Žingsnis po žingsnio: pomidorų sodinimas šiltnamyje

Oras atšilo, daigai jau paruošti – pomidorų sodinimas šiltnamyje jau prasideda. Vieno recepto, žinoma, nėra. 

Tačiau apibendrindama savo šeimos patirtis, papasakosiu ir parodysiu, kaip sodinu aš. Geriausia, žinoma, pasižiūrėti visą procesą šiame video:KADA GALIMA SODINTI POMIDORUS Į ŠILTNAMĮ


Yra keletas svarbių sąlygų:


  • Dirvos temperatūra turi būti ne mažiau kaip 10 laipsnių. Bet praktiškai aš žiūriu, kad jau tikrai būtų šilta lauke, nerizikuoju, kai dar šaltukas spaudžia naktimis. Pvz., šiemet sodinau balandžio 25-27 dienomis.


  • Net ir pasodinusi žinau, kad šalnų dar bus – juk obelims žydint paprastai šalnos prasuka savo ratą. Todėl sodinu tada, jei prognozė šalnų artimiausiu metu nežada. Jeigu dieną pasodinsiu, o tą pačią naktį bus šalnos – šakės. Jeigu dieną pasodinsiu, o šalnos bus po savaitės ar dviejų – tai jau ne taip baisu.


  • Sodinu ne saulėtą dieną! T.y. laukiu apsiniaukusios dienos arba sodinu vakare.


POMIDORŲ SODINIMAS ŠILTNAMYJE: SODINIMO VIETOS PARUOŠIMAS


Prieš didijį darbą, pomidorų sodinimą šiltnamyje, dirvožemis turi būti pakankamai drėgnas. Uždengus žemę agroplėvele, drėgmė savaime išsilaiko geriau, tad verta tą daryti gerokai prieš sodinimą. Žinoma, svarbu gerai sulaistyti žemę, sugrėbliuoti, kad būtų puri, negrumstuota. 


Taigi, kai diena tinkama, imamės darbo. Visų pirma, susiplanuokite sodinimo vietas. Mano lysvė – 80 cm pločio, taigi joje tilps dvi eilės pomidorų. Jeigu jūsų lysvė platesnė, gali tilpti ir trys eilės.


Planuokite sodinti šachmatine tvarka, kad neužstotų vieni kitiems saulės, daugmaž 50-60 cm atstumais. Kad būtų paprasčiau išlaikyti vienodus atstumus tarp pomidorų ir pamatuoti, pasiruoškite 50 cm ilgio lentutę.


Sodinukus kartu su indeliais išdėliokite tiesiai ant lysvės – taip matysite, kiek jų telpa, ir geriausiai išnaudosite visą erdvę, ypač kampus. Juk lengviau sodinuką su indeliu patraukti, negu vėliau persodinti iš naujo.


KAIP PAGERINTI DIRVOŽEMĮ SODINANT POMIDORUS


Toliau ruošiame duobes. Į duobę dedu 3 „pagerinimus“:


1. Giliausiame sluoksnyje dedu organines trąšas (su ženklu BIO ant pakuotės). Tai iš esmės yra granuliuotas mėšlas. Dėkite gerą saują vienai duobei, ir sumaišykite su žeme taip, kad šios organinės daržo trąšos liktų kuo giliau apatiniame sluoksnyje. Jos neturi liestis su pomidorų šaknimis.


1 sauja organinių trąšų (granuliuotas mėšlas).
1 sauja organinių trąšų (granuliuotas mėšlas).
L. Liubertaitės nuotr.


2. Žuvys kaip fosforo šaltinis. Žinoma, aš galiu žaisti su žuvytėm, kai vyras prižvejoja. Bet šiaip nematau prasmės pirkti strimelių, kaip daug kas daro, kai yra žuvų miltų. Nusiperkate parduotuvėje, beriate saują žuvų miltų į duobę, ir permaišote su žemėmis.


Jei vis dėlto naudojate tikras žuvis, tuomet vienai duobei reiktų 2 didelių arba 4 mažų. Jas reikia dėti į duobės gilumą, kad nesiliestų su šaknimis (kaip ir granuliuotas mėšlas).


1 sauja žuvų miltų arba 2-4 žuvytės.
1 sauja žuvų miltų arba 2-4 žuvytės.
L. Liubertaitės nuotr.


3. Kiaušinių lukštai – tradicinis „pagerinimas“ iš to, ką turi namuose. Skaičiau mokslinių straipsnių ataskaitas, kuriose teigiama, kad kalcis iš kiaušinių lukštų geriausiai pasisavinamas tada, kai jie sumalami labai smulkiai. Šįkart nebuvau tokia stropi, bet kiek galėjau, tiek susmulkinau – ir štai beriu po saują smulkintų kiaušinių lukštų vienai duobei.


1 sauja smulkintų kiaušinių lukštų.
1 sauja smulkintų kiaušinių lukštų.
L. Liubertaitės nuotr.


Su visais šiais trejais komponentais – granuliuotu mėšlu, žuvų miltais ir kiaušinių lukštais – pomidorų sodinimas šiltnamyje bus sėkmingesnis, nes daigai bus aprūpinti tolesniam auginimui. 


POMIDORŲ SODINIMAS ŠILTNAMYJE: KAIP GILIAI SODINTI


Kad lengviau išsiimtų pats pomidoro daigas, netraukite jo už uodegos, o apverskite ir lengvai paspaudykite vazonėlį iš visų pusių, kol šaknys su žemėm lengvai išslys iš vazonėlio.


Praskiriam žemes ir sodinam pomidorą žemiau, negu augo vazonėlyje prieš tai. Pomidoras, pasodintas šiek tiek giliau, iš kotelio, kurį dabar užpilsite žemėmis, išleis naujas papildomas šakneles. Kuo daugiau šaknų – tuo stipresnis augalas. Todėl drąsiai pašalinkite pirmuosius netikruosius lapelius ir pasodinkite giliau. Šįkart nugnybiu ir pažastėles, kurios jau pradėjo augti.


Jeigu pomidorai labai ištįsę, galima juos sodinti įstrižai, beveik paguldžius – jie greitai išsities, o po žeme išleis daugiau šaknų. Tai puikus sprendimas peraugusiems daigams, kai jiems reikia šiek tiek daugiau pagalbos. Bet normaliai augantiems taip nedarau, nes tada šiltnamyje reikia palikti didesnius atstumus tarp jų, o juk norisi kuo geriau išnaudoti turimą plotą.


LAISTYMAS PO PASODINIMO: YRA NIUANSŲ


Po pasodinimo ties pomidoru padarykite įdubimą, o aplink jį iš žemių suformuokite bortelį. Tikslas – kad laistant vanduo bėgtų ne nuo pomidoro tolyn, o kaip tik užsilaikytų ir gerai laistytų pomidorą.


Pasodinus pomidorą reikia padaryti apie jį nedidelį kalniuką, kad laistant vanduo neišbėgtų į šonus.
Pasodinus pomidorą reikia padaryti apie jį nedidelį kalniuką, kad laistant vanduo neišbėgtų į šonus.
L. Liubertaitės nuotr.


Palaistykite gausiai.


Dėl vandens gausos žemės sukris, atsiras naujų duobių. Jas dabar užberkite aplinkui esančiomis žemėmis, ir darbas jau padarytas.


Na, žinoma, dar etiketės su veislės pavadinimu nepamirškit įbesti.


Persodintų pomidorų pusantros – dvi savaites laistyti nereikia. Duokite augalui laiko išleisti naujas šaknis, kad jos būtų priverstos ieškoti drėgmės ir taip skleistųsi platyn ir gilyn. Daigas turi „suprasti“, kad jis naujoje vietoje, ir išmokti pasisemti maisto medžiagų ir drėgmės iš naujos vietos.


KĄ DARYTI, KAD PERSODINTI POMIDORAI GERAI PRIGYTŲ


Mano močiutė sakydavo, kad persodinti pomidorai turi „persirgti“. Kadangi adaptacija jiems nėra lengva, pasitaiko, kad jie nuleipsta, pagelsta lapai, kartais net nukrenta vienas kitas. Ir jau po šito etapo jie galutinai sustiprėja ir auga gražiai toliau.


Bet nemanau, kad tas sirgimas yra pomidorams į sveikatą, ypač kai galima jiems pagelbėti. Praėjus pusantrai ar dviems savaitėms po pasodinimo, palaistykite pomidorus su vandeniu, praskiestu su „Delfan“. Tai priemonė, kuri naudojama kaip antistresas augalams – kai jie pažeisti ligų, sausrų, užmirkimo, pašalimo. Kadangi jis padeda augalams susitvarkyti su persodinimo metu patiriamu stresu, tai galite lengvai sumažinti riziką ir pastiprinti augalus sunkesniu periodu. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad šią priemonę naudoju ne sodinimo metu, o po kokių 2 savaičių po pasodinimo.


Na, štai, pomidorų sodinimas šiltnamyje – visai nesudėtingas. Jau šilta, tad lauksim gražaus derliaus, tačiau jeigu nutiktų taip, kad ateitų šalnos, ant lysvių dėsime lankus ir ant jų dengsime agroplėvelę. Kaip sakant, darysime šiltnamį šiltnamyje. Tačiau tikimės, kad šį pavasarį to nebeprireiks! 


Šaltinis: www.geltonaskarutis.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis