Pavasariniai šiltnamio paruošiamieji darbai

Nuosavame šiltnamyje išaugintos daržovės džiugina savo skoniu, ryškiomis spalvomis ir natūralumu. Kad kuo anksčiau galima būtų pradėti džiaugtis sunokintais sodininkystės darbo vaisiais, šiltnamis turi būti tinkamai paruoštas pavasariniams darbams.

Žemės keitimas šiltnamyje. Seniai nekeistas gruntas po truputi tampa vis mažiau derlingas, jame pradeda kauptis šiltnamyje auginamoms daržovėms kenksmingi kenkėjai, atsiranda ligų užkratai. Taip nutinka todėl, kad žemė derlinga būna tik tada, kai patiria natūralius pokyčius, deja, šiltnamyje juos sukurti yra sudėtinga, todėl kartais yra būtinas grunto pakeitimas. Kad atėjo laikas šiltnamyje keisti žemę galite pajausti tiesiog jos pasėmę į saują, nualinta ir nebetinkama sodininkystei žemė yra praradusi savo fizinę trupininę struktūrą, atrodo sušokusi, tokia žemė sunkiai sugeria vandenį.


Norint pakeisti žemę šiltnamyje, pirmiausia reikia pašalinti nebetinkamą grunto sluoksnį. Rekomenduojama nukasti 10 cm seno grunto sluoksnio. Šią nualintą žemę galite laikyti atskiroje komposto krūvoje, maišydami ją su žemėmis iš daržo bei organinėmis atliekomis. Tokia nederlinga žemė po kelių metų atsigaus ir vėl bus tinkama naudojimui. Nukasus grunto sluoksnį, į šiltnamį reikia atnešti sveiko komposto, tokiu būdu užtikrinant, kad žemė turės pakankamai maistinių medžiagų.


Šiltnamio dezinfekavimas ir dezinsekcija. Dezinfekavimas bei dezinsekcija šiltnamyje atliekami vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Dezinsekcija apima vabzdžių ir voragyvių naikinimą, naudojant chemines, mechanines ir biologines priemones arba jų kombinacijas. Dezinfekcija – kovos priemonės padedančios susidoroti su tokiais mikroorganizmais, kaip: grybai, virusai, bakterijos, mielės. Šiais darbais paprastai yra užsiimama po sanitarinio šiltnamio valymo. Sanitarinio valymo metu yra sunaikinamos augalų liekanos šiltnamyje ir 1 m spinduliu aplink jį.


Populiariausi dezinfekcijos ir dezinsekcijos būdai yra fumigacija ir plovimas arba purškimas apsaugos priemonėmis, trąšomis, ekologiškomis augalų ištraukomis. Specialistai sako, kad geriausia dezinfekuojant šiltnamį parinkti tokias priemones, kurios veiktų kompleksiškai (būtų tinkamos šiltnamio konstrukcijoms, gruntui ir apimtų kuo daugiau žaladarių grupių), būtų efektyvios ir pasižymėtų ilgu veikimo periodu.


Shutterstock


Šiltnamio konstrukcijos ir sodininkystės įrankių priežiūra. Tam, kad tinkamai pavasariniam sodinimui paruošta žemė nebūtų sugadinta ir apkrėsta, svarbu pasirūpinti ne tik pačiu gruntu, bet ir visu kitu, kas turi tiesioginį kontaktą su juo. Tad šiltnamio konstrukcija bei įrankiai skirti sodinimui turi būti tinkamai paruošti prieš imantis pavasarinių darbų. Šiltnamio konstrukcijos valymui geriausia yra pasitelkti natūralius, biologiškus ploviklius, probiotinius tirpalus, karštą vandenį, „negyvą“ vandenį, kalio muilą ir kitas natūralias priemones. Svarbu yra vengti cheminių valiklių, nes šie gali patekti ant dirvožemio ir jam pakenkti.


Pradedant pavasarinius darbus šiltnamyje reikia neužmiršti pasirūpinti sodininkavimo įrankiais. Per purvinus sodininkavimo įrankius gali plisti infekcijos, bakterijos, grybeliai, todėl svarbu palaikyti jų švarą. Taip pat reikia šiuos įrankius pagaląsti, su pagaląstais įrankiais dirbti yra lengviau ir greičiau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis