Grindų danga: kas populiaru pasaulyje, o kas - Lietuvoje?

Lengvai prižiūrima, ilgaamžė, estetiška – įprastai keliami tokie grindų dangos kriterijai. Ieškantiesiems netradicinių sprendimų dar rūpi ir sukuriamas netikėtumo efektas. Tad tradicines grindų dangas vis dažniau pakeičia butelių kamšteliai, odiniai diržai ar pramonės įmonių atributu laikytos liejamosios grindys.

Ekologija vis dar madinga

Pasaulinės tendencijos, architektų biuro H&I direktorės architektės Ievos Grudzinskienės teigimu, jau kurį laiką išlieka tokios pat: ekologiškai atsakinga gamyba. Tad rinkoje mažėja egzotinių medienos rūšių pasiūla, populiarėja sendintos, kuo mažiau apdirbtos grindys, dengtos alyva. 

Laminuotų grindų gamintojai įvertino nestandartines skaitmeninio spausdinimo teikiamas galimybes. Aukštos kokybės piešiniai ar nuotraukos spausdinami tiesiai ant medienos plaušo plokščių (HDF), šios vėliau padengiamos ypač atspariu, neblunkančiu apsauginiu sluoksniu.

Gamintojai rinkai siūlo ir odines grindis, kurių paviršius pagamintas iš perdirbtos natūralios odos bei kamštinės dangos. „Vieni ištikimi patvarioms, ilgaamžėms apdailos medžiagoms, kiti ieško naujovių, netradicinių sprendimų, siekdami būti originalūs. Tai užsakovai, kurie nėra prisirišę prie gyvenamosios vietos, ją keičia kas kelerius metus, tad savo būste renkasi neįprastus sprendimus, neatsižvelgdami į susiklosčiusias tradicijas ar kainą“, – kalbėjo architektė.

Kuriantieji būstą ilgam laikui, I.Grudzinskienės teigimu, labiau pasitiki patikrintomis ilgaamžėmis apdailos medžiagomis. Beje, neturintieji galimybių arba nelinkstantieji romantizuoti konkrečios medžiagos, ypač medienos, privalumų renkasi jos pakaitalus: medinės terasos lentos keičiamos į medžio plastiko kompozito (WPC) lenteles, ąžuolo parketas – sluoksniuotomis parketlentėmis. Ilgą laiką tik pramonės pastatuose naudotos liejamosios grindys – irgi vis dažnesnis interjero sprendimas. „Ir tai jokiu būdu nėra blogai, juolab kad keičiasi pati būsto sąvoka. Pavyzdžiui, išpopuliarėję loftai leidžia interjere naudoti įvairiausius originalius sprendimus“, – komentavo pašnekovė.

Loftuose – savos taisyklės

Loftuose galima pamatyti lietas betonines, įprastos ar kubais pjaustytos medienos grindis, originaliu raštu išdėliotus vyno butelių kamštelius, grindis, išklotas monetomis, ruduoju popieriumi, metaliniais butelių kamšteliais, netgi odiniais diržais. Grindų dangai gali būti panaudotos ir senos durys ar medienos sijos, senų tikmedžių, guobų mediena.
Architektės teigimu, stebėtis, kad interjeruose populiarėja, pavyzdžiui, pramoniniams pastatams skirtos grindų dangos, neverta – juk jos funkcionalios, gali būti patrauklios. Pavyzdžiui, epoksidinės ir poliuretaninės liejamosios grindys pasižymi daugeliu būstui tinkamų ypatybių: yra be siūlių, lygios, tvirtos, lengvai prižiūrimos, atsparios chemikalams, nekeliančios alergijos, per trumpą laiką galima išlieti didelį tokių grindų plotą, taip sumažinant darbo sąnaudas, galima formuoti pageidaujamą piešinį, imituoti didelio ploto plyteles ir pan., užlieti centus, kriaukles, smėlį.

Naujuose būstuose neretai įrengiama kombinuota šildymo sistema: dalis kambarių šildoma radiatoriais, dalis – grindiniu šildymu. Įrengus grindinį šildymą, liejamosios epoksidinės ir poliuretaninės grindys gali pakeisti keramines ar akmens masės plyteles.
„Vienintelis šios dangos trūkumas – didesnė kaina, tačiau investuojant į svajonių grindis kaina nėra pagrindinis dalykas. Viskas interjere yra pateisinama, jei tai – architekto ir užsakovo tarpusavyje suderinta svajonė, tik viskam būna savas laikas ir vieta“, – kalbėjo architektė.

Nuo tradicijų neatitolome

Būstuose, statytuose prieš keliasdešimt metų, grindims plačiausiai naudotas medis, plūktas molis. Pastaruoju metu populiarėjantis apdailinis betonas, anot I.Grudzinskienės, mūsų kraštui yra kiek svetimas. Kiliminė grindų danga, kuri, pavyzdžiui, labai populiari gyvenamuosiuose būstuose Jungtinėse Amerikos Valstijose, ypač vakarinėje pakrantėje, Lietuvoje vertinama atsargiai dėl to, kad nors ir yra šilta, sugeria triukšmą, vis dėlto yra tepli, reikalauja daug priežiūros, neretai – alergizuoja, tad retas drįsta ja iškloti visus namus. O amerikiečiai tokia danga kloja ne tik kambarius, bet ir laiptus. Kiliminių dangų įvairovė didelė – nuo organiškų pluoštų iki standartinės kilpinės dangos.

I.Grudzinskienės įsitikinimu, nuo tradicijų mes neatitolstame, pati aplinka, klimatas dažniausiai padiktuoja vieną ar kitą sprendimą. „Aš rekomenduoju naudoti natūralias medžiagas visų pirma dėl to, kad jos yra patikrintos laiko, ilgaamžės, ekologiškos. Visame pasaulyje žmonės vertina tai, kas yra tikra: akmenį, medį, molį. Suprantama, architektams smalsu išbandyti ir patikrinti naujas medžiagas, tik kyla klausimas, ar verta tai daryti užsakovų sąskaita“, – kalbėjo architektė.

Kuriant būstą, įsitikinusi architektė, pirmiausia būtina susidėlioti prioritetus ir skirti lėšų pagrindiniams elementams: grindims, durims, santechnikai, langams, patvariai sienų apdailai. Tuomet būstui pakeisti neprireiks didelių investicijų. Panaudojus tam tikras detales, būstas bus dinamiškas, visuomet atrodys naujai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis