Kokias sėklas pasirinkti, kada laukti sudygstant?

Ilgėjančios dienos jau kelia minčių apie artėjančią pavasario sėją. Norisi kuo greičiau išsiaugintų žalumynų. Šiemet savo dieną neparskridę vieversiai, pasak senolės Marijos iš Butrimonių, išpranašavo ankstyvą ir šiltą pavasarį.

Moteris tikina, kad vienas pirmųjų iš šiltųjų kraštų parskrendantis vyturys yra tikras pavasario pranašas. Dar jos mama sakydavo, kad jei vieversėlis čirena anksčiau nei 24 diena, dar ilgai bus šalta, jei vėliau - nebe už kalnų šiluma. Daržininkų mėgėjų paraginti, paprašėme daržininkų profesionalų praktiškų patarimų apie sėklas, pasirengimą sėjai, mėnulio įtaką jai ir kitus reikalus.

Kokią sėklą rinktis?

Kokias klaidas dažniausiai daro nepatyrę daržininkai, klausiame daugeliui pažįstamą šios srities specialistę alytiškę Loretą Ažukienę.

„Daržininkai mėgėjai daro daug klaidų. Viena - per anksti sėja. Gavo sėklų ir beria. Kiekvienas augalas turi savo dygimo, augimo, sėjos laiką, kurio reikėtų laikytis. Kas iš to, jei pasėsim pomidorus vasario mėnesį. Juk daigų balandį į nešildomą šiltnamį tikrai nesodinsime. Augalas skurs.

Kita klaida - per didelė meilė ir nežinojimas, kaip toliau prižiūrėti pasėtas sėklas. Iš didelės meilės perlaisto. Daigai stiebiasi į viršų, griūva. Kitiems koteliai nupūva. Praradimas. Išdygusius per ilgai po plėvele uždengtus laiko, jie - išstypsta, arba per daug tręšia. Galima šiek tiek dygimą skatinančių trąšų įberti, bet tik kruopelytę. Jei žemių perkame, jose mineralinių medžiagų yra užtektinai. Papildomai tręšti nereikia”, - pastebi Loreta.

„Patarčiau pirkti sėklas specializuotose parduotuvėse. Labai svarbu perskaityti etiketę. Ant fasuotės turi būti siuntos numeris, informacija apie augalo rūšį, veislę, prekybos pabaigą. Būna atvejų, kad tiekėjas ant fasuotėje atspausdintos prekybos metų pabaigos datos užklijuoja naują lipduką su nauja data. Tai leistina, kai po prekybos sezono pabaigos patikslinami sėklų siuntos likučių daigumo rodikliai ir jie atitinka kokybės reikalavimus”, - į ką atkreipti dėmesį perkant sėklas pataria jomis prekiaujanti Lina.

„Mūsų pirkėjai yra labai apsiskaitę, turi savo nuomonę apie auginamas daržoves ir gėles. Žino ir tai, kad beicuota sėkla geriau negu plika, nors jos ir brangesnės. Beicas apsaugo nuo grybelių sporų, kurių rūšių žemėje yra labai daug, nuo supuvimo ir kitokių negerų nutikimų, kurie laukia į žemę įsėtos mažos sėklytės. Paprastai pirkėjai prašo duoti pačių geriausių sėklų, o mes klausiame, ko norima iš daržovės. Vieni atitaria, kad reikia didelių ir saldžių pomidorų, kitam, kad tik nebūtų dideli ir saldūs. Geriausios sėklos tos, kurios atitinka daržininko lūkesčius. Asmeniškai aš siūlau įsigyti pomidorų ‘Brooklyn’, ‘Logistica’, ‘Aurum’, ‘Fabiola’, kurie atsparūs ligoms, yra derlingi ir juos pasiseka užauginti net ir neįgudusiems daržininkams. Puikiai dera ir nereikalauja didelės priežiūros agurkai ‘Pasalimo’, ‘Mirabella’, ‘Dirigent’, ‘Motyva’, ‘Oktopus”, - vardija šiuo metu „ant bangos” esančias populiariausių daržovių sėklas parduotuvės „Žalia stotelė” vedėja Gražina Nanartavičienė.

Ji dar pasidžiaugia turima nauja elito linija, kurioje yra labai įdomių pomidorų, agurkų, ridikėlių veislių. Pavyzdžiui, pomidorai ‘Bajaja’ išaugina iki 7 kg mažų, apie 30 g pomidoriukų, o svyrančios braškės ‘Temptation’ jau pirmus metus duoda gausų derlių, jas galima auginti balkone.

Nors kartais daržininkams likimas paberia ir staigmenų. Vienas Alytaus priemiesčio gyventojas iki šių dienų savo šeimos patiekalams ir augintinių pašarui naudoja paties išsiaugintus moliūgus. Kelioliką arų buvo jais apsėjęs. Pasidomėjus, negi sėklas tais mažais pakeliais pirko, ūkininkas sakė, kad pabandė sėti visose parduotuvėse siūlomų tik ne skrudintų moliūgų sėklų, kurios supakuotos didesniais kiekiais ir skirtos valgyti, jos buvo labai daigios, gerą derlių užaugino.

KADA SUDYGSTA AUGALŲ SĖKLOS?

Agurkų - po 3-7 dienų;
patisonų, aguročių ir moliūgų - po 3-10 dienų;
salotų - po 4-10 dienų;
žiedinių kopūstų - po 3-8 dienų;
baltagūžių kopūstų - po 3-10 dienų;
pomidorų - po 6-10 dienų;
paprikų - po 7-15 dienų;
baklažanų - po 5-10 dienų;
svogūnų - po 5-12 dienų;
salierų, rabarbarų - po 7-14 dienų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis