5 veiksmingos daigų trąšos

Vienas iš svarbiausių veiksnių, norint užauginti tvirtus ir sveikus daigus – tinkamas žemių mišinys. Dažniausiai sodininkai arba perka žemių mišinį, arba patys jį pasidaro iš kelių komponentų. Abiem atvejais, žemių mišinio derlingumas bus nepakankamas, todėl daigus reikės papildomai tręšti. Surinkome naudingų žinių apie tai ir išskyrėme 5 pačias veiksmingiausias trąšas daigams.

Kodėl žemėje trūksta maistingų medžiagų daigams?


Žemių mišinys, į kurį sėsite daiginamas sėklas, turi būti:


1. Purus – kad mažos, liaunos šaknelės lengvai augtų be kliūčių.

2. Gerai sulaikyti drėgmę ir orą, juk daigų šaknelėms reikia ir vieno, ir kito.

3. Sterilus – be vabzdžių kenkėjų kiaušinėlių ir lervų, be ligų sporų ir be piktžolių sėklų.

4. Derlingas. Pirktiniai, specialiai paruošti mišiniai (substratai), kad ir kokie patogūs būtų, nepasižymi reikiamu kiekiu mikroelementų ir makroelementų. Veikiausiai todėl, kad gamintojams nėra būtinybės skirti daugiau lėšų, juk kiekvienas augalas turi savų ypatumų ir poreikių. Kur kas paprasčiau gaminti mažiau komponentų turintį, užtai universalų žemių mišinį.

Tuo tarpu, gaminant žemių mišinius patiems, pagrindinis komponentas yra savo sklypo žemė. Vienų sklypų žemėje daugiau maistingų medžiagų, kitų – mažiau. Bet kokiu atveju, mišinyje su durpėmis, smėliu ir kitomis medžiagomis derlingumo mažoka, norint užauginti sveikus daigus (nebent jūsų sklype – juodžemis).


Kuo tręšti daigus?


Kad daigams pakaktų vertingų medžiagų, galima pasitelkti mažiausiai penkis veiksmingų trąšų variantus. Įsidėmėkite – užtikrinti reikiamą daigų mitybą galima iš anksto, gaminant žemių mišinį – jei įbersite į jį trąšų. Galite dėti peršutusio mėšlo, vištų mėšlo arba komposto. Tiesa, toks žemių mišinys ruošiamas iš anksto, be to, nemalonus jo kvapas gali piktinti namiškius.


Puikus variantas – biohumusas, įvairių kirminų gyvybinės veiklos produktas. Jis kelis kartus veiksmingesnis už mėšlą ir kompostą, nes jame gausu fermentų, vitaminų, dirvos antibiotikų, augimo hormonų ir kitokių biologiškai aktyvių medžiagų.


Gerame biohumuse nėra ligų sporų, vabzdžių kenkėjų ir piktžolių. Net patys mažiausi augalai iš karto į jį reaguoja, o sėklos sudygsta greičiau.


Jeigu laiku nespėjote prisodrinti žemės maistingomis medžiagomis, galite patręšti savo augalus vienu iš šių penkių būdų:


1. Organinės trąšos


Pakartosime – organinių trąšų kvapas nemalonus. Imkite vieną dalį vištų (putpelių ar granuliuoto) mėšlo, susumaišykite su tokiu pačiu kiekiu vandens. Tegu mišinys parūgsta, o jei tai granuliuotas paukščių mėšlas, tegu 2–3 dienas pastovi. Be abejo, visa tai vyksta jūsų namų šilumoje.


Prieš tręšiant daigus, gautą mišinį reikia praskiesti vandeniu. Paukščių mėšlui santykis – 1 : 12, mėšlui – 1 : 8. Tokiame mišinyje mažai fosforo, todėl reikia pridėti superfosfato – 1 valgomasis šauktas į 10 l pasigamintų trąšų.

Tiesa, superfosfato vandenyje neištirpinsite. Jis tirpinamas atskirai karštame vandenyje, paliekamas kelias valandas pastovėti, tik paskui pilamas į organines trąšas. Turėkite omenyje ne tik nemalonų kvapą, bet ir daug nepatogumų.


2. Biohumuso ekstraktas


Tai ištrauka iš biohumuso. Skystas pagamintas biohumuso ekstraktas parduodamas gėlių ir sodo reikmenų parduotuvėse. Visais atžvilgiais puiki trąša – ekologiška, joje yra visų reikiamų mikroelementų ir makroelementų, fermentų, humuso rūgščių, o visa tai – prieinama sėjinukams forma.


3. Mineralinės trąšos


Jei auginate daržovių daigus ir norite ekologiškų vaisių, nesijaudinkite – nuo daigų tręšimo iki derliaus rinkimo praeis daug laiko. Juk svarbu išauginti tvirtus, sveikus daigus.


Tam, kad nekiltų rūpesčių, nereikėtų matuoti, patartina naudoti gatavas universalias mineralines trąšas, kurios tirpsta vandenyje. Jose yra visas kompleksas makroelementų (azoto, fosforo, kalio) ir mikroelementų (geležies, cinko, boro, magnio, vario, molibdeno ir kt.). Dažnai būna dar ir vitaminų B1, B6, PP, C, kurie didina atsparumą stresui, taip pat augimą stimuliuojančios gintaro rūgšties.


Kai toks didelis vertingų medžiagų kiekis, augalams nuo pat pirmų dienų nieko nestigs, jie puikiai augs, o svarbiausia – formuosis tvirta šaknų sistema. Jei trąšų kompleksas dar ir tirpsta vandenyje, nebus jokių rūpesčių. Įberkite į kibirą kaušelį trąšų, įpilkite vandens (instrukcijoje nurodytą kiekį), išmaišykite ir galite laistyti daigus. Šios trąšos ima veikti iš karto, nes mikroelementai jose – lengvai įsisavinama cheminių junginių – chelatų forma.


4. Šaknų augimo stimuliatoriai


Yra ir tokių mineralinių trąšų, kurios vadinamos šaknų augimo stimuliatoriais. Jose taip pat yra visų reikiamų mikroelementų ir makroelementų, vitaminų, šaknų augimą stimuliuojančių medžiagų ir netgi fungicidų, kas ypač svarbu daigams (juk diegavirtė ir kiti pelėsiai gali greitai sunaikinti daigus).


5. Specialios mineralinės trąšos daigams


Specialios mineralinės trąšos daigams skiriasi nuo universalių trąšų tuo, kad jose daugiau makroelementų – azoto, fosforo ir kalio.


Kada tręšti daigus?


Pradžiai, prieš sėjant sėklas galima palieti žemių mišinį bet kokiu iš minėtų variantų. Tik patartina padaryti tai iš anksto, prieš 10 dienų, kad iki sėjimo įvyktų reikiami fizikiniai ir cheminiai procesai.


Paskui tręšiama tada, kai pasirodo antras tikras lapelis. Būtent tada augalai jau būna išnaudoję maistingas medžiagas iš sėklų ir pradėję maitintis savo dar mažomis šaknimis. Vėliau tręšiama kas 7–10 dienų arba pagal instrukciją.


Daigus reikia prižiūrėti labai atidžiai, nes jie labai gležni, tai ne suaugę augalai, todėl trąšų neturi patekti ant lapelių ir stiebelių. Prieš tręšimą žemė turi būti drėgna.


Įsidėmėtina, kad tręšimas, temperatūra ir apšvietimas – trys stipriai susiję parametrai. Jei pradėsite reguliariai tręšti daigus, esant atitinkamai temperatūrai (daugiau nei 20 laipsnių šilumos), jie ims intensyviai augti.


Vasarį saulė teka apie 8 val., o leidžiasi – apie 17 val. Net ant pietinės palangės šviesos nepakaks, daigams reikia mažiausiai 14 valandų šviesos. Taigi tręšimas neduos naudos – daigai išstyps, vargu ar pavyks juos išgelbėti.


Pristabdyti augimą įmanoma sumažinus temperatūrą, bet vargu ar gyvensite vasarį ir kovą su atviru langeliu. Todėl daigams reikalingas papildomas apšvietimas.


Ar galima netręšti daigų?


Jei auginate daržovių ar vienmečių gėlių daigus, tręšti būtina, juk reikia greito rezultato – per vieną sezoną. Jei tai daugiamečių augalų daigai, tręšti neverta, bent jau netręškite dažnai. Daugiamečiai augalai neturi suklestėti pirmą sezoną – jų gyvavimas ilgas, todėl jie turi ramiai, be skubos vystytis.


Renkantis trąšas, patartina pagalvoti ir apie savo komfortą. Jei dirbate ir neturite daug laisvo laiko, naudokite lengvai paruošiamas šiuolaikines kompleksines trąšas. Jei daug laiko praleisite darže, galite paeksperimentuoti, paanalizuoti, ko šiuo metu trūksta daigams. Jeigu daigai puikiai auga ir gražiai atrodo – tręšti nebutina.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis