Agurkų daigų auginimas: patys svarbiausi aspektai

Agurkai – tai viena populiariausių daržovių Lietuvoje. Nepriklausomai nuo to, ar jus domina šviežių agurkų valgymas, ar jų konservavimas, agurkų veislių gausoje tikrai galima rasti variantą, atitinkantį jūsų poreikius. Agurkų daiginimas nebus sunkus darbas, jeigu laikysitės kelių pagrindinių taisyklių.

Trumpai apie agurkus


Agurkai (lot. Cucumis sativus) – moliūginių (lot. Cucurbitaceae) šeimos augalas. Jis yra kilęs iš tos pačios šeimos kaip moliūgai bei melionai. Agurkų pavadinimas yra siejamas su graikų žodžiu agoyros, kuris reiškia nesunokęs, nes agurkas yra viena iš nedaugelio daržovių, kurias galima valgyti žalias. Dauguma iš mūsų agurkus įsivaizduoja kaip ilgus, žalius, sėklingus salotų pagardus, bet iš tiesų yra daugybė labai skirtingų agurkų veislių, galima rasti apvalių, geltonų, egzotiškų variantų ir t.t.


Shutterstock


Į ką atkreipti dėmesį renkantis agurkų sėklas


Agurkų veislių ir hibridų yra iš tiesų nemažai, tad renkantis svarbu atsižvelgti į savo poreikius bei sklypo subtilybes. Išsirinkus agurkus, svarbu tinkamai parinkti jų sėklas. Ant sėklų pakuotės būtinai reikia atkreipti dėmesį į šiuos duomenis: pakavimo ir galiojimo datas bei sėklų atsparumą ligoms.


Data yra svarbus daigumo ir dygimo energijos matas, nors įdomu tai, kad agurkų sėklas galima laikyti 8–10 metų, o kai kurie specialistai pastebi, kad pačios dygiausios yra 3–4 metų sėklos. Sėklų atsparumas ligoms ant pakuotės yra žymimas taip: CMV – agurkų mozaikos virusas; PRSV – stiebo virusas; CVYV – geltonas dėmėtumo virusas; SCAB – agurkų kladosporiozė; Sf – tikroji miltligė; TLS – lapų dėmėtumas.


Shutterstock


Agurkų sėjos ir daiginimo ypatumai


Reikia pradėti nuo to, kad agurkai yra tikri šilumos mėgėjai, tad jei nusprendėte sodinti agurkų daigus nešildomame šiltnamyje, reikia įsitikinti, kad jau praėjo paskutinė šalna ir dirvožemis yra pakankamai įšilęs.


Nešildomuose šiltnamiuose agurkai yra sodinami paprastai tik gegužės viduryje, o šildomuose – kiek anksčiau, balandžio mėnesį. Namuose ant palangės daiginamos sėklos užauga maždaug per 30–35 dienas.


Shutterstock


Agurkų sėklas yra rekomenduojama sėti į durpinius indelius. Geriau rinktis ne pačius mažiausius, gerai tinka 10–12 cm skersmens indeliai. Kaip ir daiginant bet kuriuos kitus daigus, visada rekomenduojama naudoti specialų, sterilų sėjimo substratą.


Agurkams rekomenduojamas grunto rūgštingumas – 5,5–6,5 pH. Agurkų sėklas į indelį patariama sėti tokiu būdu: į indelį dedame 1 arba 2 sėklas; sėklą į substratą įterpiame gulsčiai 1–2 cm gylyje. Pasėjus sėklas, indeliai yra uždengiami polietileno plėvele ir palaikomi kol sėklos sudygsta (24–28 laipsnių temperatūroje).


Paprastai jos sudygsta per 2–3 dienas. Tada temperatūra yra sumažinama iki 23 laipsnių ir palaikoma apie 10 dienų. Optimali daigų augimo temperatūra – 22 laipsnių temperatūra dieną, 18–20 laipsnių temperatūra naktį.


Agurkai yra ne tik šilumos, bet ir drėgmės mylėtojai. Jų daigus rekomenduojama laistyti retai, bet gausiai (šiltu vandeniu, pirmoje dienos pusėje). Žemė indelyje nuolatos turi būti drėgna, bet ne šlapia. Taip pat agurkams yra reikalingos maistinės medžiagos, tad juos patariama tręšti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis