Kokie faktoriai svarbiausi renkantis stogo dangą

Naujakuriai stogo dangą renkasi pagal kišenę, grožį ir tai, kokią dangą yra įsigijęs kaimynas, pastebi stogų dangomis prekiaujantys specialistai. Tačiau besprendžiant stogo dangų rebusą reikia atsižvelgti į įvairesnius aspektus.

Stogo konstrukcija. Pats svarbiausias faktorius, lemiantis kokią stogo dangą derėtų rinktis konkrečiu atveju yra stogo konstrukcija. Statant naują namą, suprojektuojama stogo konstrukcija, parenkamos gegnių dimensijos pagal tai, kokią dangą šeimininkas planuoja dėti. Kur kas daugiau galvos skausmo yra tuomet, kai daroma namo stogo rekonstrukcija.

„Rekonstruojant namo stogą pirmiausia reikėtų žiūrėti, kokios būklės yra stogo konstrukcijos mediena. Jei mediena prastos būklės ir ji bus keičiama, tuomet galima galvoti apie įvairesnius dangos pasirinkimo variantus. Bet jei planuojama dangą montuoti ant jau anksčiau sumontuotos konstrukcijos, reikėtų gerai paskaičiuoti, kad konstrukcijos išlaikytų stogo dangą“, - tikina įvairiomis stogo dangomis prekiaujančios bendrovės „Nord profil“ atstovas Sigitas Gilčinskas.

Lengviausia yra skardinė stogo danga. Paprastai kvadratinis metras skardinės stogo dangos sveria iki 5 kilogramų. Tokio pačio dydžio šiferio lakštas retais atvejais gali sverti iki 20 kilogramų. Tiek pat gali sverti ir vienas kvadratinis metras cementinio pluošto plokštės, o keraminė danga siekia net iki 50 kilogramų. Kai kurių rūšių čerpių kvadratinis metras gali sverti iki 70 kilogramų. Taigi svorių amplitudė išties nemaža.

Maža to, nereikėtų pamiršti, kad skirtingoms stogo dangoms reikalingas ir skirtingi atstumai tarp grebėstų, todėl sprendimą, kokią stogo dangą rinktis reikėtų ne paskutinę minutę.

Nuolydis. Nemažiau svarbus aspektas renkantis stogo dangą, taip pat susijęs ir su stogo konstukcija, yra nuolydis. Tiesa, į šį faktorių renkantis stogą mažai kas atsižvelgia. Taip yra todėl, kad daugelis populairiausių stogo dangų reikalauja panašaus minimalaus nuolydžio.

Tiesa, yra du kraštutinumai. Pirmasis, kai namo stogo nuolydis yra mažesnis nei 5 laipsniai, pasirinkimas yra tik vienas – prilydoma stogo danga. Antrasis – jei stogas dengiamas užkaitų neturinčiomis čerpėmis, nuolydis turėtų siekti apie 30 laipsnių.

Tačiau kitos stogo dangos nėra tokios lepios nuolydžiui. Pavyzdžiui, klasikinio tipo, lygi skardinė stogo danga gali būti montuojama, jei nuolydis yra bent 7 laipsniai. Kai profilis yra čerpinis, reikėtų užtikrinti, kad nuolydis sieks bent apie 14 laipsnių. Panašiai tokio nuolydžio reikėtų ir šiferinei stogo dangai. Dėl tikslesnių nuolydžių reikėtų pasidomėti prieš perkant konkrečią stogo dangą.

Vietovė. Nemažiau svarbu renkantis stogo dangą pagalvoti ir apie vietovės sąlygas. Daugiausia problemų su stogo danga turi individualių namų savininkai, pasistatę namą šalia miškingos vietovės. Tuomet tenka kovoti su samanomis, tačiau kai kurios stogo dangos palengvina kovą, kitos pasunkina.

„Jei šiaurinėje namo pusėje yra miškas, tikėtina, kad samanų jokiais atvejais išvengti nepavyks. Tačiau mažiau problemų turėtų stogą užsidengę skardine stogo danga. Tuo tarpu čerpės ir šiferis sukeltų gerokai daugiau problemų“, - teigia S. Gilčinskas.

Stogo dangomis prekiaujančios bendrovės „RDV stogai“ atstovas Rimvydas Paulauskas pastebi, kad ner ir čerpinė stogo danga gali būti pakankamai praktiška, jei renkamasi glazūruotas čerpes

„Nebūtina, kad aplink būtų miškas. Jei šalia namo yra medžių, tokie sprendimai palengvina dalią, mat nuo slidžios dangos kur kas paprasčiau nuvalyti krentančius lapus“, - teigia jis.

Ilgaamžiškumas. Be jokios abejonės, paklojant nemažą sumą už stogo dangą ir jos montavimą, tikimasi, kad ji tarnaus kaip įmanoma ilgiau. Gamintojai deklaruoja, kad plieninė stogo danga ir šiferis tarnauja apie 30-40 metų, o pavyzdžiui, keraminės čerpės gali tarnauti iki 80 metų.

Tiesa, specialistai siūlo į tokį deklaruojamą eksploatacijos laiką žiūrėti kritiškiau – tai gana ilgas laikas, kad būtų galima tiksliai patikrinti, ar konkretaus gamintojo produkcija gali išlikti kokybiška tokį ilgą laiką. Šiuo aspektu pardavėjai išskiria čerpes. „Kokybiškai pagamintos čerpės tikrai tarnaus ilgai. Pasižiūrėkite, po kiek metų Egipte iškasa panašia technologija pagamintą produkciją“, - pastebi S. Gilčinskas.

Kaina ir estetika. Daugeliui pirkėjų kaina ir estetinis vaizdas yra nemažiau svarbūs. Būtent taip specialistai pateisina skardinės stogo dangos populiarumą. Preliminariais skaičiavimais, skardinė stogo danga sudaro maždaug du trečdalius visos parduodamos dangos. Po skardinės dangos rikiuojasi šiferis, o brangiausia – čerpinė stogo danga. „Jei atkreipsite dėmesį, skardinė stogo danga yra tik vizuali čerpių imitacija“, - pastebi S. Gilčinskas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis