Neįprastos daigų auginimo talpos

Auginant daigus svarbiausia užduotis – užauginti tvirtus augalus su gerai išsivysčiusia šaknų sistema. Daugelio augalų daigus pirmomis savaitėmis reikia pikuoti (ir net ne vieną kartą), kitų nepatartina persodinti. Norint įtikti ir vieniems, ir kitiems, daigus galima sodinti į nestandartines talpas. Dar vienas argumentas jas išbandyti – tai nebrangi priemonė. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip apsieiti be įprastų dėžučių, kapsulių ir vazonėlių ir kokių neįprastų, bet veiksmingų talpų galima pasidaryti iš kasdienių daiktų.

1. Kiaušinių lukštai


Nuo neatmenamų laikų kiaušinių lukštus rinkdavo, sumaldavo, šiais milteliais tręšdavo žemę darže ir sode. O pasistengus išsaugoti kiaušinių lukštus kuo sveikesnius, galima juose auginti daigus. Šiuo atveju geriausiai tiks didesnių vištų kiaušinių arba žąsų kiaušinių lukštai.


Kaip paruošti kiaušinių lukštus sėti sėkloms?


Kiaušinių lukštus pavirinkite vandenyje (2–3 min.), paskui nusausinkite. Lukšto apačioje padarykite skylutę, kad pro ją galėtų ištekėti vandens perteklius. Skylutę patogiausia durti plonu metaliniu mezgimo virbalu iš vidinės lukšto pusės.


Pripylę į lukštus žemių (patogu semti arbatiniu šaukšteliu), sustatykite juos į plastmasinį kiaušinių padėklą (kartoninis nuo drėgmės greitai suminkštės, todėl jei naudosite kartoninį, įtieskite maistinės plėvelės). Lukštams su žemėmis sustatyti galima naudoti įvairius plastmasinius, stiklinius ar molinius indus – juos maždaug iki pusės pripildykite žemėmis, smėliu, durpėmis, pjuvenomis arba žvyru. Pasiruoštą gruntą šiek tiek sudrėkinkite, įspauskite duobutes, į jas sustatykite kiaušinių lukštus. Kad žemė kiaušinių lukštuose neperdžiūtų, uždenkite juos plėvele arba perpjautu plastikiniu buteliu.


Daiginimo kiaušinių lukštuose privalumai:


Kiaušinių lukštuose yra daug mineralinių medžiagų: kalcio karbonato (90–95 proc.), fluoro, fosforo, geležies, cinko, molibdeno, sieros, mangano, seleno, vario, silicio. Kiaušinio lukštas yra lėtai, tačiau augalai šias medžiagas vis tiek įsisavina. Be to, kiaušinio lukštai gerina dirvos struktūrą, mažina rūgštingumą.


Kiaušinių lukštai tinka augalams, kuriems kenktų persodinimas (pvz., vaistinių juozažolių, geltonžiedžių ešolcijų, eleborų), taip pat ankstyvosioms salotoms.


Persodinant kiaušinių lukštų vazonėlių nenuimkite, tik šiek tiek paspauskite iš visų pusių, kad deformuotumėte sieneles.


Ant kiaušinių lukštų patogu užrašyti augalų pavadinimus. Toks daiginimo būdas visada domins vaikus, taigi gali tapti mokymo priemone.


Daiginimo kiaušinių lukštuose trūkumai:


Kadangi kiaušinių lukštai nedideli, jie ne visada tinka daigams. Jei planuojate sudaiginti didelį kiekį daigų, nebus patogu juos auginti kiaušinių lukštuose. Dėl trapumo kartais sunku pradurti skylutę lukštuose.


Kiaušinių lukštuose geriau neauginti augalų, kuriems reikalinga rūgšti žemė (pH – 4,0–4,5): rododendrams, hortenzijoms, viržiams, našlaitėms, lubinams, astrams, rūgštynėms. Net moliūgų, aguročių ir rabarbarų daigų geriau neauginti kiaušinių lukštuose.


Užtai kiaušinių lukštai puikiai tiks ilgai iš sėklų dygstantiems augalams, pavyzdžiui, raktažolių sėklos sudygsta anksčiausiai per 35 dienas, raganių sėkloms sudygti prireiks nuo pusantro iki šešių mėnesių.

Ne visada patogu laikyti kiaušinių lukštus ar tik tam tikrų būdu daužyti kiaušinius.


2. Pačių pasigaminti maišeliai iš neaustinės medžiagos „spundbond“


„Spundbond“ – neaustinė medžiaga, naudojama dengimui, ji gana populiari tarp daržininkų. Maišeliams gaminti tiks ir jau naudota medžiaga. Tinkamiausia – juodos spalvos medžiaga, bet tiks ir šviesi. Tanki ar dvigubai sulenkta medžiaga nepraleidžia šviesos, o augalų šaknų sistema aktyviau vystosi tamsoje.


Iškirpkite iš medžiagos reikiamo dydžio stačiakampių, šonus suklijuokite lipnia juostele arba susekite segikliu. Galima ir rankomis susiūti, bet greičiausias ir patikimiausias būdas – susiūti siuvimo mašina. Įprastai naudojama vidutinio tankumo „spundbond“ medžiaga, bet jei reikia didelių maišelių, geriau imti tankią medžiagą arba sulenkti ją dvigubai.

Maišelius išverskite į kitą pusę (siūlės lieka maišelio viduje, tiesa, tai nėra būtina), priberkite į juos žemių. Pasiruoštus maišelius sustatykite į plastikinius padėklus arba į stiklinius, molinius indus.


Daiginimo maišeliuose iš „spundbond“ medžiagos privalumai:


Tokie maišeliai, kitaip nei plastikiniai pakeliai, pralaidūs orui, o tai į naudą augalų šaknų sistemai. Laistant patogu pilti vandenį tiesiai į padėklą.


Atėjus laikui persodinti daigus į didesnes talpas ar į žemę, sodinama su visu maišeliu. Iš „spundbond“ greitai pasigaminsite reikiamo dydžio maišelių. Laikyti šią medžiagą patogu – ji neužima daug vietos.


Daiginimo maišeliuose iš „spundbond“ medžiagos trūkumai:


Maišeliai sustatomi vienas šalia kito, tad daigams ūgtelėjus, jiems darosi ankštoka. Dalis augalų atsiduria šešėlyje, jiems maža šviesos, dėl to sulėtėja augimas.


3. Arbatos pakeliai


Atsirado pakaitalas mažoms durpių, kokoso pluošto tabletėms – tai arbatos pakeliai arba filtrai kavai. Jie puikiai tinka pradiniam daiginimo iš sėklų etapui.


Nukirpkite arbatos pakelio viršų, ant arbatžolių užpilkite žemių (patogu pilti arbatiniu šaukšteliu). Į kiekvieną pakelį dėkite po dvi sėklas (vėliau silpnesnį daigą pašalinsite). Kad pakeliai stabiliai stovėtų, sustatykite juos suglaustus į plastmasinę dėžę ar stiklo, molio indą.


Daiginimo arbatos pakeliuose privalumai:


Arbatos pakučiuose augalų šaknys vystosi maišelio ribose, nesusipina su kaimyninių daigų šaknimis. Persodinant daigus į atviras lysves ar į didesnius vazonus, netraumuojama šaknų sistema, nes pakelių nereikia nuimti (tiesa, dėl visa ko pakelių šonus geriau prakirpti).


Daiginimo arbatos pakeliuose trūkumai:


Medžiaga, iš kurios gaminami arbatos pakeliai, greitai sugeria drėgmę, todėl žemė išsausėja. Šis būdas tinkamesnis sėti mažoms sėkloms.


Patartina naudoti juodosios arba žaliosios arbatos pakelius, kurių sudėtyje nebuvo kvapiklių ar dažiklių.


4. Citrusinių vaisių žievelė


Šis daiginimo iš sėklų būdas neabejotinai patiks apelsinų, citrinų, greipfrutų ir didžiųjų greipfrutų mėgėjams. Surinkti didesnį kiekį indelių iš citrusinių vaisių sunkoka, kita vertus, jų žievės gerai išsilaiko užšaldytos, taigi galima sukaupti atsargų šaldiklyje.


Perpjaukite vaisius perpus, išskobkite minkštimą, dugne padarykite skylutę, tada priberkite į vidų žemių. Vazonėlius iš žievelių sustatykite į žemas plastmasines dėžes.


Daiginimo citrusinių vaisių žievelėje privalumai:


Citrusinių vaisių žievelės vazonėliai ypač vertingi tuo, kad jų sienelėse yra fitonicidų. Sunku sugalvoti patikimesnę apsaugą augalams.


Citrusinių vaisių žievelėje yra ir daug eterinio aliejaus, kuris yra ekologiška augalų apsaugos priemonė. Citrusinių vaisių eterinis aliejus – dar ir fungicidas, kuris naikina daug grybelių, pavyzdžiui, pilkąjį puvėsį. Eteriniame aliejuje gausu ir organinių junginių aldehidų (citralio, citronelolio), kurie naikina apvaliąsias kirmėles.


Visų citrusinių vaisių žievelėje yra amarus ir skruzdėles atbaidančios medžiagos – limoneno terpeno. Citrusinių vaisių žievelės vilioja sliekus. Šioje žievelėje gausu ir mikroelementų bei makroelementų, taigi irdama ji gerina dirvos struktūrą.


Persodinti daigus į lysves arba į didesnes talpas patogu su visais citrusinių vaisių žievelės vazonėliais. Vaikams patiks ir tokių vazonėlių ruošimo procesas, ir jų užpildymas žemėmis, ir sėklų sėjimas, o daugiausia džiaugsmo suteiks prasikalę daigeliai.


Daiginimo citrusinių vaisių žievelėje trūkumai:


Ilgas citrusinių vaisių žievelių rinkimo procesas, be to, jos užima daug vietos šaldiklyje.


Rūgščios dirvos nemėgstančių augalų geriau neauginti citrusinių vaisių žievelės vazonėliuose. Tai brokoliai, svogūnai, muskatiniai melionai, špinatai, sėjamosios salotos, burokėliai, eleborai, bergenijos, karpažolės, levandos.


5. Tualetinio popieriaus ritinėliai


Šiuos nedidelius kartoninius cilindrus lengva paversti stiklinaitėmis daigams. Galima palikti jas be dugno arba įkirpti apatinę cilindro dalį ir įlenkti į vidų – tada turėsite cilindrų su dugnu. Kartoniniai cilindrai bus tvirtesni, jei apvyniosite juos storesniu popieriumi. Sustatykite cilindrus į plastikinę dėžę. Kai pasirodys daigeliai, cilindrus uždenkite plėvele ir laikykite tamsioje vietoje, kad daigai greičiau augtų.


Daiginimo tualetinio popieriaus ritinėliuose privalumai:


Šie cilindrai tinka pradiniam daigų augimo etapui, patogu perkelti daigelius suyrančiuose cilindruose į didesnius vazonus. Tai puikus būdas daiginti augalus, kurie sunkiai pakelia persodinimą, pavyzdžiui, paprikas, aguonas, nasturtes, kvapiuosius žirnelius, eleborus.


Daiginimo tualetinio popieriaus ritinėliuose trūkumai:


Šie cilindrai – ne amžini, reikia laiku persodinti daigus į lysves arba į didesnius vazonus.


6. Talpos daigams iš gipso


Prisiekę daržininkai neišsigąs sunkumų ir atkakliai ieškos geriausių talpų savo daigams. Norisi, kad talpos būtų ne tik patogios augalams, bet ir gražios, derėtų prie namų interjero. Šie norai paskatino daržininkus išbandyti gipsą.

Jums reikės: gipso, vandens, aliejaus arba maistinės plėvelės, įvairaus dydžio dėžučių, talpų, stiklainių.


Kaip gaminti gipso talpas daigams:

1. Gipso tirpalą labai greitai pasigaminsite pagal instrukciją ant pakelio. Reikia stropiai jį išmaišyti.

2. Didelės talpos vidų gausiai ištepkite aliejumi arba išklokite maistine plėvele. Mažesnius indus iš išorės aptepkite aliejumi arba apsukite plėvele.

3. Į didelį indą įpilkite 2 cm gipso sluoksnį, palikite, kad sukietėtų.

4. Į didelį indą ant sukietėjusio gipso pastatykite mažesnį indą.

5. Į tarpą tarp indų sienelių pilkite gipso tirpalo ir palikite maždaug dviem valandoms, kad visiškai sukietėtų.

6. Nuėmus talpas, galima jas dekoruoti.


Sakoma, kad gipsas puikiai sulaiko žemės drėgmę.


Daiginimo gipso talpose privalumai:


Kūryba, galimybė pasigaminti norimo dydžio ir formų indų.


Daiginimo gipso talpose privalumai:


Gipso talpų sienelės nepraleidžia oro, jos kietos. Persodinant daigus nukentėtų šaknų sistema. Gipso vazonėliai būna sunkūs, storomis sienelėmis, jie veikiau primena vazonus be skylutės dugne.

Reikia pirkti gipso.


7. Savadarbė talpa daigams „Sraigė“


„Sraige“ vadina nedidelį ritinėlį iš posluoksnio medžiagos laminatui. Tai minkšta, vandens nepraleidžianti medžiaga. Patogiausia naudoti ne daugiau nei 2 mm storio posluoksnio medžiaga. Šiuo būdu galima auginti visas daržoves ir dekoratyvinius augalus.


Išpjaukite iš posluoksnio medžiagos 10 cm pločio ir 100–150 cm ilgio juostas dideliam kiekiui sėklų arba 10 ir 15 cm dydžio stačiakampius vienai–dviem sėkloms.


Ant juostos arba ant stačiakampio užberkite žemių, suspauskite, paliekite. Žemės sluoksnis turi būti 1–2 cm. Tada berkite sėklas 2 cm nuo krašto atstumu. Į kiekvieną „sraigę“ dėkite vienos rūšies augalų sėklas. Sėklas galima berti sausas, tačiau bus geriau, jei jas pamirkysite arba jau sudaiginsite.


Kiekvieną sėklą įspauskite į žemę. Palikite tarp sėklų nemažą atstumą, priklausomai nuo augalų rūšies – tik tada šaknų sistema vystysis teisingai, nepersipins.


Ritinėlį susukite taip, kad jo pradžia būtų kiek aukščiau likusių vingių – taip visiems augalams pakaks šviesos. Susuktoje „sraigėje“ žemių turi būti sulig kraštais. Jei trūksta, dar užberkite žemių, papurkškite vandens.

Susuktą „sraigę“ pastatykite vertikaliai, būtinai taip, kad sėklos būtų viršutinėje ritinėlio dalyje.


„Sraigę“ pritvirtinkite lipnia juostele. Prie jos pritvirtinkite ir etiketę su augalų rūšies pavadinimu.


Susuktą ritinį galima įstatyti į plastmasinę dėžę, kuri turi būti 2 cm storesnė už ritinį. Galite sustatyti į dėžę ir kelias „sraiges“. Savo konstrukciją uždenkite plėvele – turėsite tarsi mini šiltnamį. Pastatykite jį šiltoje vietoje, atsižvelgdami į tai, kokių sąlygų reikia jūsų pasėtiems augalams. Karts nuo karto nudenkite plėvelę – pravėdinkite. Kai pasirodys pirmi daigai, plėvelės nebedenkite, o šiltnamį perneškite į gausiai apšviestą vietą.


Daiginimo „sraigėje“ privalumai:


„Sraigė“ neužims daug vietos ant palangės, net jei joje bus gana daug sėklų. Ritinėlį lengva išvynioti, išimti tvirtesnius daigus persodinimui į didesnę talpą, o paskui vėl susukti, kad likę daigai toliau augtų. Išvyniojus ritinėlį lengva išimti daigus pikavimui, augalų šaknų sistema praktiškai nesitraumuos.


„Sraigėje patogu daiginti daugelį gėlių, o jų daigus paskui sodinti tiesiai į lysves. Pavyzdžiui, gvazdikėliai sudygs vienu metu, jeigu pirmas penkias–šešias dienas laikysite „sraigę“ 22 laipsnių šilumoje. Pasirodžius daigeliams ritinėlį perneškite į šviesią patalpą, kurioje būtų 18 laipsnių šilumos. Tokiomis sąlygomis užaugs tvirti, neišstypę daigai.

„Sraigei“ naudotas juostas ar atraižas galima palikti kitiems metams – jie neužims daug vietos.


Daiginimo „sraigėje“ minusai:


Šis būdas tinka tik pradiniam daiginimo etapui. Daiginant „sraigėje“ reikia papildomo apšvietimo, kad daigai neištįstų.

Reikia pirkti posluoksnio ritinį ar kitokios tinkamo medžiagos.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis