Kaip naikinti kurklius?

Kurkliai, kartais dar vadinami turkliais arba parpliais, yra daržo kenkėjai, kurie lengvai prisitaiko prie naujų sąlygų, todėl juos išnaikinti yra ganėtinai sunku. Šie kenkėjai yra atsakingi už apgraužtas daržovių šaknis bei pažeistus sodinukus. Tad kaip įveikti šiuos daržo gyvius?

Kas yra kurkliai?

Šie tamsiai rudos spalvos vabzdžiai yra priskiriami tiesiasparnių vabzdžių būriui, kurį sudaro: svirpliai, žiogai, skėriai. Šie vabzdžiai yra nemaži, gali užaugti iki 55 mm. Kurklį galima atpažinti iš šių savybių: galvos su didelėmis akimis ir ilgais ūsais, kieto krūtinės šarvo, letenėlių skirtų urvų kasimui.

Kurkliai įsikuria dirvožemyje, 10-15 cm gylyje išraustuose urvuose. Šie vabzdžiai yra polifagai, tai reiškia, kad jie ėda viską: tiek daržoves, tiek kitus vabzdžius ar sliekus. Į daržus kurkliai dažniausiai patenka kartu su mėšlu. Kad darže įsikūrė kurkliai, išduoda pradėję vysti augalai, kuriuos labai lengva išrauti. Išrovus kurklio pažeistą augalą, galite pamatyti stambius urvelius, vedančius tolyn nuo augalo. Šie vabzdžiai yra itin vislūs, viename lizde gali būti iki kelių šimtų kiaušinių.

Shutterstock

Kaip atsikratyti kurklių?

Lizdų naikinimas pavasarį. Gilus žemės purenimas yra būtinas tam, kad būtų sunaikinti kurklių lizdai. Gegužės pabaigoje, birželio pradžioje rekomenduojama tris kartus supurenti dirvą tarpueiliuose, tokiu būdu kiaušinėliai bus išversti lauk. Tada juos galėsite surinkti ir sunaikinti arba palikti sulesti paukščiams. Gegužės pradžioje galima sukurti dirbtinius lizdus, ant žemės padėliojus šviežio mėšlo ir pridengus jį faneros arba ruberoido lakštu. Tokios sąlygos kurkliui pasirodys tinkamos dėti kiaušinius, o po 3-5 savaičių tokius lizdus galima bus sunaikinti.

Parduotuvėse parduodamas masalas. Sodininkams skirtose parduotuvėse galima įsigyti specialius preparatus, kurie padės atsikratyt kurkliais. Nuodingų granulių pagraužę kurkliai nustimpa. Tačiau kai kurie žmonės yra skeptiškai nusiteikę naikinimui skirtų granulių atžvilgiu, nes jų viduje esantys nuodai yra kenksmingi ir kitiems gyvūnams bei paukščiams.

Kvapų bei maisto naudojimas kovoje su kurkliais. Sakoma, kad kurkliai yra jautrūs įvairiems kvapams, tad juos iš daržo galima mėginti išvaryti pasitelkus česnakų, kanapių, serenčių, vištų mėšlo, žalių alksnių šakelių kvapą. Teigiama, kad kurkliai ypač nemėgsta chrizantemų kvapo. Galite smulkiai supjaustyti chrizantemų stiebus ir įmaišyti juos į dirvožemį. Be tam tikrų kvapų, kurkliai taip pat nemėgsta kai kurių maisto produktų. Pavyzdžiui, silkinių žuvų gabalėlius, kurių kurkliai negali pakęsti, galite užkasti prie augalų arba tarplysvėse. Šiem kenkėjams mirtini yra kiaušinių lukštai, suvilgyti saulėgrąžų aliejumi, jų paragavę kurkliai žūsta.

Dirbtinės žiemojimo vietos sukūrimas. Rudens pradžioje galima sukurti dirbtinę žiemojimo vietą kurkliams. Kai kurkliai po truputi pradeda ruoštis žiemoti, į negilią duobę reikia suversti arklio mėšlo bei šiaudų, tokia vieta jiems pasirodys itin tinkama praleisti žiemą. Prasidėjus šalnoms reikia atversti šias duobes ir išbarstyti mėšlą, jame įsikūre kurkliai sušals ir žus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis