Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo dr. Audriaus Radzevičiaus.

Kokios yra idealios pomidorų auginimo sąlygos jų nuolatinėje augimo vietoje?


Pomidorai yra šilumamėgiai, tad jiems yra svarbi ne tik oro temperatūra, bet ir pakankamai aukšta grunto temperatūra. Dr. Audrius Radzevičius sako, kad vaisių derėjimo metu, saulėtomis dienomis, pomidorams palankiausia temperatūra yra 24-26 laipsniai, apsiniaukusiomis dienomis temperatūra turėtų būti apie 20-22, o naktį apie 17-19 laipsnių. Optimaliausia dirvos temperatūra pomidorams augti ir vystytis yra apie 18-20 laipsnių.


Ekspertas pastebi, kad oro temperatūrai nukritus žemiau 10-12 laipsnių, pomidorų augimas sulėtėja, žiedai nustoja megzti vaisius. Temperatūrai pakilus virš 30 laipsnių – sulėtėja vaisių augimas, o pakilus virš 35 laipsnių šilumos, žiedadulkės tampa sterilios ir neužmezgami nauji vaisiai.


Kaip taisyklingai laistyti pomidorus po jų persodinimo?


Pomidorai turi galingą šaknų sistemą, prasiskverbiančią į gilesnius dirvos sluoksnius, todėl dr. A. Radzevičius sako, kad juos reikia laistyti retai, bet gausiai (1-2 kartus per savaitę). Persodinus pomidorų daigus į jų nuolatinę augimo vietą pirmą laistymą reikėtų atlikti po savaitės (žinoma, prieš pat sodinant daigus į duobutes būtina pripilti vandens).


Ekspertas pabrėžia, kad dažnai ir po truputį laistant, šaknų sistema vystosi dirvos paviršiuje ir kenčia net nuo trumpalaikio pa­viršinio dirvos išdžiūvimo. Auginant augalus be persodinimo, jų šaknys lengvoje dirvoje pasiekia 1-2 metrus gylio ir išsiplečia iki 1,52,-5 m skersmens. Auginant daigais, jų šaknys daugiausiai pasiskirsto dirvos paviršiuje ir įsiterpia į dirvą apie 20-30 cm.


Kokiais būdais galima rišti pomidorus?


Pasodinti daigai po 4-5 dienų turėtų būti pririšami prie šiltnamio viršuje ištemptų vielų ar kitų šiltnamio konstrukcijų. Specialistas pasakoja, kad pirmiausiai virvelė yra supjaustoma reikiamu ilgiu. Paskui vienas jos galas pririšamas prie šiltnamio konstrukcijų ar ištemptų vielų (akluoju mazgu arba slankiojančia kilpa), o kitas galas pririšamas prie pomidoro stiebo laisva kilpa. Jis pabrėžia, kad svarbu nesuveržti stiebelio, nes augalui augant jis storės. Žemaūgius pomidorus galima pririšti prie kuoliukų, arba jei augalai labai žemi, jų rišti nereikia.


Shutterstock


Kaip galima išvengti pomidorų ligų?


Pomidorams daug žalos daro įvairios ligos. Dr. A. Radzevičius pastebi, kad nešildo­muose polietileniniuose šiltnamiuose bei lauke auginami pomidorai dau­giausia nukenčia nuo grybinių ligų. Pomidorų veislių atsparumas ligoms yra tik sąlyginis, nes nuolat atsiranda naujos grybinių ligų rasės ir buvusios kuriai nors ligai atsparios pomidorų veislės vėl suserga. Todėl į Lietuvą auginti įvežtos kai kurioms ligoms atsparios pomidorų veislės, ypač kai pasitaiko pomidorams augti nepalankios meteorologinės sąlygos, serga ne mažiau už mūsų vietinių veislių pomidorus.


Ekspertas išvardina pagrindinius profilaktinius veiksnius: pasirinkti atsparias augalų veisles, neauginti bulvių šalia (nes serga tomis pačiomis ligomis), gerai vėdinti šiltnamį, šalinti jau ligų pažeistus lapus ar esant reikalui net ir visą augalą, prieš sodinant dezinfekuoti gruntą ir šiltnamio konstrukcijas (karštu vandeniu, sieros šaškėmis ir kt.).


Kiek pomidorų lapų galima išskabyti?


Specialistas sako, kad labai lapuotų pomidorų augalo viduryje kartais pradeda gelsti lapai, o kai lapų labai daug – blogėja oro cirkuliacija, jie dažniau serga, vaisiai būna mažesni ir vėliau prinoksta. Per savaitę nuo vieno augalo rekomenduojama pašalinti 3-5 lapus, tačiau vienu metu nereikėtų šalinti daugiau kaip 2-3 lapų. Iš karto pašalinus daugiau lapų susmulkėja pomidorų vaisiai, mažėja derlius. Pomidorai gerai derės jei ant augalo bus nemažiau bent 15 lapų (skaičiuojant nuo viršaus).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis