15 dažniausių klaidų daiginant sėklas

Sėklų sudaiginimas – atsakingas darbas. Vieni su didžiausiu noru ir mėgavimusi daigina, stebi visą procesą, kiti į tai žiūri kaip į būtinąjį darbą, tretieji to nemėgsta ir visaip kaip stengiasi išvengti. Tačiau, kokį požiūrį į tai beturėtumėte, sutikite, jog mūsų klimato sąlygomis vien iš sėklų, be sodinukų, išauginti daug stiprių ir gražių augalų tiesiog nelabai įmanoma.

Daigai turi būti stiprūs, sveiki: storas, stiprus stiebas, sveika ir vešli šaknų sistema. Tokius sodinukus ir prižiūrėti nėra sudėtinga, ir veši jie daug geriau. O jei dar turite šiek tiek žinių ir noro, tai sėkmė beveik garantuota. Tam, kad išvengtumėte klaidų, kurios gali pražudyti augalą, perskaitykite mūsų patarimus!


Klaida Nr. 1: nekokybiškos sėklos


Nuo sėklų kokybės priklauso ir būsimo augalo būklė. Noras sutaupyti yra tikrai suprantamas, bet, prieš pirkdami pigias sėklas, pamąstykite, ar tikrai sutaupysite? Iš nekokybiškų sėklų išaugs silpni, gležni daigai, o visai tikėtina, kad ir nieko neišdygs.


Klaida Nr. 2: nekokybiškas žemės mišinys


Nekokybiškas ar netinkantis mišinys sąlygos prastą sėklų dygimą, sėklos dygs lėčiau arba išvis gali nesudygti. Jei manote, kad tiesiog nueisite į daržą, prisikasite žemės ir panaudosite ją sėkloms daiginti – pakeiskite nuomonę, taip nebus gerai. Yra tam tikrų ypatumų, pavyzdžiui: kopūstai neaugs žemėje, kur augo kryžmažiedžiai, nes joje dažniausiai būna infekcijų, pavojingų kopūstiniams.


Mišinį galite pasiruošti patys arba pirkite tą, kuris paruoštas būtent jūsų norimoms daiginti sėkloms. Mišiniai yra specialiai paruošti, sudaryti iš specialių komponentų, tad tai bus tikrai patikimas sprendimas. Pirktą mišinį būtina palaikyti šaltoje vietoje, kad žūtų visi galimi užsilikę ligų sukėlėjai.


Klaida Nr. 3: netinkama daigykla


Daiginimui skirtą indą pasirinkite ne per sunkų, ne per didelį, ne per mažą. Jis turi turėti nutekėjimo galimybę, drenažo galimybę. Jei nebus – sėklos gali supūti ar perdžiūti. Jei daigelis ir prasikals, jo šaknynas gali vis tiek būti nestiprus.


Klaida Nr. 4: neparuoštos sėklos


Bet kokias sėklas prieš sėjant reikia paruošti, apdirbti. Jei sėklos nėra specialiai apdirbtos, jose gali linkti infekcijų židinių, ligų sukėlėjų, taip bus ligos pernešamos į naują dirvą bei įtakos tolimesnė augalų augimą.


Klaida Nr.5: bandymai „pagerinti“ sėklų kokybę


Jei sėklos jau yra gamykliškai apdorotos, jų papildomai apdoroti nereikia. Galite jas visiškai sugadinti. Visuomet perskaitykite, kas parašyta pakelio nugarinėje pusėje.


Klaida Nr. 6: galiojimo laiko nepaisymas


Jei manote, jog galiojimo laikas rašomas tik šiaip, dėl „maždaug“ tinkamo galiojimo, klystate. Dviem savaitėm vėliau – jau yra per vėlai. Tokie augalai būna silpnesni, sunkiau pakelia persodinimą, gali naujoje vietoje ir neprigyti. Visuomet atidžiai peržvelkite datą, nurodytą ant pakuotės.


Klaida Nr. 7: sodinimas per giliai


Jei sėklas pasėsite per giliai, jos gali visai nesudygti. Tad nepersistenkite, sėklų sėjimo gylis turi būti 2 kartus didesnis už pačios sėklos diametrą. Taip pat nepamirškite, jog šviesamėgių sėklų išvis negalima užpilti mišiniu, jos dygsta drėgnoje ir labai šviesioje terpėje.


Klaida Nr. 8: sodinimas per tankiai


Jei pasėsite per tankiai, daigeliai bus silpni, gležni. Mažiau atsparūs ligoms. Jiems trūks vietos, todėl nebus vešlūs. Tad sėklos turi būti beriamos pamatuotai, pakankamu atstumu, kad nekonkuruotų dėl žemės plotelių ir maistinių medžiagų. Žinoma, skirtingiems augalams reikia skirtingo ploto, tad vėlgi - skaitykite rekomendacijas ant pakuotės.


Klaida Nr. 9: laistymas iškart po sėjimo


Jei taip padarysite, sėklos kartu su vandeniu nusės gilyn į žemę. Tai reiškia, jog prireiks daugiau laiko, kad jos išdygtų. Palaistykite dirvožemį prieš sodinant. Naudokite kambario temperatūros vandenį. Jei būtina sudrėkinti žemę po sėjimo, naudokite purkštuvą.


Klaida Nr. 10: augimo sąlygų nepaisymas


Daiginant sėklas visuomet reikia laikytis tam tikrų taisyklių: temperatūros, apšvietimo, laistymo ir pan. Kelios iš jų:


Laistymas. Jei laistysite per mažai – išdžiūs viršutinis dirvožemio sluoksnis. Išdžiūvus šiam sluoksniui, sudygusios sėklos žus, o kitos ir visai nesudygs. Todėl patartina paviršių padengti plėvele ar stiklu, tuomet drėgmė neišgaruos. Išdygus daigeliams, plėvelę jau reikia nuimti, vėlgi – nepamirškite laistyti!


Tačiau taip pat ir nepersistenkite – per gausiai laistomi daigeliai gali susirgti puviniu ar kitomis ligomis. Taip pat neliekite per šaltu ar nenusistovėjusiu vandeniu. Vanduo turi būti kambario temperatūros – apie 20-24 laipsniai C.


Apšvietimas. Jei bus per mažai šviesos – vėlgi, sėklos gali nesudygti. Daigeliai bus gležni, aukšti. Geriausia daigyklas laikyti saulėtoje, pietinėje namų pusėje ant palangės. Žinant, jog dažniausiai reikalinga saulė 12-14 val. per parą, pasirūpinkite papildomu apšvietimu – geriausia, jei tai būtų dienos šviesos lempa. Ypatingai tai svarbu ankstyvųjų veislių sėkloms. Geresniam apšvietimui išgauti galite pasigaminti šviesą atspindintį skydą-ekraną. Jį pasigaminsite iš kartono, padengto paprasčiausia aliuminio folija.


Temperatūra. Per žema temperatūra įtakos sudygimo laiką – sėklos dygs lėčiau. Tad nestatykite daigyklos šiaurinėje kambario pusėje, nes nuo palangės temperatūros dirvožemio temperatūra gali būti net 10 laipsnių žemesnė. Kartais dėl temperatūros sėklos gali ir visiškai nesudygti.


Ką daryti? Tiesiog po daigykla ant palangės patieskite ar padėkite paaukštinimą, kad susidarytų tarpas tarp palangės ir daigyklos. Beje, per aukšta temperatūra taip pat nėra gerai, augalai gali per greitai išstypti. Ideali temperatūra mūsų kraštų augalams: +18...+25°С, o šiltų kraštų augalams: +25...+З0°С.


Jau sudygus, tolimesnė temperatūra turi būti apie +20°С, todėl, kai jau daigeliai sudygo, kambario temperatūrą reikia sumažinti.


Klaida Nr. 11: trąšų neįvertinimas


Nesvarbu, ką daiginate, tręšti yra būtina. Ypatingai tai svarbu, jei daiginate didesnes sėklas, kurias sėjate po vieną. Dozavimas visada nurodomas ant pakuotės – atidžiai perskaitykite.


Klaida Nr. 12: nepasirūpinimas ligų profilaktika


Jei ignoruojate galimas augalų ligas, kurių užuomazgas pastebėjote, jei nieko nedarote – augalas žus. Savaime ligos nepraeina, todėl, vos tik pastebėjote ligos požymį, kaip galima greičiau imkitės priemonių ją išnaikinti.


Eiga turėtų būti tokia: ligos diagnozavimas – ligos šalinimas. Ši tema yra labai plati, tad jai bus skiriamas atskiras straipsnis, tad tiesiog atkreipkite dėmesį, jog siekiant apsisaugoti nuo ligų, dirvožemį reikia patręšti, o sėklas specialiai apdoroti prieš sodinant. Taip pat yra specialių tirpalų, kurie neleidžia suvešėti ligoms.


Klaida Nr. 13 : per vėlyvas daigelių retinimas


Jei per vėlai išretinsite, daigeliai vėlgi bus gležni, silpni. Ypač, jei sudygo labai tankiai. Retinti reikia, kai augalas išleidžia antrąjį lapelį. Retinimas padeda augalui stiprėti, gaunant reikiamų medžiagų iš didesnio plotelio bei stiprinti šaknų sistemą.


Išretinus daigelius pirmas 2-3 dienas reikia sumažinti šviesą, saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Retinant ir prsodinant augalo šaknelės patrumpinamos dažniausiai iki 1/3 jų ilgio. Nereikia trumpinti pačios stipriausios šaknies.


Persodintus augalus laistyti galima tik po 5 dienų. Tręšti – tik tuomet, kai daigeliai vėl toliau pradeda augti.

Kai kurių veislių retinti nerekomenduojama, nes jie sunkiai pergyvena tokią invaziją į jų augimą. Augimas sustoja ir augalai sunkiai atsigauna – tai dažniausiai būna agurkai, paprikos. Juos reiktų sėti jau toliau vieną nuo kito, o jei persodinate – persodinti kartu su žeme, kurioje jie įsitvirtinę.


Klaida Nr. 14: nepasirūpinimas daigelių grūdinimu


Jei daigelių negrūdinsite, persodinti į dirvą jie arba neprigis, arba žus prie pirmo atšalimo. Todėl prieš persodinimą į dirvą daigelius reikia grūdinti: vis ilginant laiką, palaikyti juos lauko temperatūroje (išnešti į lauką, praverti langą).


Klaida Nr. 15: peraugę daigeliai


Peraugę daigeliai stiebiasi ir silpnėja. Tačiau pagrindinė blogybė – ne tik tai, kad jie sunkiau prigyja dirvoje, bet juos taip pat ir sudėtingiau persodinti (tai dažniausiai būna pomidorai, kurie persodinant lūžinėja).


Jei jau atėjo laikas, kada reikia persodinti, tačiau dėl kokių nors aplinkybių dar negalite to padaryti – sumažinkite daigelių ‚maitinimą“ – vandenį. Visiškai laistyti nenustokite, nes augalai žus, tačiau – apribokite. Taip pat augimą pristabdo ir daigelių grūdinimas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis