Dizaino klasika: genialiai paprasta sudedamoji kėdė „Plia“

Kas gali būti paprasčiau ir įprasčiau, kaip maloniai šviečiant saulei išsinešti sudedamąją kėdę į balkoną ar pievutę priešais namą... Šiandien gražių ir ergonomiškų sudedamųjų kėdžių modelių – tik rinkis, bet buvo laikas, kai kažkas turėjo jas sukurti, tobulinti ir populiarinti. Viena garsiausių sudedamųjų kėdžių – dizaino bestseleriu laikoma „Plia“. Ji, beje, ne tik sulaukė pasaulinės šlovės, bet ir yra vienas tų kūrinių, kurie turėjo įtakos atsirasti terminui „italų dizainas“.

1969-ųjų hitas

Dizaineris Giancarlo Piretti gimė 1940 metais Italijos mieste Bolonijoje. Sulaukęs dvidešimties čia baigė studijas Valstybiniame dailės institute, ruošiančiame meno dėstytojus, iš karto įsidarbino kompanijoje „Castelli“ vyriausiuoju dizaineriu ir plėtros vadovu – šiame darbe išdirbo dvylika metų. Tuo pat metu, 1963–1970 metais, Giancarlo Piretti dėstė interjero dizainą savo Alma Mater.

Kompanijai „Castelli“ dizaineris sukūrė daugybę naujoviškų namų ir biuro baldų, tarp kurių žymiausią vietą užima kėdės. Pirmoji išgarsėjusi kėdė „Plia“ pagaminta 1969-aisiais. Ją lydėjo (ir tebelydi) neįtikėtina komercinė sėkmė – nuo sukūrimo pradžios parduota daugiau nei septyni milijonai egzempliorių. Už dizainą kėdė pelnė apdovanojimų Slovėnijoje (1971 m.), Vokietijoje (1973 m.), „Plia“ eksponuota dizaino parodose visame pasaulyje, ją į savo kolekcijas įsigijo muziejai Austrijoje, Čekijoje, Slovėnijoje. Net Šiuolaikinio meno muziejus (MoMA) Niujorke įvertino šį, rodos, tokį paprastą baldą.

Kodėl lydėjo sėkmė

Lengvumas, lankstumas ir techninis tikslumas – išskirtiniai „Plia“ privalumai. Sudedamosios kėdės rėmas pagamintas iš šviesaus chromuoto aliuminio, atlošas ir sėdimoji dalis – iš skaidraus plastiko. Jį dizaineris laikė pagarbos verta medžiaga. Kėdės sulankstymo mechanizmas buvo absoliuti to laikmečio naujiena, įrodanti, kad tai – rimtas inžinerinis kūrinys. Trys plieniniai diskai jungia atlošą, kojas ir sėdimąją dalį taip, kad sulankstyta kėdė yra vos 5 cm storio. Tad kėdes galima kabinti ant sienos, kompaktiškai sustatyti. Šis lakoniško dizaino baldas tinkamas naudoti ir lauke.

Serija „PL“ ir kiti patogūs baldai

Į kompaniją kėdei „Plia“ dizaineris Giancarlo Piretti netrukus sukūrė ir sudedamąjį stalą „Plia“, o paskui sėkmės įkvėptas tęsė baldų seriją „PL“: atsirado kėdė „Plona“, taburetė „Pluff“, suolas „Platone“, stalas „Plano“, kabykla „Planta“, panaši į skėčių stovą „Pluvium“...

Nuo aštuntojo dešimtmečio pabaigos Giancarlo Piretti bendradarbiavo su dizaineriu Emilio Ambasz. Drauge jie sukonstravo kūrinį „Vertebra“ (1976 m.) – pirmąją automatiškai reguliuojamą ergonomišką biuro kėdę, beje, apdovanojimų pelniusią ir už dizainą.

1988 metais Čikagoje menininkas pristatė savo vardu pavadintą kolekciją „Piretti Collection“ – ją sudarė daugiau nei 50 skirtingų kėdžių, fotelių ir taburečių. Šie jo darbai laimėjo daug prizų JAV, Japonijoje, „Compasso d'Oro“ apdovanojimą Italijoje.

Dizaineris yra įregistravęs daug pramoninių ir inžinerinių išradimų patentų, jo kūriniai dažnai patenka į garsiausius pasaulyje interjero žurnalus, pelno dizaino konkursų apdovanojimų ir prizų.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis