propaguoja „lagom“, Lietuvoje labai aktuali. Dažnu atveju mes jos neturime, nes automobilio sėdynė būna ženkliai patogesnė už darbo kėdę; atostogaudami miegame minkštose pataluose, o grįžę – sukiužusioje lovoje. Galvodami apie saiką ir tvarumą turime galimybę išsaugoti ne tik savo gerovę, bet ir žemę, mūsų ekosistemą, kuri reikalinga tam kad gyventumėm. O tai jau ne grožio, o išlikimo klausimas.

Daugiau apie „lagom“ skaitykite ČIA

Šaltinis: www.valaviciute.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis