Gelžbetoninis namas: "chruščiovkė" kieme ar modernus sprendimas?

Žvelgdami į pilką senų daugiabučių peizažą ar klausydamiesi raudų apie dideles šildymo sąskaitas, galėjote jau seniausiai nurašyti gelžbetonį kaip pagrindinę statybinę medžiagą. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi iš gelžbetonio plokščių statomi ir įprasti gyvenamieji namai, kurie yra šilti ir ilgaamžiai.

Gelžbetoniniai namai priklauso surenkamų namų kategorijai. Tai reiškia, kad tokio namo sienos gaminamos gamykloje, taip pat ir tai, kad namai iš gelžbetonio plokščių turi ir kitus šios kategorijos privalumus - greitį ir statybos grafiko lankstumą.

Atkreiptinas dėmesys, kad apšiltinimo sluoksnis tokiose plokštėse jau įskaičiuojamas į visą komplektą - Lietuvos įmonės siūlo trisluoksnes gelžbetonio plokštes, kur it sumuštinis "sutepti" vidinis betono sluoksnis, šilumos izoliacija ir išorinis betono sluoksnis. Tai laikoma bene didžiausiu tokio statybos metodo privalumu. Dažniausiai apšiltinimui naudojama akmens vata ar polistireninis putplastis. Taip pat galima užsisakyti ir viensluoksnes plokštes statybai, tiesa, jas apšiltinti reikės patiems. Tokios plokštės gali tarnauti kaip sutapdintojo stogo pagrindas. Kita vertus, logiškiausia atrodytų trisluoksnes naudoti išorinėms sienoms, o vidinėms pertvaroms pasirinkti viensluoksnes ar kurį nors kitą pigesnį pasirinkimą (blokelius, plytas ar net GK plokštes). Trisluoksnių sienų storis, priklausomai nuo gamintojo ir projekto, siekia nuo 210 mm iki 530 mm.

Pliusai

Greitis. Teigiama, kad surinkti į statybvietę atvežtas sienas galima per pora-trejetą dienų, priklausomai nuo namo išmatavimų ir sudėtingumo. Tiesa, sąvoka "greitis" čia turi dvi puses. Privalumas tas, kad jums šiame statybos etape statybvietėje reikia dirbti labai nedaug, tačiau nuo užsakymo priėmimo iki atvežimo gali praeiti maždaug mėnuo ir daugiau – maždaug tiek laiko reikia pagaminti sienas pagal užsakymą. Per šį laiką galima spėti patiems susimūryti namo sienas, kita vertus, kol gaminamos jūsų sienos, galite užsiimti kitais darbais.

Lankstumas. Turime omeny ne fizinį lankstumą - tokios sienos kaip ir bet kurios kitos turi būti tvirtos. Tai grafiko lankstumas - kadangi galutiniai darbai užima iki kelių dienų, šlapiu oru statybas galima vykdyti radus giedresnių orų “langą” ir per tą laiką visiškai užbaigti sienas. Galima daryti ir žiemą, kadangi nedaug “šlapių” procesų. Statant ne surenkamuoju būdu, to padaryti gali nepavykti.

Minusai

Visiškas pasitikėjimas. Lyginant su jūsų statomu karkasiniu ar mūriniu namu, tokia technologija atliekama kone išimtinai automatiškai. Net jei mūrijate ar tvirtinate sijas ne pats, statybininkus galite prižiūrėti, o jų broką vėliau dažnai įmanoma ištaisyti. Šiuo atveju, iki keleto dešimtmečių savo gyvenimo patikite į įmonės rankas. Tiesa, įmonės stengiasi daryti tai labai kokybiškai, nes vienas ar keli prastai pagaminti namai gali sugriauti visą reputaciją, todėl atsakingai pasirinktas gamintojas lyg ir eliminuoja šį trūkumą. Taip pat, turint omenyje, kad apšiltinimo sluoksnis yra sienos viduje, atlikti kokius nors veiksmus susijusius su apšiltinimo sluoksniu bus sudėtinga, palyginus su tais atvejais, kai apšiltinimo sluoksnis yra įrengtas išorėje.

Keliamoji įranga. Kadangi plokštės nėra lengvos, tokiam darbui reikės keliamosios įrangos. Taip pat greičiausiai ir jų nemontuosite pats, tad reikės ne tik samdyti, tačiau ir ieškoti patikimų montuotojų. Tai savaime nėra blogai, tiesiog išaugina galutinę sąmatą.


Kaina. Ji gali būti šio metodo privalumas arba trūkumas, priklausomai su kuo lyginame. Kaina priklauso nuo užsakymo sudėtingumo ir namo išmatavimų. Žinoma, visuomet daugiausiai sutaupoma ar bent jau suvokiama kaip taupymas tie atvejai, kai statybos darbus atlieka namo savininkas su pagalbininkais. Tokiu atveju, piniginės sąnaudos iš tiesų bus mažesnės. Kitas būdas žiūrėti į sąmatą yra skaičiuoti ir laiko sąnaudas. Be abejo, tokiu atveju sugaišite mažiau laiko ar tiksliau, galėsite jį skirti kitiems namo mazgams suplanuoti ar įrengti. Kitaip tariant, tokia statyba greičiausiai bus brangesnė, tačiau patogesnė.

Surenkamų namų alternatyvos. Jei šis būdas jums skamba įdomiai, tačiau nežinote, ar būtent gelžbetoniniai namai atitinka jūsų poreikius, galite pasidairyti ir alternatyvų. Nuo seno žinomi karkasiniai skydiniai namai gaminami labai panašiu principu ir į statybvietę skydai atvažiuoja jau su apdaila. Siekiantiems gyventi ekologiškai, gali patikti specialūs skydai, skirti šiaudinio namo statybai, kurie taip pat greitai surenkami pritvirtinant juos prie cokolio ir taip suformuojant sieną. Taip pat alternatyva betonui gali tapti ne kas kitas, o medis. Naujausia tendencija yra namai iš gryno medžio CLT plokščių.

Fotoreportažas iš statybvietės, kurioje namas statomas iš medienos plokščių:

Medinė statyba: ar šis namas Vilniuje taps naujovių rinkoje pranašu

Apdaila. Tačiau kaip su apdaila? Daugeliui betonas atrodo “šaltas”, kadangi jis yra pilkos spalvos. Tačiau kai kada verta jį palikti tokį, koks yra, ypač jei siekiate išskirtinumo, juolab, kad ir technologija tai leidžia. Gamintojai gali pagaminti sienas su faktūra, taip pat galima apskritai palikti pilkas sienas, kadangi betonas atsparus atmosferos poveikiui. Be to, jungimo darbai yra vykdomi iš vidaus, todėl fasade nelieka siūlių.

Gelžbetonio plokščių gamybai naudojant savaime susitankinantį betoną, sienos tampa lygios ir beporės, tad tokį paviršių lengva dažyti. Kitais atvejais galima pritaikyti kitus individualiems namams tinkančius sprendimus - taip faktą, kad jūsų namas gelžbetoninis žinosite tik jūs, o praeiviui beliks tik spėlioti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis