Priežastys, kodėl verta išbandyti daržininkystę pakeltose lysvėse

Pakeltos lysvės – tikras daržininkų, kurių prastas dirvožemis, „gelbėtojas“, nes įsirengus tokią lysvę yra galimybė pilnai kontroliuoti grunto tekstūrą bei sudėtį. Taipogi tai puikus sprendimas tiems, kuriuos kankina nugaros skausmai. Vienintelis pastebimas šių lysvių minusas – esant sausam ir karštam orui šios lysvės greičiau išdžiūva.

Kas yra pakelta lysvė?


Pakelta lysvė nuo įprastos lysvės skiriasi tuo, kad ji yra pakelta virš sklypo dirvožemio. Tokioje lysvėje galima visiškai kontroliuoti gruntą (jo sudėtyje galima panaudoti savo daržo žemę, arba specialiai atvežtą). Pakeltos lysvės šonai paprastai yra sutvirtinami medinėmis lentomis, taip pat galima tam panaudoti akmenis ar nereikalingas plytas. Jose galima auginti viską – nuo prieskoninių žolelių iki daugiamečių augalų.


Nors šis daržininkavimo būdas yra gan senas, tačiau Lietuvoje jis populiarėti pradėjo palyginus neseniai. Pakeltų lysvių populiarumas yra siejamas su jų nesudėtinga priežiūra bei estetiška išvaizda.


Shutterstock


Priežastys, kodėl verta išbandyti pakeltas lysves


* Galimybė kontroliuoti dirvožemio sudėtį. Akivaizdu, kad pakelta lysvė bus puiki terpė augalų auginimui, nes į ją galima supilti geriausią turimą dirvą ir papildomai ją praturtinti įvairiomis maistinėmis medžiagomis. Taip pat, kadangi ant lysvės paviršiaus bus nevaikštoma, dirva išliks lengva ir nesuspausta.


* Geras drenažas. Kadangi šios lysvės yra pakeltos, dirvožemis nusausėja greičiau nei sodo dirvožemis. Tai reiškia, kad daržininkavimui nebaisios lietingos, šlapios dienos ir darbus galima pradėti dar tada, kai sode bei darže dominuoja klampi žemė.


Svarbu: kad drenažas tokioje lysvėje gerai veiktų, reikia įvertinti sklypo gruntą. Jei gruntas yra labai sunkus, molingas, specialistai pirmiausia pataria papildomai atkasti apie 30 cm ir duobę užpildyti žvyru arba skalda. Kitu atveju tiesiai ant pakeltos lysvės pagrindo galima dėti šakas, lapus, perpuvusį mėšlą.


Shutterstock


* Galimybė anksčiau sulaukti pirmojo derliaus. Kadangi šios lysvės pavasarį sušyla greičiau už įprastas lysves, jose galima anksčiau pradėti auginti pavasarinius žalėsius.


* Aukštos pakeltos lysvės patogios žmonėms, kuriuos kankina nugaros skausmai. Tie, kurie kenčia nuo nugaros skausmų, gali įsirengti aukštas lysves, kurių nereiktų ravėti bei laistyti susilenkus.


Shutterstock


* Pakeltos lysvės reikalauja mažiau priežiūros. Kadangi pakeltos lysvės, kaip taisyklė, yra mulčiuojamos, jomis rūpintis reikia labai minimaliai (jas reikia mažiau ravėti bei laistyti). Mulčiavimas yra reikalingas todėl, nes po mulčio sluoksniu susiformuoja geresnė dirvos struktūra, ilgiau išsilaiko drėgmė, o tai yra labai svarbu, nes karštomis ir sausomis dienomis tokios lysvės greičiau išdžiūva.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis