Skalūno stogai – savybės, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį

Skalūno danga labiausiai populiari yra Vakaruose, tačiau ir Lietuvoje galima pastebėti namų dengtų šia uoliena. Galbūt ir jūs šiuo metu renkatės stogo dangą? Žinote visas tradicines dangas ir jums kyla klausimas – kodėl ne skalūnas? Štai keletas skalūno dangos aspektų, kuriuos reikėtų žinoti.

Skalūno dangos privalumai

Universalumas yra vienas ryškiausių šios uolienos bruožų. Skalūnas yra ne tik išskirtinai atrodanti medžiaga, tačiau kartu ir itin funkcionali. Skalūnu galite dengti ne tik savo stogą, tačiau ir fasadą, taip suformuodami vientisą namo vaizdą. Šiandien jo išvaizdą taip pat galima laikyti privalumu, nes ji suteikia išskirtinumo. Be to, tai patvari stogo danga, išlaiko spalvą ir savybes, mažai įmirksta, prastai dega. Tai natūrali stogo danga, pagaminta iš uolienų, kurios formuojasi po žeme, taip suteikdamos dangai vieną itin pageidautiną savybę – atsparumą atmosferos reiškiniams. Gaminiui dažnai suteikiama ilga, keleto dešimtmečių garantija. Stogo priežiūra nesiskiria nuo įprastų stogų priežiūros.

Skalūno dangos trūkumai

Vienas didesnių šios dangos trūkumų yra jos kaina. Kaip ir kiekvienu atveju, skalūno būna pigesnio ir brangesnio, tačiau vidutiniškai tai yra nepigi danga. Jei samdote darbininkus jam įrengti, jo įrengimas kainuos brangiau, ypatingai dėl to, kad tokie stogai Lietuvoje reti ir ne kiekvienas meistras imsis tokio stogo. Taip pat skalūno plytelės kiek mažiau atsparios mechaniniams pažeidimams, jos yra skilios. Tiesa, eksploatuojant įprastomis sąlygomis nieko blogo nutikti neturėtų. Jau minėta išvaizda gali tapti ir trūkumu, kadangi tradicinės stogo dangos dažniausiai siūlo daugiau spalvinių variantų. Žinoma, skalūnas nėra tik pilkai juodas – rinkoje galima įsigyti ir įvairių atspalvių, tačiau spalvos nėra intensyvios, daugiau tamsesnės.

Ar įmanoma įsirengti pačiam? Teoriškai įsirengti įmanoma absoliučiai kiekvieną dangą - pagrindinis klausimas kiek ji bus ilgaamžiška. Kiekvienu atveju tinkamai įrengtas stogas ištikimai atliks savo funkcijas tiek laiko, kiek numatyta. Profesionalai visuomet pasirengę padėti, žinoma, už pinigus. Kita vertus, yra ir praktinių pavyzdžių, kaip sėkmingai įsirengti skalūno stogą:

Energetiškai aktyvus namas su skalūno stogu ir fasadu

Svoris ir nuolydis

Skalūnas yra viena sunkesnių stogo dangų rūšių. Ir vis dėlto, kaip dažnai pabrėžia su stogais dirbantys specialistai, sunkesnė danga gali būti netgi privalumas vėjuotuose regionuose, kadangi stipriam vėjui sunkiau atplėšti dangą. Stogai standartiškai projektuojami atlaikyti didesnį svorį (žiemą susikaupiantis sniegas),todėl pačios dangos svoris pamatų ar sienų konstrukcijai turi mažai įtakos.

Minimalus skalūno stogų nuolydis yra apie 25–30 laipsnių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis