Kokius augalus galima sėti darže birželį ir kaip juos prižiūrėti

Pats metas ruoštis birželio darbams!

Vasaros sezono pradžia – idealus metas užsiauginti darže skanių, kvapnių ir vertingų žalumynų: krapų, garstyčių, petražolių, rūgštynių, kalendrų, bazilikų, svogūnų, salierų, salotų. Taip pat birželį galima sėti ir pankolius, sodinti česnakus ir kitas gėrybes.


Kad derlius būtų gausaus, reikia išmanyti augalų priežiūros ypatumus.


Krapus geriausia sėti antroje birželio pusėje. Sėkite lysvėje su ankstyvesnėmis daržovėmis, pvz., su ridikėliais ar agurkais. Tiesioginiai saulės spinduliai į šį plotą turi patekti tik iki pietų. Sėklos sudygs greičiau, jei prieš sėjimą pamirkysite jas šiltame vandenyje. Žemę prieš sėjimą patręškite ir palaistykite. Žalumynų kelmelius reikia reguliariai retinti. Žalumynus galėsite skinti maždaug po 35 dienų.


Bazilikams daug vietos nereikia, kita vertus, sklypas turi būti užtektinai šviesus, patręštas perpuvusiu mėšlu. Sėkite bazilikus nuo birželio 15-osios – tada nebelieka šalnų pavojaus. Tręšti mineralinėmis trąšomis galima du kartus per mėnesį, o žydėjimo laikotarpiu reikia mažiau laistyti.


Pankoliai sėjami po birželio 20-osios. Jiems labiausiai tiks ne per daug saulėta ar net pavėsinga vieta. Pankolius reikia reguliariai laistyti ir purenti dirvą aplink juos. Pirmi daigeliai prasikala maždaug po dviejų savaičių. Pankolių nepavadinsi lepiais augalais – net jei vasara bus vėsi, lietinga, jie ištvers, ypač jei patręšite.


Galbūt nepatyrę daržininkai mano, kad birželį jau vėlu sėti ir sodinti augalus, bet iš tiesų būtent vasaros pradžioje geriausia sėti morkas, aguročius, burokėlius, baklažanus, sodinti pomidorų daigus, tik reikia sudaryti palankias sąlygas.


Shutterstock


Morkas galima sėti lysvėse tiek pirmą, tiek paskutinį birželio trečdalį. Patyrę daržininkai sėja morkas į lysvę, kurioje anksčiau augo bulvės, krapai ar petražolės. Morkoms patinka šviesa, bet tik ne vidurdienį plieskianti saulė. Nepamirškite reguliariai papurenti žemės.


Pomidorai – daržininkų mėgstama kultūra. Pirmiausia iškaskite nedideles duobutes, į jas įdėkite superfosfato. Tarplysvis turi būti mažiausiai 80 cm, o pomidorų krūmelių viršūnėles nukreipkite į pietus. Suglebusias šakeles prieš sodinimą nugenėkite. Sodinkite po birželio 12 d. Pomidorams patinka saulė, priemolis ar priesmėlis ir gausus laistymas du kartus per savaitę. Skinkite tik raudonus pomidorus, dirbtinai nokinant nukenčia skonis.


Šilumą mėgstantys augalai


Lauke šilumą mėgstančius augalus galima sėti birželio viduryje, tik daigelius reikia užgrūdinti, kad sutvirtėtų prieš sodinimą – tada nebus baisios netikėtos šalnos.


Shutterstock


Vasaros sezonas prasideda nuo agurkų, kopūstų ir paprikų auginimo lauke. Rekomenduojama pirkti šalčiui atsparias rūšis. Naktį dažnai tenka uždengti daigelius plėvele, kad išsaugotų šilumą, o pirmas 2–3 savaites reikia saugoti ir nuo ultravioletinių saulės spindulių – tiks popieriniai gaubtai.


Agurkams geriausia paruošti aukštas lysves. Į iškastas iki 25 duobutes įdėkite šviežio mėšlo, o po 3–4 dienų pasodinkite agurkų daigus. Per tą laikotarpį žemė prisigers mineralų (azoto, kalio, fosforo). Sodinti tinkami agurkų daigai turi 5–7 lapelius ant stiebo, o paties stiebo aukštis būna mažiausiai 18 cm. Agurkus reikia periodiškai apkaupti, patręšti, nurinkti kenkėjus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis