Interjero dekoro specialistės patarimai, kaip nebrangiai papuošti stalą per Kalėdas

Šv. Kalėdos – ypatingas metas, kai visa šeima susiburia prie vieno stalo, namuose karaliauja džiaugsmas ir ramybė. Gardžiais kvapais viliojantis ir išradingai serviruotas stalas – ypač svarbi šventės dalis. Idėjomis, kaip tai padaryti įdomiai ir be didelių išlaidų, dalijasi dailininkė, interjero dekoro specialistė, knygos „Stalo dekoras. Idėjos jūsų šventėms“ autorė Rima Paukštė.

Pasak Ispanijoje gyvenančios menininkės, sukurti ypatingą kalėdinę nuotaiką namuose gali kiekvienas. Ir tam visai nereikia kasmet pirkti naujų indų ar kalėdinių žaisliukų. Žaviausias rezultatas išeina naudojant jau turimus daiktus. Tačiau reikėtų paisyti kelių dalykų: interjero stiliaus, savo nuotaikos ir spalvų dermės. „Pirmiausia, atsižvelkite į tai, koks stilius vyrauja jūsų namuose – klasika, modernas, o gal eklektika, – pataria pašnekovė. – Toliau, pasitelkite fantaziją ir įsiklausykite į savo nuotaiką, jausmus – ko noriu šiais metais? Ar puošiu dirbtinę, ar natūralią eglę, o gal užteks šakų kompozicijos? Galiausiai, sugalvokite, kokie spalviniai akcentai vyraus.“

„Taip pat patarčiau iš anksto susiplanuoti šventės biudžetą ir pabandyti padengti stalą kelios dienos prieš sugužant svečiams – taip išvengsite skubos ir rutinos, o į namus atkeliaus šventinė nuotaika“, – siūlo R. Paukštė.

Gražinti aplinką mėgstanti moteris sako, kad šventėje svarbiausia emocija, kuri ateina iš vaikystės ir tęsiasi visą gyvenimą. Kiekviena šeima turi savas tradicijas. Taip pat ir šalys – štai Ispanijoje, kur gyvena pašnekovė, Kalėdos švenčiamos gruodžio 25 dieną, visiems susėdus prie šventinio stalo. Kiekvienas šalies regionas per jas valgo vis skirtingus tradicinius patiekalus. „Regionuose, kur žiemą šalta, valgoma sriuba. Viename iš regionų – Navaroje – ant stalo garuoja migdolų sriuba, o Katalonijoje – malta mėsa įdarytų makaronų sriuba”, – pasakoja moteris.

Ispanijoje per Kalėdas tradiciškai kepamas kalakutienos kepsnys, ruošiamos krevetės ir kitos jūros gėrybės. O štai La Riochos regione daromas vaisių kompotas, neapsieinama be persikų vyno. Kantabrijoje populiarios sraigės. Kalėdos neįsivaizduojamos ir be cukruotų migdolų, marcipaninių spurgų ar sklindžių. Madride ypapatingai populiaru valgyti karšį. Taip pat gaminami įvairūs troškiniai.

Puoštis ispanai taip pat mėgsta. Kaip pasakoja pašnekovė, visur raudonuoja žydintys kalėdiniai medeliai, vitrinas puošia eglutės. Miestas sužiba spalvotom ugnelėm, o draugams ir artimiesiems dovanojamas „laimės ir pinigų medelis“, kad jų namai klestėtų.

Kerinčios spalvos

Pasak interjero dekoratorės, šiemet populiarūs spalvų deriniai – juoda, geltona ir šiek tiek violetinės, juoda, auksinė ir vyšninė, balta su auksu ir šiek tiek raudonos. Taip pat siūloma rinktis turkio spalvą su kelių atspalvių žalia ir balta arba sendintos švelniai žalios, plytos spalvos, pilkos ir aukso derinį. Niekuomet nepabosta tradicinės spalvos – raudona, žalia ir auksas.

Kalėdos neįsivaizduojamos be žalumos. Be žaliaskarės, šventinės nuotaikos įneš eglės, pušies, tujos, rozmarino ar alyvmedžio šakelės. Iš jų pinkite vainikus arba tiesiog merkite į vazą. Šakas galite dabinti kalėdiniais žaisliukais.

Stalo kompozicijas pagyvins gėlės, pavyzdžiui, raudonos ar baltos rožės, amarilės, net baltos lelijos. Daug žvakių kurs jaukią nuotaiką.

Lengvumo ir šventiškumo suteiks baltu su šiek tiek aukso tiuliu ir raudonai degančiomis girliandomis papuošta eglutė. Ji atrodys subtiliai trapi ir tarsi skarota. Iš tiulinio audinio galite tiesiog surišti ant šakų lengvus kaspinus, tarp jų pakabinti kelis raudonus burbulus.

Balta spalva puikiai dera su pilkšvais atspalviais. Originali idėja – pateikti stalą tarsi juosta perrištą dovaną, dvelkiančią natūralumu. Gražų medinį ar stiklinį stalviršį tiesiog perriškite ilga staltiese. Šiuo atveju tiktų ir nenaudojama užuolaida. Ji gali būti baltos, mėlynos, raudonos ar auksinės spalvos. Puikiai atrodys ir lininė staltiesė. Perrišus staltiesę ant stalo sukuriama kryžiaus forma, simbolizuojanti kryžkelę, apsisprendimo metą. Kaip sutiksite kitus metus?

Galbūt tai suteiks peno pokalbiams, susėdus prie stalo. Stalo vidurį puoškite lengvomis, natūraliomis, kvepiančiomis pušų šakomis. Jos suteiks dekorui lengvumo, o geltonų žaisliukų blizgesys – šventinės nuotaikos. Kompoziciją užbaikite Kalėdomis kvepiančiomis cinamono lazdelėmis, ypač jei tuo metu orkaitėje kepa cinamoniniai sausainiai ar pyragas. O jaukumo stikliniam stalui suteiks ovalios lėkštės užapvalintais kraštais.

Puikiai žinoma, kad juodos spalvos fone kitos spalvos atrodo ypatingai, su ja galima sukurti itin elegantišką ir prabangų stilių. Pavyzdžiui, ant juodos staltiesės statykite geltonos, citrinos spalvos žvakes, o į vazą merkite kelias medžio šakas, paįvairintas gelsvais žaisliukais. Prie viso to gražiai derės geltonos servetėlės, dekoruotos violetiniais kaspinėliais ar žiedeliais. Toks derinys bus netikėtas, elegantiškas, gaivinantis.

Sodresniam stiliui sukurti nereikia bijoti ryškių spalvų. Margumas taip pat gali būti stilingas. Namuose, turinčiuose rytų prieskonio, žaviai atrodys sidabriniai ar paauksuoti indai, paukščių skulptūrėlės ant medinio raižyto padėklo. O dirbtinis sniegas, kalėdiniai žaisliukai tokiame kontekste atrodys kontrastingai, neįprastai ir skoningai.

Stiklinį stalą galite puošti lengvomis šakelėmis. Apipurškę jas dirbtiniu sniegu, padabinę baltais burbuliukais sukursite lengvą ir paslaptingą nuotaiką. O šventiškumo, šilumos tokiam stalui suteiks aukso spalvos staltiesėlės. Norėdami įnešti žaismingumo, rinkitės baltas pilkšvais ornamentais puoštas lėkštes, žaižaruojančius raudonus žaisliukus – tiesiog pridėliokite jų ant stalo.

Romantiškam stiliui sukurti rinkitės sniego baltumo su trupučiu raudonos dekorą. Naudokite dirbtinį sniegą: pridėkite jo į porcelianines baltas ledaines, papuoškite žvakute. Stalo akcentu gali tapti krištolinėje vazoje pamerktos baltos gėlės – atrodys pasakiškai.

Norintiems išbandyti kažką naujo dekoratorė siūlo mėlynos, raudonos ir juodos derinį. Jis atrodys ypač nestandartiškai, prabangiai, šiuolaikiškai ir drauge klasiškai. Daug spalvų, blizgesio, be abejo, suteiks stalui šventiškumo.

Jūsų turimi daiktai – puiki šventinė detalė

R. Paukštė pataria užuot pirkus naujus papuošalus, ieškoti, atgaivinti ir derinti senus, neįprastus, tėvų ar senelių naudotus daikčiukus. Pavyzdžiui, jei turite ketinį puodą, statykite jį stalo centre. Puodo rankenas galite aprišti lino virvelėmis. Į puodą dėkite medinius, šiaudinius žaisliukus arba mielus pliušinius žaislus, užberkite ant jų dirbtinio sniego – pasijusite tarsi vaikystėje, apsupti pasakiškos, paslapčių kupinos atmosferos. Taip pat galite vidun dėti sausainius, pyragėlius, žaisliukus, žvakes, spygliuočių medelių šakas. Natūralumo įspūdžiui sustiprinti vieną stalo dalį denkite grubaus lino staltiese, kitą – minkštu languotu ar dryžuotu apklotu. Lėkštės taip pat gali būti skirtingo dydžio ir spalvų.

Dar viena idėja – mediniai stalčiukai, išimti iš komodos ir piramidės principu sustatyti ant stalo. Juos galima įvairiai dekoruoti, pavyzdžiui, „šerkšnu“ padengti rankenėles ir išorę. Vienuose stalčiuose gali pūpsoti „sniegas“, kituose – kvepiantys cinamoniniai sausainiai. Ant „piramidės“ viršaus padėkite kelias šakeles, pastatykite degančias žvakes.

Stalą galite puošti net knygomis, perskyrę jų puslapius pušų šakelėmis. Ant bet kokio stalo gražiai atrodys kankorėžiai. Ypač gražiai atrodo natūralūs, bet galite ir nudažyti – baltai, raudonai, arba papuošti blizgučiu. Juos taip pat galite sudėti į padėklą ar vazą drauge su žvakėmis. Tokia kompozicija dvelkte dvelks mišku.

Renesansą dabar išgyvena lino medžiaga. Senus žaisliukus aptraukite linu ir perriškite auksiniu ar spalvotu vilnoniu siūlu. Žaisliukų nebūtina kabinti – tiesiog sustatykite juos ant lininės staltiesės, o greta linijomis išdėstykite žvakutes ir šakeles. Tokia kompozicija bus jauki, šilta, miela.

Išnaudokite padėklus, žvakides, veidrodžius, derinkite ir kurkite savo derinius, tik nepamirškite išlaikyti spalvinį vientisumą. Svarbiausia – namus ir stalą puoškite gerai nusiteikę. Jaukių ir džiaugsmingų švenčių!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis